3.3.2024 | Svátek má Kamil


ŠAMANOVO DOUPĚ: Co je optimální

8.6.2011

„Vzhledem k tomu, v jaké situaci nyní zdravotnictví je, se usoudilo, že není optimální, aby leželo 15 miliard korun na fondech zdravotních pojišťoven.“

Tak pravil náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek k plánovanému „uvolnění“ tří miliard korun do českého churavého zdravotnictví. Zákon už hladce prošel sněmovním zdravotním výborem. Peníze „zbytečně“ leží na fondech všech zdravotních pojišťoven – té státní, Všeobecné, i těch nestátních, soukromých. Už jednou, za vlády socialistického ministra zdravotnictví Davida Ratha, došlo k „drancovacímu kolečku“, kdy státu musely vypomoci soukromé pojišťovny. Tentokrát by měly přijít o dvě miliardy (třetí věnuje sama VZP.)

Ono to drancování neproběhlo za panování Dr. Ratha tak úplně poprvé. V roce 1953 komunisté halasně propagovali zavedení „bezplatného zdravotnictví“ - společně se zrušením lístkového systému a měnovou loupeží 1:5. Tehdejší zdravotnickou reformu zaplatily soukromé zdravotní fondy. Tehdy byly zrušeny úplně. Nedlouho před komunisty drancovaly (nejen) naše zdravotnictví zase nacisté. Takže ti, kteří znají české dějiny – anebo alespoň poslouchali nadávání svých rodičů a prarodičů, by neměli být překvapeni.

Ovšem jedna změna tu je. Ministr Heger je pravicový ministr, proto sám tuto loupež označuje za „znárodnění“. Tedy označoval vloni na podzim v jisté nadsázce. Jenže teď je léto a „bezplatné“ zdravotnictví (zase) nemá peníze.

Pro ty, kteří nejsou pravicoví: Zdravotní pojišťovna státní, Všeobecná, může prodělávat – protože je státní a když někde zmizí miliardy, tak ji stát vždycky odněkud asanuje. Kdežto všechny ostatní zdravotní pojišťovny jsou ze zákona povinny býti v přebytku. Kdyby se dostaly do červených čísel, zanikly by. I proto (nejen proto) se snaží mít rezervy pro špatná léta.

A když špatná léta přijdou – sebere se těm, co si šetřili, a dá tam, kde se rozhazovalo. To se netýká pouze zdravotnictví...

Přitom oblíbená námitka, že VZP má na starosti zejména ty nákladnější pojištěnce, už dávno není pravdivá. VZP se ze zákona stará o děti a nezaměstnané, ale u soukromých pojišťoven je hodně starších i docela starých lidí, a tedy i opotřebovaných lidí, kteří – nejen ze zásady, ale i ze zkušenosti – prostě ničemu státnímu nevěří.

A tento moderní český stát, vedený středopravou koaliční vládou s pohodlnou většinou, dělá všechno pro to, aby se genetická paměť národa obnovovala. Byly špatně nastaveny zákony? Tak zpětně dodaníme, zpětně změníme smlouvy, zpětně zrušíme sliby. My jsme nelhali, jenom „mystifikovali“ (oblíbený výraz ulhaného ministra financí Miroslava Kalouska). Daně nezvýšíme, a ani jsme to neslibovali, protože DPH není ta daň, kterou jsme mysleli, když jsme říkali, že nebudeme zvyšovat daně...

Mimochodem: Proč letos chybějí ve veřejném zdravotnictví peníze? Protože stát státním doktorům slíbil zvýšení jejich hladových mezd. A protože dalších asi 8 miliard bude zdravotnictví chybět kvůli plánovanému zvýšení (ne)daně z přidané hodnoty. (Jež samo přinese zvýšení státních příjmů o směšných 20 miliard...) A proč se zvyšuje (n)DPH? „Aby bylo na důchody.“ A kde se bude brát na důchody, když toto znárodnění (bez uvozovek) zdravotního pojištění a zvyšování daní nebude stačit?

Inu – vždyť tu přece ještě máme soukromé důchodové fondy!!!

A takto si počínají i jiné státy, nejen ten český. Člověk se pak nediví, že valnou část úspor mají Řekové už uloženy ve švýcarských bankách. Tak se děje vždy, když občané ztrácejí důvěru ke svému státu. A taková ztráta důvěry vede nakonec i ke krachu – a tím vlastně i ke ztrátě – samotného samostatného státu.

Máme už řádně našlápnuto na řeckou cestu. Jenom nevím, proč tomu naši politici říkají “optimalizace“.

Psáno v Praze dne 6. června 2011

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.