17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak ušetřit energii. A jak neušetřit

Nejdřív jak neušetřit: Ministerstvo průmyslu a obchodu šmudlá vyhlášku o snižování limitů teploty v různých prostředích. Konzultovali prej s Ministerstvem zdravotnictví. A inspirovali se „doporučeními“ WHO.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Chlupová 17.8.2022 8:07

Autor nejdříve kritizuje úspory navrhované pro stav nouze při nedostatku plynu a vzápětí navrhne, že se má lépe uspořit na klimatizacích - ale je možné, že jsem si to spojila chybně.

Co se týče teplé vody, záleží na situaci. My vodu ohříváme doma vlastním kotlem a máme zkušenost, že pokud z kotle nejde alespoň 55°C, tak není možné napustit vanu na vykoupání. Na sprchu samozřejmě stačí méně.

Neznám konkrétního dodavatele, ani konkrétní teplovodní vedení v místě, kde bydlí. Teplárna musí počítat s mnoha vlivy a je možné, že v jeho domě byla teplota vyšší prostě proto, aby na konci teplovodu o x km dál neměli lidé jenom vlažnou vodu. Těžko hodnotit.

Z. Lapil 17.8.2022 9:52

Autor hlavně píše o tom, jak uspořit (klimatizace v létě) a jak neuspořit (topením a teplou vodou) v zimě.

Ostatní jak píšete - záleží na konkrétních podmínkách, ale to je právě přesně ten důvod, proč by se stát co možná neměl cpát do technických podrobností: buď bude předpis nesmyslně složitý, nebo bude v polovině případů mimo.

Jen taková taškařice: v RD plynem topíme i ohříváme vodu. Výsledkem je, že se večer vykoupeme, topení se přesune do kotle, a je-li někomu příliš zima, bojler stáhne, abychom se ohřáli. Pokud "se" ráno zapomene ohřev vody zapnout, večer na sebe křivě koukáme, kdo za to může.

Jo - a děkuju, že jste nechala bez komentáře "zimi". Nevím, jak se to stalo - na překlep to nevypadá, na strojovou inteligenci taky ne a vlastní kiks si odmítám připustit :-).

M. Chlupová 17.8.2022 11:34

Máte pravdu v tom, že uvedená vyhláška je v mnoha ohledech nesmyslná. Ovšem, vláda nyní pouze upravila parametry, ta vyhláška existuje už min. od 2007 a nikdo se nad tím dodnes nepozastavoval.

Z mého pohledu má smysl regulace teplot ve státních budovách (kde si to mohou zařídit a kontrolovat sami) a úprava parametrů, kdy začíná/končí topná sezóna. Jak říkáte, každá domácnost má jiné parametry, to nelze rozumně regulovat ani kontrolovat.

Doufejme, že nás čeká mírná zima a plynová nouze nenastane.

PS: Nepíšeme diktát. Pěkný den :-)

Z. Lapil 17.8.2022 12:02

Ona ta vyhláška má nejspíš prvotní smysl v tom, že nějak se musí topení nadimenzovat. Mj. radiátory nesmí být příliš horké, aby se o ně člověk nespálil a - jiná teplota - aby se na nich nepražil prach do nějaké ještě nezdravější podoby, ALE pár dní v roce (když je echt zima) se to dá připustit, ALE ne v jeslích. V chladných (koncových) místnostech musí být radiátory větší než ve vnitřních kamrlících, samozřejmě u kotelny je voda teplejší než v posledním radiátoru někde pod střechou na konci chodby.

V dobách socialisticky panelákových byl u nás doma často používaným regulátorem perník v prášku - namíchat ho s vodou a trochou oleje a dát do plynové trouby ho zvládlo dát i odrostlejší dítě (já). Dnešní AAA trouby už na tento způsob použití nejsou stavěny.

A nikdy bych nevěřil, jak obrovský vliv má zvednutí podolku průhledné silonové záclony až na zem a jeho nacpání za radiátor tak, aby teplý vzduch proudil (Vždyť to zmuchláš!), o zatažení docela těžkého závěsu nemluvě. Ale to se zas muselo větrat, protože přirozené větrání škvírami - taky součást výpočtu; dokonale těsné okno neexistuje - skrz látku moc nefunguje.

J. Vintr 17.8.2022 8:30

Podstatná je informace PROČ nebude dost plynu. Neni to proto, že by se ho málo vytěžilo, nebo že by nám jej nechtěli prodat. Je to proto, ze se naši šílení politici připojili k šílené EU politice odmítání tento plyn kupovat.

M. Chlupová 17.8.2022 8:35

Není to spíš tím, že šílení politici z Ruska rozpoutali válku?

Ale řeknu to jinak. Plyn je po řadu let významným politickým nástrojem Ruska. Toto není o rozhodnutí nekupovat plyn. Toto je o tom, že i kdybychom ho kupovat chtěli, tak reálně hrozí, že Rusko v zimě zavře kohoutky, aby nás donutilo dělat/nedělat to, co se mu hodí. Takže všechna ta opatření a odklon od Ruského plynu, to není žádná svévole politiků, nýbrž snaha ochránit se před ruským vydíráním. Čím dříve si to uvědomíme, tím lépe to zvládneme.

A. Alien 17.8.2022 10:10

A proč by to hrozilo, když za 60 let ani jednou nenastala situace, že by Rusko plyn nedodalo? Když se za 60 let ani jednou nepokusilo vydírat? - Není to spíš naopak, že se léta stavěl další plynovod, který mohl Evropě plyn zlevnit - a měsíc poté, co byl dostavěn, Evropa řekla: ale my váš plyn nechceme. se Rusko rozhodlo zařídit své poměry podle svých zájmů?

M. Chlupová 17.8.2022 10:26

V ČR zatím ne, ale jiné země zkušenosti mají. A nejen z 2022.

PS: Z těch zmíněných 60-ti let jsme byli kolik let vazaly SSSR?

PPS: Z těch zmíněných 60-ti let jsme byli kolik let na seznamu nepřátel RF?

R. Langer 17.8.2022 10:39

A které prosím, mohla byste ten seznam zemí s problémy uvést? 8-o

R. Langer 17.8.2022 10:40

Jo, a také z jakého důvodu jsme nepřáteli RF? To by ch taky hrozně rád věděl... 8-o

R. Langer 17.8.2022 10:12

Ne není. Pokud vím, s Ruskem zatím neválčíme. I když jak to tak vidím, z vyšších míst by i zájem válčit byl... ;-D

V. Kučer 17.8.2022 13:29

Plyn potřebuje hlavně Green Deal jako zálohu pro větrné a sluneční elektrárny. Pokud by se Evropa vrátila k původní koncepci což je uhlí a uran tolik plynu bychom nepotřebovali.

P. Pepax 17.8.2022 8:40

R^ souhlas, to bude jedna z hlavnívh příčin.