19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak ušetřit energii. A jak neušetřit

Nejdřív jak neušetřit: Ministerstvo průmyslu a obchodu šmudlá vyhlášku o snižování limitů teploty v různých prostředích. Konzultovali prej s Ministerstvem zdravotnictví. A inspirovali se „doporučeními“ WHO.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Meišner 17.8.2022 9:25

takže jednou větou: celé je to nesmysl. a protože současná vláda neví kudy kam, takových nesmyslů si ještě užijeme....skoro bych řekl, že nejsou rádi, že vyhráli volby---vždyť v opozici bylo tak krásně--a za stejné peníze....;-)

R. Langer 17.8.2022 10:10

... a stačilo jenom nadávat, nadávat, a nadávat - na Babiše. Teď se na něho sice setrvačností nadává pořád dál, ale jaksi to ztrácí ten tah na bránu, když už vůbec o ničem nerozhoduje. A všimněte si, že na rozdíl od předchozí opozice jim on při vládnutí žádné klacky pod nohy nehází, právě naopak! ;-D

V. Kolman 18.8.2022 15:56

ÚČELOVKA!!! TO JE LEŽ!!! KDO VÁS PLATÍ???

(standartní "odpověď" na věcné dotazy:-):-):-))

M. Malovec 17.8.2022 8:55

Není nic lepšího, co by proti sobě obskurní vláda mohla udělat. Medvědí služba taky služba. URÁ!!!

M. Hoblík 17.8.2022 8:54

Ať je to jak chce, nepotrestali jsme Putina; jenom jsme dokázali, jací jsme zaslepení pitomci.

P. Pepax 17.8.2022 11:13

R^ souhlas, obyčejní nesvéprávní a zaslepení pitomci.

P. Vychodil 17.8.2022 12:15

jen počkej zajíci, v zimě potrestáš, a bude tě to stát jen několik svetrů a ušanek...:-)

M. Chlupová 17.8.2022 13:24

Nejde o potrestání Putina, ale o snížení jeho vydíracího potenciálu, až se ochladí.

R. Polášek 17.8.2022 8:16

To je tedy tepelné pinožení!

Ještě před takovými 50 lety byla spousta domů hlavně na vesnici vytápěna jen malými kamínky v místnostích. V kamínkách a kamnech se odpoledne po návartru z práce zapálilo, večer topilo a jak se šlo spát, oheň postupně vyhasl a ráno byla v těch místnostech včetně ložnic teplota klidně i jenom 10 st C. A když přišlo proudění z Ruska (ne plynu v potrubí, ale ovzduší ze Sibiře) bylo ráno třeba v ložnici i pod nulou. A všichni lidi to přežili včetně těch starých důchodců.

Takže co se zbytečně hádat o stupně? Klidně by stačilo napálit vyhláškou povinnou teplotu v případě nedostatku plynu v bytech na 15 st c nebo klidně nakonec třeba jenom na 10 st C. Nestane se vůbec nic kromě toho, že všichni ušetříme.

M. Hoblík 17.8.2022 8:56

To se chcete vracet o padesát let zpátky? Jenom proto, abychom naštvali Putina? Ten se nám už teď směje - a to ještě nemrzneme a nenosíme dva svetry...

M. Malovec 17.8.2022 9:00

Patřím narozením do let padesátých. Topilo se v jedné místnosti, v sobotu se zatopilo v koupelnových kamnech (jen ten, kdo měl koupelnu), mne drhli ve vaničce u kamen, jednou za týden se zatopilo ve druhé místnosti k televizi. Jak píšete ráno morna odpoledne morna, deset metráků prašného uhlí - spíše mouru na zimu. Já si zvyknu, mladí to budou mít mnohem, mnohem těžší.

M. Malovec 17.8.2022 9:02

PS: přežili jsme i bez žlutočerných pásů a bez stálého dohledu státu na naši bezpečnost a rádi vzpomínáme.

R. Langer 17.8.2022 10:05

No vidíte, a teď to budete mít zase stejné, jenom S tím dohledem státu. Už se těšíte? ;-)

F. Kusák 17.8.2022 9:17

Jestli chcete přežívat, tak přežívejte. Já jsem dost dlouho přežíval za minulého režimu a budoval mír, tak bych teď rád dožil v relativní pohodě. S politováním musím přiznat, že takto ke svým občanům nepřistupoval ani bývalý režim. Ten považoval energetiku za extrémně důležitou, bez níž by nás tehdejší Západ zašlápl jak červa. Komunisti sice měli plnou hubu ideologie, ale ve v reálném životě se chovali v mnoha směrech mnohem pragmatičtěji než ta dnešní politická smečka. Babiš má úspěch zejména proto, že ANO, jako jediná politická formace, přichází s konkrétními a reálnými návrhy na řešení současného průšvihu. Z praxe vím, že je nutné se rozhodnout alespoň pro nějaké řešení. Poslechněte si jak mluví Havlíček nebo Nacher v porovnání se Síkelou a dalšími vládními politiky. Pokud v tom nevidíte rozdíl, pak Gott mit uns, není nám pomoci.

M. Chlupová 17.8.2022 9:43

Chléb a hry, to fungovalo na prostý lid od pradávna.

P. Manda 17.8.2022 13:56

ano, je v tom rozdíl. Havlíček a Nacher kecají co by kdyby.

L. Harvánek 17.8.2022 9:41

Anebo přestat vytápět vůbec.

Z. Lapil 17.8.2022 9:55

Technický detail: na tyhle teploty byly dimenzované jak peřiny, tak matrace a postele.

O. Vašíček 17.8.2022 13:14

Samozřejmě, že se to dá přežít. Jen byla trochu jiná i pracovní náplň. V tom domě se zas tolik času netrávilo. Hodně se pracovalo venku a s pohybem. Dnes se hodně sedí (u počítače apod.). A ne jen doma. Je mnoho sedavých zaměstnání. A to začíná být zima i kolem 22 st, když se člověk nepohne. Asi se bude dělat pravidelná kondiční rozcvička. Zlepší se tím i fyzická kondice pracujících. :)

Většina domů byla cihlových. To je podstatně odolnější materiál na provlhnutí než pěnosilikát (siporexová tvárnice). Pokud se nevytopí a neudržuje rozumná teplota (dost nad 16 st), tak zdivo začne hodně provlhat a budova se stane neobyvatelná (jen plísním se bude dařit). Vím o čem mluvím. Před pár lety jsem 5 let nevytápěný barák ze sipirexu koupil. První rok jsem protopil majlant a po zdech tekla voda. A aby se tam dalo vydržet, tak se topilo na 24 st a pravidelně hodně větralo.

No a ti důchodci taky více vydrželi. Ono když se chodilo do důchodu kolem 55, tak ta kondice je taky někde jinde. :)

V. Kolman 18.8.2022 16:01

Před 50. lety (1972) bylo také na Zemi o dost méně člobrdíků. Pokud by dnes zvýšený počet lidí topil uhlím v kamínkách stejně jako se topilo tehdy, tak se (teď možná trochu přeháním) všichni udusíme smradlavým kouřem:-).

F. Navrátil 17.8.2022 7:48

Furt málo! Na venkově si lidé topí nekontrolovatelně. Je třeba vydat vyhlášku, kolik lopatek uhlí nebo polínek dřeva je možno přiložit za jeden den do kamínek z Kovosmaltu Filakovo. Případně kolik vložek do piliňáků natlouct za týden. A hlavně přísně vyhlášku kontrolovat prostřednictví regionálních pracovišť ministerstva.

Ś. Svobodová 17.8.2022 10:28

Ještě jim raďte!:-)

F. Kusák 17.8.2022 7:39

Absurdní je, že ti kteří bydlí v RD, zejména v těch novějších, dostávají dotace na všechno možné, od TČ, zateplení, fotovoltaiku až po domovní čističky odpadních vod a nádrže na dešťovku. I ti majitelé elektromobilů mají výhodu, když jsou, alespoň přes sezónu, napájeny z fotovoltaiky. Ovšem tyto dotace jdou z prostředků všech, ale hlavně od bytařů, obecně chudších, kteří většinou na žádné dotace nedosáhnou. Těm vláda smrkne pár korun na tarif, ale to dostanou i ti, kteří čerpali dotace ve výši stovek tisíc korun. To je fakt zvláštní anti sociální politika. A navíc, jak jsem si přečetl na TZB, instalací TČ spotřeba elektřiny fakticky vzroste. Důvody jsou jasné a logické. Já jsem si všechny ty věci pořídil ještě dřív než se z toho stala politika. Ale za své! To ovšem je moje chyba a čerpačům dotací to nevyčítám neb hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.

L. Harvánek 17.8.2022 9:46

A kdo Vám bránil postavit si vlastní bydlení? Domek po rodičích zdědil jeden, ostatní si postavili. Za pomoci ostatních sourozenců a protože se většina práce udělala vlastnoručně, vyšlo to i docela za přijatelnou cenu, protože se platil materiál a práce řemeslníků.

R. Langer 17.8.2022 10:06

Zkoušel jste dnes něco postavit? ;-)

P. Vychodil 17.8.2022 12:24

havránku, to bylo před více než 30ti lety...v minulosti žít nelze...

samozřejmě tu dobu pamatuji...říkalo se tomu svépomocí...podnik, ve kterém jsi pracoval, poskytnul náklaďák na dovoz materiálu, řemeslníky, když bylo třeba...někdy i materiál...a samozřejmě, protože to byla podporovaný způsob zajištění bydlení, umožňoval dotčeným pracovníkům pružnou pracovní dobu (již nepamatuji, jak se tomu tehdy říkalo), extra volno...no a nějaký ten spánek unaveného družstevníka v pracovní době soudružsky omluvil...neb přece tento dobrý soudruh pomáhá svojí dřinou budovat novou socialistickou společnost...

pamatuješ ?

P. Manda 17.8.2022 13:58

Pokud máte FVE tak dotován samozřejmě jste.

O. Uživatel 17.8.2022 7:15

Uživatel požádal o vymazání
M. Chlupová 17.8.2022 1:03

Autor opomenul jednu zásadní informaci - uvedené snížení teplot není automaticky, nýbrž pouze ve "stavu nouze v teplárenství", tj. ve chvíli, kdy bude jasné, že plynu na topení nebude dost. Z toho hlediska je logické, že je rozumnější topit na nižší teploty, než část zimy nemít vůbec čím topit.

Dále mě zaujal návrh autora na šetření regulací klimatizací. Ze záhadného důvodu si myslí, že omezení spotřeby elektřiny v létě (která se prakticky nedá skladovat) bude mít nějaký vliv na zajištění dostatku plynu na topení v zimě.

Jediné, co topnou sezónu ovlivní, bude míra naplnění zásobníků plynu před jejím zahájením a další jeho dodávky během ní. Klimatizace v létě může mít asi tak jediný vliv (když to trochu odlehčím) - lidé se díky klimatizaci mohou už v létě začít otužovat :-)

Z. Lapil 17.8.2022 2:04

Autor píše o úsporách, ne o jejich převádění ze zimi na léto.

Kromě toho - klimatizuje se elektřinou a topí, kromě některých rodinných domů, plynem, takže o převádění zima - léto fakt nejde.

Mám ale jinou námitku: teplou vodu i ve vaně i ve sprše ředím vodou studenou, takže snížení teploty dodávané vody nemá na spotřebu vliv, tedy kromě úniků tepla cestou. Naopak má ale nepříjemný vliv na cenu, protože teplá voda je na vodoměru dražší, než studená, a je tedy rozdíl, jestli se sprchuju směsí 1:2 nebo 2:1.