6.10.2022 | Svátek má Hanuš


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 21.9.2022 14:58

To lze než podepsat. Nicnedělání, to je to přesné slovo. Přitom na větší využití soláru stačí, aby se alespoň vyplatilo využít střechy i jinak, než ke krytí vlastní spotřeby. Totéž platí o kogeneraci. Např. bytový dům je řešitelný jen nákladně, kdy se všichni i s kogenerací připojí za jeden elektroměr. A proč jako ?

O hlouposti ve věci modulárních reaktorů, které má NuScale, ale jsou taky vymyšlené dva v Řeži, ani nemluvě. Co tak to realizovat ? Jako pasivní bezpečnost a recyklovatelnost, to je o dost jiné kafe, než klasický atom.

O. Vašíček 21.9.2022 17:20

Solár na střeše je vhodný pro provoz klimatizace pod střechou. V zimě nikoho nezahřeje a v létě je energie z OZE dost.

Modulární reaktory jsou stejné jaderné zařízení a vztahují se na ně stejné zákony a předpisy. Stejná je i pasivní bezpečnost s dnes u nás provozovanými reaktory. Pokud se rozjede reakce a dojde k poruše, tak se reakce zastaví. Ale chladit se musí stejně. Ty rychlé štěpné produkty už neukecáte.

Pokud změníte předpisy, tak i klasický reaktor vyjde podstatně levněji. A POZOR! Lépe se hlídá dostatečně zabezpečený objekt než "kotelna na předměstí". Nemám strach z technické selhání, tam se to modeluje a připravuje protiopatření. Mám strach ze sabotáže. Při stávajícím zabezpečení JE je minimální. Při postavení kontejneru někde na dvoře si už tak jistý nejsem. Stačí jen magor, který bude chtít ukázat, jak je jaderná energetika nebezpečná.