3.5.2024 | Svátek má Alexej


ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec rozkošných čumáčků

11.5.2011

Tak nám po jedenácti letech příprav začne parlamentní boj o nový občanský zákoník

Nejsem odborník, nečetl jsem všech jeho 520 stran a neprostudoval 3046 paragrafů. Jenom jsem si v Hospodářských novinách přečetl o nejdůležitějších z těch tří tisíc změn. Jako občan jsem zajásal nad evidentními zlepšeními a zvedl obočí nad podivnostmi či přímo hloupostmi.

Začněme těmi zlepšeními:

Jako člověk v letech vítám obnovení vejminku. Dáte barák či byt dětem, ale vymíníte si, že v něm budete bydlet dále, až do své smrti.

Velké změny proběhnou ohledně vyřizování dědictví. Zde zmíním jen tu, že už za života příbuzného bude možné se zřeknout jeho dědictví. To ve spojitosti s tím, že se nově budou dědit i dluhy, umožňuje dětem nezdárných rodičů říci předem: Děkuju, nechci!

Pomluva zemřelého již nebude beztrestná. Rodina bude moci podat žalobu na ochranu jeho cti.

Ztracenou věc si bude smět nálezce ponechat - za určitých podmínek.

Tohle dřívější zákoník vůbec neřešil: Manžel či manželka bude moci stopnout podnikání svého partnera, pokud by ohrožovalo rodinný majetek například riskantními investicemi. Tohle mělo platit v novele už před 20 lety!

Znovuzavedení svěřeneckého fondu: Rodiče do něj budou moci převést část svého majetku, o který se bude starat správce. Majetek dětem předá ve zletilosti.

Zletilost: Budete moci přesvědčit soud, aby vás uznal zletilým už v šestnácti! Když se o sebe budete umět postarat. A ani nebudete muset být těhotná. Alkohol a řidičák však zůstává jen pro osmnáctileté a starší.

Tohle je napravení děsné krávoviny z dob reálného socialismu: Budova a pozemek už nebudou moci mít rozdílného vlastníka! Zatímco jinde soudům práce přibude, u téhle fundamentální záležitosti ubude. Fundamentální, protože mít své hnízdo či jeskyni je základní potřebou člověka. Lidi teď čekají dlouhá léta, než si ke svému vlastnímu bytu mohou pořídit i pozemek, a další rok nejmíň, než to úřady vyřídí. A někdy se to nevyřídí...

Zvíře bude mít status živého tvora. Přestane být pro pojišťovny a soudy pouhou věcí. Konečně začnou jednat podle zákona hasiči, kteří zatím jednali podle rozumu: Když hořel kravín, vyváděli ven nejdříve dobytek. Teď bude mít záchrana života psa zavřeného v autě přednost před škodou, která na voze vznikne, když se vypáčí dveře nebo rozbije okno. Zastřelení psa nebo otrávení kočky taky nebude levné - majitel bude po vrahovi moci požadovat odškodnění kvůli psychickému otřesu.

A tohle oceňuji: Dítě do 15 let si bude moci koupit zvíře jen v doprovodu rodičů. Ne, že přijdete domů, kde vás jako nečekané překvapení čeká rozkošný čumáček!

Spravedlnosti se dostane lidem při nákupu kradeného auta z druhé ruky. Dnes vás nezachrání ani to, že jste ho koupili v autobazaru. Seberou vám ho bez náhrady. Příště se i sem zavádí institut "dobré víry".

Pokud vám nějaký hajzlík zlovolně zničí "věc zvláštní obliby" - třeba oblíbenou hračku nebo jediné fotky mrtvých rodičů, budete mít nárok na zvláštní odškodnění. Zde jistě soudům práce přibyde.

Soudy budou moci snížit penále za nedodržení smlouvy, pokud bude "nemravně vysoké". Neexistence tohoto paragrafu nahrává šibalům, kteří si dělají kšeft z toho, že zejména důchodcům vnucují nesmyslné zboží za nesmyslné ceny a se zločinně vysokým odstupným ze smlouvy. Dneska se soudy na těchto zločinech podílejí - prostě jen posuzují, jestli chudák babička podepsala ďábelský úpis - bez ohledu na to, že ta smlouva je ve skutečnosti podvod. ("Kdo jiného uvede úmyslně v omyl...") K tomu patří i ochrana slabší strany - pokud si nevšimnete důležitého dodatku ve smlouvě napsaného klasickým drobným písmem velikosti 3,5 bodů.

Majitel bytu bude moci dát výpověď nájemníkovi, který se vůči němu dopustí trestného činu. Například když ho napadne nebo když v jeho domě krade.

Skončí "dědění bytu", který nájemníkovi nepatří. Což se týká zejména obecních bytů. Vnuk naoko přihlášený k babičce už "nezdědí" její smlouvu. Bude moci zůstat v bytu jen dva roky, pak se musí s obcí domluvit na nové smlouvě - nebo se vystěhovat.

Tohle je pěkné: Při stavbě domu budete mít nárok, aby vám stavební firma průběžně vyúčtovala náklady. Tohle by se hodilo i při ražení tunelů!

Výše uvedené změny se mi zamlouvají. A teď uvedu alespoň jednu věc, která se mi zdá velice podivná: Poslední vůli bude možné pronést na "smrtelné posteli". Nemusí být písemná, tedy podepsaná. Stačí k tomu nejméně dva svědci. S ohledem na to, že "smrtelná postel" bývá často v nemocnicích či starobincích, tedy mimo rodinu (může se jí stát i sedadlo auta), a s ohledem na stav naší společnosti, jejíž příslušníci se nebojí ani komunistů, ani Boha, zde vidím obrovské možnosti pro různé vykuky!

Ještě zmíním několik vachrlatostí:

Rozumím tomuto zdravotnímu ustanovení: U zákroků, které mají trvalé následky, bude muset dát pacient souhlas písemně. Což se týká se to i vytržení zubu či operace slepého střeva. Ale už vidím další papírování u své zubařky. A už vidím problémy, jaké nastanou, až přivezou někoho do nemocnice v bezvědomí.

Klasický sousedský spor o větev jabloně, která přesahuje na váš pozemek: Musíte souseda na svou zahradu pustit, aby si očesal ovoce. Ale už se neříká, jestli on taky musí na vašem pozemku uklízet svoje listí!

Úplně blbé je pak toto lidumilné ustanovení: Zdravotně postižený nájemník bude moci po majiteli chtít, aby mu byt přestavěl na bezbariérový. Čímž pádem se "zdravotně postižený člověk" už nikdy nepřestěhuje ani nenastěhuje. Byl by majitel domu hloupý, dávat si na krk takové břemeno! Jediné stěhování vozíčkáře bude zase do nějakého ústavu. Toto stojí za změnu. Sněmovna se však nejspíše bude hádat o mediálně profláklé ustanovení o náhradě za "ztrátu radosti z dovolené".

Tedy - pokud se koaliční vláda příští týden dohodne, že nový zákoník pošle do parlamentního mlýna. A potom samozřejmě bude také záležet na tom, dokdy tato vládní koalice vydrží. Protože sociální demokracie už oznámila, že se proti tomuto návrhu postaví. Hlavním argumentem senátora Jiřího Dienstsbiera mladšího, advokáta a právního experta ČSSD, je - že soudy budou podle nových paragafů rozhodovat jinak!!! (Bože - proto se přece nový občanský zákoník dělal!) A lidi nebudou předem vědět, jestli uspějí. (Teď to věděli???) Spíše si myslím, že zejména (někteří) advokáti se obávají, že se budou muset znovu učit občanské právo.

Svoje připomínky hodlá vznášet i další politická síla - odbory. A s tím, jak Věci veřejné nevědí, kterak se nejlépe politicky zničit, může dojít k tomu, že se nová norma nepřijme. Ze všech postkomunistických zemí krom Česka nemají nový občanský zákoník už jenom Slovensko a Polsko, můžeme tak mít zanedlouho další trapnou prioritu...

Myslím si, že je třeba novou normu přijmout. Kladů je více než záporů. I když obsahuje takovou drobnou kuriozitu. Totiž neobsahuje:

výraz "internet".

Psáno v Praze dne 10. května 2011

Nejdůležitější změny v Občanském zákoníku

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.