13.4.2024 | Svátek má Aleš


ŠAMANOVO DOUPĚ: Gruzie 2008 - Československo 1938, ne 1968

11.8.2008

Jako "mírotvorce" se označoval pan Adolf Hitler v Mnichově, pan Slobodan Miloševič v Daytonu a dnes tak sám sebe označuje pan premiér Vladimír Vladimírovič Putin v kontextu s agresí vůči Gruzii. Adolf Hitler spáchal sebevraždu po prohrané válce, Slobodan Miloševič zemřel ve vězení haagského soudního tribunálu, jenž ho žaloval ze 66 válečných zločinů. A V.V. Putin? Jeho budoucnost se odvine podle toho, jak dopadne 3. světová válka.

Vladimír Putin umí žonglovat s mediálně používanými slovy. U Čečny je to "terorismus", u Gruzie zase "genocida". Zatímco v Čečně Rusko hájilo svoji územní suverenitu proti teroristům, v Gruzii zase hájí právo Jihoosetinců na sebeurčení a chrání je před genocidou. Rusofilové již v komentářích k sobotnímu Deníčku Moby Dicka položili rovnítko mezi Jižní Osetii a Kosovo. Proč by prý nemohli Jihoosetinci - podobně jako Kosovci - získat svou vlastní státní suverenitu? Na to já odpovídám jinou otázkou: Proč nevěnovali Rusové státní suverenitu Severoosetincům? Dnes by se mohlo jednat o scelení osetinského národa v jedné suveréní Sjednocené osetinské republice.

Po zprávách o ruských tancích v Gruzii jsem si nejdříve vzpomněl na Rusy vedenou invazi do Československa v roce 1968. (Faktem však je, že my tehdy nevtrhli na území Podkarpatské Rusi.) Ale opakované Putinovy glosy o povinnosti chránit ruské občany za hranicemi mi připomněly jiného mírotvůrce. Pana Adolfa Hitlera, podle kterého v roce 1938 bylo Německo nuceno vzít v ochranu své soukmenovce, žijící v uzavřených skupinách, proti nesnesitelnému teroristickému režimu Československa. Nu, a protože panu Hitlerovi nešlo o ochranu menšin, ale o obsazení Československa, myslím si, že panu Putinovi rovněž nejde o ochranu menšin, ale o obsazení Gruzie. Buďto to udělá ve dvou krocích, jako Hitler s námi, anebo to sfoukne najednou.

Rusko "muselo" zasáhnout kvůli tomu, že Gruzínci prý vraždili (jiho)osetinské ruské občany. Hitler v úterý 15. března 1938 prohlásil: "Od neděle vznikaly na četných místech pusté výtržnosti, jimž znovu padly za oběť četní Němci. Každou hodinu se množí volání o pomoc pronásledovaných a postižených... Další trvání tohoto stavu muselo by vést k porušení všeho pořádku na území, kde má Německo své životní zájmy, na území, které dokonce po tisíc let patřilo k německé říši. Abych konečně odstranil toto ohrožování míru a vytvořil předpoklady pro nutný nový řád v tomto životním prostoru, rozhodl jsem se poslat počínaje dneškem do Čech a na Moravu německé vojsko. Odzbrojí teroristické tlupy i české branné oddíly, které je kryjí, vezmou v ochranu život všech ohrožených a zajistí tím základ nového podstatného řešení, které bude odpovídat smyslu tisícileté historie i praktickým nezbytnostem německého a českého národa."

Pravda je, že Hitler dle svých slov reagoval až s dvoudenním zpožděním. Putin se ohání nutností zabránit genocidě. V prostoru jeho národních zájmů!!! Pamatuji se, že když superkomunističtí Rudí Khmérové vyvražďovali svůj národ, že bleděrudí Vietnamci na území Kambodže vtrhli s tichou úlevou celého světa až asi po třech letech... Ale Rusové jsou - už připravení!

Od nástupu Putina k moci (1999) se Rusko trvale vyzbrojuje - a trvale vyhrožuje. V roce 1999 zařadilo do své výzbroje nové strategické rakety Topol s jadernými hlavicemi. Ruské letectvo dostalo nové Migy 31, ruské loděnice začalo stavět nové ponorky, ruští admirálové se těší na nové letadlové lodě. Ruské stíhačky před několika lety začaly ze svých vietnamských letišť cvičit japonskou protiletadlovou obranu. Ruští stratégové nedávno obnovili i lety ruských strategických bombardérů v Evropě až na dotek suverénního vzdušného prostoru potencionálně nepřátelských států (jako např. Dánsko). Rusové vypouštějí zvěsti o možnosti nových ruských vojenských základen na Kubě či ve Venezuele. Ruské vyhrožování Česku a Polsku ohledně záměru postavit na našem území radar a antirakety proti možnému útoku ze strany darebáckých států nebylo vyvoláno tímto záměrem, ale tím, že se už Rusko dostatečně vyzbrojilo a nastal čas vyslovit novou "Putinovu doktrínu": Všude, kde kdysi stála noha sovětského vojáka, tam všude má Rusko své zájmy a tam všude je bude hájit všemi prostředky, včetně vojenských.

Kdyby chtěli ruští mírotvorci chránit lidské životy "svých" občanů, vytlačily by gruzínské jednotky ze "sporného" území Jižní Osetie. Jenže Rusko, krom toho, že vniklo do těchto gruzínských Sudet, použilo svých strategických bombardérů k bombardování gruzínského území, včetně ropovodu, který vede z Kaspiku k Černému moři.. Krom toho ruský agresor započal s blokádou černomořských přístavů. Rusům jde o totéž , jako kdysi Hitlerovi: Jejich cílem může být sežrání celého gruzínského území. A to dříve, než Gruzie vstoupí do NATO.

To je jejich první sousto. Další můžou následovat. Na řadě jsou země v "prvním okruhu zla", jež byly kdysi součástí SSSR. První výhrůžka směřuje na Ukrajinu, jež si dovoluje "zásobovat Gruzii zbraněmi".

Připomínám, že nátlak proti Gruzii začali Rusové nejdřív hospodářským způsobem: Neodůvodněným zákazem dovozu gruzínských minerálek. Pak "někdo" na ruském území zničil produktovody vedoucí do Gruzie... No a teď jenom Rusko pokračuje ve své zatím skrývané agresi poněkud otevřeněji.

Už to, že nám Rusové od loňského podzimu vyhrožují útokem, je agresí. Zatím jenom "někdo" na chvíli uzavřel Česku kohoutky s ropou.

Světové společenství, stejně jako po Mnichovu 1938 a 15.3. 1939, bude držet hubu. Izraelská současná vláda chce stáhnout své poradce z Gruzie, aby nepohněvala Rusy, a ti v odvetu nezačali prodávat protiletadlové zbraně Íránu a Sýrii. Když budou chtít, tak prodají. Stejně jako když chtěli, prodali Íránu jaderné technologie do Búsheru...

"Mezinárodní společenství včetně NATO silně a dlouhodobě podporuje územní integritu Gruzie,“ řekl před dvěma lety generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer při příležitosti "plebiscitu o nezávislosti", který tehdy Rusové zorganizovali v Jižní Osetii a ve kterém směli volit jen Jihoosetinci s ruskými pasy.... "Všechny strany by měly hledat mírové politické řešení," řekl tehdy pan tajemník. Stalo se velký kulový! A dneska se tam střílí. Kdy se bude střílet i jinde - tam, kde zatím Rusové zatím stále "jen" vyhrožují?

3. světová válka se zase o něco přiblížila. Možná už propukla, aniž jsme si toho nějak zvlášť všimli. Rusové jsou na ni dobře připraveni. Vyzbrojili se díky dolarům, které od Západu dostali za svou ropu. Měli bychom se připravit i my. I proto, že naše stíhačky mají příští rok sloužit k ochraně vzdušného prostoru Pobaltí.

Psáno v Praze dne 10. srpna 2008