31.5.2024 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Evropští politici ořou na špatném poli

O sedláckých bouřích bylo v uplynulém týdnu řečeno mnohé, i o jejich důvodech. Něco však řečeno nebylo, či bylo řečeno málo důrazně. Co by mělo důrazně zaznít je: Dotace jsou zlo!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Zasazabanovaný 28.2.2024 13:55

R. Langer: Pletiete si šľchtenie s cielenou manipuláciou s génmi. Toto fungovalo tisíce rokov: Šľachtenie je dvojstupňový proces

1) Selekcia: výber zvierat, ktoré budeme ďalej rozmnožovať

2) Plemenitba: výber konkrétnych rodičovských kombinácií

Toto tisíce rokov nefungovalo (pokiaľ nie ste stúpenec exoarcheológie ;-) )

Geneticky modifikovaný organizmus (GMO) je organizmus, ktorého genetický materiál bol úmyselne zmenený.

Zásahy do genetického materiálu organizmov môžeme rozdeliť:

náhodné; odrody získané pôsobením mutagénov – napríklad odrody pšenice získané ožarovaním ich semien,

cielené; získané tak, že do rastliny vnesieme alebo v nej cielene deaktivujeme nejaké konkrétne gény.

Geneticky modifikovaný organizmus, do ktorého bol metódami genetického inžinierstva prenesený gén z iného druhu, sa nazýva transgénny organizmus.

O. M. 28.2.2024 19:04

To je jen technikálie. I v procesu šlechtění šle probíhá genetická modifikace, ale provádí ji madr nejčr a dělá to pouze náhodně. Šlechtiteli pak nabídne modifikovaný kus, který buď má požadovanou vlastnost nebo nemá. A to požadovanou vlastnost se šlechtitel snaží zachovat i v dalších pokoleních toho jedince.

O. Kožušník 28.2.2024 8:00

Hi, oh ano, mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky

J. Roškota 28.2.2024 7:46

Celá dotační politika EU je neuvěřitelně zbytnělá. Obecně ale daňová nebo dotační podpora toho či onoho segmentu ekonomiky je správná a je to vlastně jediný způsob jak stát může ekonomiku ovlivňovat. Není to specialita EU a není to žádná novinka. Jen se nám to poněkud zvrtlo.

P. Diviš 28.2.2024 11:54

Poněkud?

Obecně ale daňová nebo dotační podpora toho či onoho segmentu ekonomiky je špatná, protože alokuje peníze někam, kde nejsou efektivně využity. Pokud by byl segment žádaný, nebylo by třeba ho dotovat.

R. Langer 28.2.2024 12:36

Ovšem pokud by nějaké dotace byly například k tomu, abychom dosáhli základní potravinové soběstačnosti, nemuselo by jít zase až tak o zbytečně vyhozené peníze. A myslím, že do budoucna by se to docela mohlo hodit... ;-)

F. Navrátil 28.2.2024 7:36

Geneticky upravované plodiny se nepěstují proto, aby byly potraviny levnějsí. Pěstují se pro vyšší zisk.

J. Lukavsky 28.2.2024 9:18

Od konce 2. sv. války máme postupně jen a jen geneticky šlechtěné potraviny, plodiny mutované smrtelným radioaktivním zářením nebo chemicky a z nich se vybírá. Dneska se dá ovlivnit jediný gen, čili odpadnou ty miliony zmařených rostlin, ale je to FUJ. Správný Jurodivý Zelený sbírá semena trav v lese a žvýká výhonky stromků, vyhrabává kořínky a sbírá houby, do huby by nevzal chleba nebo dokonce bůček. A odívá se do kůže lesní zvěře. J.L. end

P. Diviš 28.2.2024 11:57

A Navrátil považuje zisk za sprosté slovo, socani přece generují ztráty.

F. Navrátil 28.2.2024 17:32

Nepodsouvejte mi své názory. Zisk je hnacím zařízením pokroku. Opakem je deficitní hospodaření, které se neobejde bez dotací. To je vám pravděpodobně mnohem bližší než zisk. Můžete mi prosím vysvětlit, proč by někdo pěstoval geneticky upravené potraviny, kdyby na nich prodělával? Pane Diviši, někdy opravdu lituji, že pro samé nálepkování oponentů ztrácíte schopnost vnímat psaný text.

P. Diviš 28.2.2024 11:56

Cenu určuje konkurence, pokud ovšem není doprasena příkazy, zákazy, směrnicemi a dotacemi.

M. Kocián 28.2.2024 11:56

Na druhé straně je pravda, že jsou dostupnější i v těch částech světa, kde mají podstatě hlouběji do kapsy, než my.

J. Nevrkla 28.2.2024 7:04

Že geneticky upravené plodiny nikomu neubližují? To je samozřejmě praxí dávno prokázáno fakty. Taky jsem se s jedním progresivistou hádával a uváděl fakta vyvracející jeho názory. A jeho odpověď byla - mě fakta nezajímají. Od té doby se s ním o ničem nepřu, nemá to smysl. Smysl má jediné - zbavit takové lidi moci.

R. Langer 28.2.2024 7:20

Jak říkám - naprostá většina veškerých průmyslových plodin i zvířectva JE GENETICKY MODIFIKOVANÁ. Ale blbcům to nevysvětlíte. ;-)

M. Zasazabanovaný 28.2.2024 13:48

R. Langer: Bežne pestované plodiny sú vyšľachtené. Genetická modifikácia je niečo úplne iné.

J. Strakoš 28.2.2024 6:15

Dotace nejsou dobrý sluha ani v malém - jen jsou lákavé a jen tak vypadají. (Dáte-li např. dotace na kotle, aby je lidi vyměnili, pak najednou tyhle kotle záhadně podraží, takže zájemci zaplatí stejně - příklad z mnoha) Dotace jsou prostě čiré zlo, které má tendenci se rozpínat a požírat prostředky, které se mohly využít jinak a efektivněji - za každou dotací musí být předpis a úředník, jenž ho bude kontrolovat.

P. Diviš 28.2.2024 11:58

Ano.

R. Langer 28.2.2024 5:32

Ono většina blbců ani netuší, že naprostá většina všech běžných pěstovaných plodin JE GENETICKY MODIFIKOVANÝCH. I když to třeba trvalo celá staletí. ;-)

L. Harvánek 28.2.2024 7:19

Vážený soudruhu. I já patřím k těm blbcům, co nedůvěřuje tomu, co vzniklo docela násilnou formou. A také něvěřím statistice prokazující, že jsou neškodné. Ona se každá statistika dá zfalšovat a myslím, že jsme toho dennně svědky. Třeba v tom, že homosexuální páry jsou stabilnější a výchova dětí v takových rodinách přináší pozitivní výsledky na dětech.

R. Langer 28.2.2024 9:04

A co vlastně jako rozporujete? A co je podle vás ta "násilná forma"? 8-o

R. Langer 28.2.2024 9:10

A nevím, proč mi říkáte soudruhu? Já vám nic nevnucuji, já jen poukazuji na okolní realitu. Veškeré běžně užívané "průmyslové" plodiny i zvířectvo totiž vzniklo křížením, ozařováním a dalšími druhy GENETICKÉ MODIFIKACE, jejíž plody dnes a denně užíváte, takže nevím, na co si vlastně stěžujete. Ale klidně můžete žrát třeba trávu, když vám to udělá radost. ;-D

R. Langer 28.2.2024 9:11

I když i ta tráva je dnes geneticky modifikovaná. ;-)

L. Harvánek 28.2.2024 11:21

Já se omlouvám, doufal jsem, že oslovení soudruhu už po 35 letech ztratilo svůj hanlivý význam. Sociální demokraté (u nás nejstarší existující strana vzikla v poslední čtvrtině 19. století) se tak oslovovali a znamenalo to, že pokládají toho, jehož oslovují, že jej pokládají za sobě rovného. Ostatně nikdy jsem členem žždné strany nebyl, ale sociálně demokratické ideje mi byly blízké. A genetické modifikace v současném smyslu znamenají, že je do genetické výbavy dané rostliny vložen gen naprosto cizí a my jen můžeme s nadějí (?) očekávat, co z toho vznikne. Zatím ty pokusy vycházejí nadějně, leč stále nepovažuji za prokázané, že vyvolaná změna bude trvala a v něco negativního se nezvrhne. Ale genetika 60. let byla asi o něčem jiném než dnešní.

P. Diviš 28.2.2024 11:59

Genetika je stále stejná, jen to teď umíme rychleji a přesněji.

R. Langer 28.2.2024 12:27

Tak pardon, to se omlouvám i já, tak jsem to nepochopil. Mimochodem, jako malé dítě ve škole jsem si na začátku myslel, že "soudruh" je pedagogický titul.

Ale jinak pravdu nemáte, pořád je to úplně ta stejná genetika jako vždycky byla, ale na rozdíl od toho, že dnes orálně požíváte výsledky zcela neřízených genetických experimentů minulosti, jsou dnešní genetické manipulace pod přísným dohledem. Můžete si jenom vybrat, co je podle vás větším nebezpečím. Já osobně mám celkem jasno. ;-)

T. Kohout 28.2.2024 3:19

Pamatuji krávy na alpských loukách začátkem 70. let (v Rakousku) a tehdy ještě dotace takhle rozjeté nebyly. Ten mor začínal teprve ve Francii.

Z. Jemelík 28.2.2024 0:48

Autor nerozumí rostlinné výrobě, má jen povrchní dojmy o dotační politice a vůbec neví, jak bylo řízeno zemědělství "za totáče" (žádné lhůty pro zahájení senoseče nebyly). V něčem asi má pravdu, např. v kritice odporu proti geneticky modifikovaným plodinám.

T. Kohout 28.2.2024 3:21

To je jeho ideologická úlitba. Bez ní by to nešlo. Taková obdoba dotace. Všeobecně přijatý výmysl.

I. Krahula 28.2.2024 9:05

Pozor, třebas o termínu zahájení žní na okrese rozhodoval zemědělský tajemník OV KSČ.

R. Langer 28.2.2024 12:32

Ehm, a vy máte dojem, že víte, jak bylo a je řízeno zemědělství? Vy jste někdy byl zemědělec? 8-o