18.5.2024 | Svátek má Nataša


Výbušné sdělení Babiše a Hamáčka

17.4.2021

V sobotním úvodníku jsem vyslovil podiv nad tím, co do Babiše vjelo, že Hamáčkovi zabránil v odletu do Moskvy. Nedovedl jsem si to vysvětlit jinak, než tlakem ze strany našich spojenců. Pro pořádek nechávám původní úvodník beze změny, jen dodávám informace ze sobotního večera:

Premiér a vicepremiér pověřený i rezortem zahraničí oznámili, že existuje důvodné podezření ze zapojení důstojníků ruské tajné služby GRU do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Došlo k nim 16. října 2014. Jan Hamáček pak oznámil že okamžitě vyhostil osmnáct ruských diplomatů, identifikovaných jako agenti ruských tajných služeb. Na odjezd domů mají 48 hodin. Babiš oznámil, že o věci informoval prezidenta republiky Miloše Zemana a ten že s postupem souhlasí.

Netřeba dodávat, že jde o informaci zásadního významu s dopadem nedozírným.
Česko-ruské vztahy se tím posouvají do zcela jiné roviny, toto už není rozpačité napětí, nýbrž otevřená konfrontace s dosahem dalece přesahujícím naše hranice. Každý závěr za situace, kdy známe jen obsah oficiálního sdělení by byl ukvapený.

Je to bezvýznamná drobnost, ale závěr mého úvodníku byl ukvapený, Jan Hamáček měl opravdu vážné důvody nejet do Moskvy nakupovat Sputnik, který už EU má objednaný, pokud ho EMA schválí.

Dodatek z neděle rána
Žádné nové skutečnosti, jenom neuvěřitelné prohlášení podvojného ministra Havlíčka, že ruská účast na Dukovanech nepřichází v úvahu, pokud budou informace o ruském teroru ve Vrběticích potvrzeny. Co by pan Havlíček ještě chtěl, to čeká, že mu ty dva vrahy přivedou a oni mu budou vyprávět, jak položili do muničáku bomby? Ano, toto je ukázka zbabělosti, opatrnictví a měkké páteře.

K aktu ruského teroru se nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Vzhledem k jemu trvalému proruskému angažmá má v podstatě dvě volby, buď se obrátí proti vládě své vlastní země anebo proti svým dosavadním loutkovodičům. Čekám to první a zároveň si přeji, abych se mýlil.

Původní znění úvodníku ze soboty rána
Pokud bychom se měli něčemu divit, tak tedy tomu, že se vicepremiér + ministr vnitra + ministr zahraničí Jan Hamáček chystal na nákupy do Moskvy v době, kdy Rusko stahuje k ukrajinským hranicím obrněnou techniku pomalovanou nám dobře známými bílými invazními pruhy. 

V poslední chvíli premiér Andrej Babiš tuto nehoráznost zatrhl a je smutné, že musíme konstatovat překvapení. Měla by to být samozřejmost, ale nešť: hlavně, že se tak stalo. Naši spojenci v EU, nejvyšší představitelé Francie a Německa, vyzývají Rusko ke klidu, napětí Ruska a USA dostoupilo stádia, kdy Moskva doporučuje svému velvyslanci cestu domů. Za této situace by skutečně byla cesta tak vysokého představitele České republiky neuvěřitelná podpásovka a Hamáček musí být zoufalý až na samu hranu bláznovství, že se do něčeho takového chtěl pustit.

Už v titulku se zmiňuji o překvapení a bez mučení se k němu přiznávám. Předpokládal jsem, že Hamáčkova zamýšlená cesta souvisí s lokajským postojem Andreje Babiše vůči kremelskému exponentovi Miloši Zemanovi, na němž politicky teď už bezvýhradně závisí. Pořád si tedy myslím, že se můžeme dočkat zvratu a že Hamáček do Moskvy nakonec pojede. Bylo by to logické. Jediné vysvětlení Babišova vzdoru vůči Hradu je, že do Strakovy akademie nevede telefon jenom z Moskvy, ale i z Berlína a Bruselu, a že Zeman není jediný, na kom je Babiš závislý.

Ale ať to dopadne, jak to dopadne, pokud si Jan Hamáček myslel, že mu akce zvedne body a popularitu, šeredně se mýlil. Červený kostým nenosil jen Garibaldi, nosí ho i Kašpárek a jemu je teď Hamáček roven.

Ještě ke Sputniku V

V rádiu v pátek dávali podcast Vinohradská 12 a v něm Leonid Ragozim vysvětloval svůj náhled na Sputnik a vše vyznělo tak, že jde o lidské živóty a že má jít politika stranou.

Dejme tomu, ale jsou i jiné aspekty.

Rusko – a Ragozin dával najevo svou hrdost – přišlo s vakcínou jako první. Přišlo? S vakcínou se chodí, když je schválená. Rusko přišlo s neschválenou vakcínou a zkoušelo ji pak za pochodu na ne-dobrovolnících, jak i Ragozin připouští. Ale budiž, to je takové specifikum podle hesla nas mnógo. Nás ale není mnógo a nabíledni jsou dvě námitky:

Jde o zboží, Rusko ho nabízí a prodává. Copak to není svinský obchodní podraz, vyhnout se certifikaci? Ta stojí čas, úsilí a taky nemalé náklady. Jakým právem tedy má otevřít svůj krám Sputnik V bez schválení, když všichni ostatní si schválení pořídili?

A ještě další námitka: dejme tomu, že dojde ke komplikaci a někdo po aplikaci Sputniku V dostane embólii nebo čertví co. Kdo ponese odpovědnost? Kdo dostane obsílku k soudu? Lékař, nebo jeho sestřička, která držela stříkačku?

Aston Ondřej Neff