30.11.2022 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

Všechno při starém

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Haslinger 24.11.2022 0:03

Na svoji dobu moderní digitální budík jsem si z Ruska (pardon -ze Sovětského svazu) přivezl již v roce 1985. To k Astonově poznámce, že Rusko neumí vyrobit ani budík. Rozhodně nejsem a nikdy jsem nebyl rusofilem, přesto mám dost důvodů ruské výrobky nepodceňovat - ruské lovecké zbraně svojí funkčností předčily většinu západních, ruská optika bývala velmi dobrá a koneckonců Žigulíky a Volhy byly ve své době také vyhledávaným zbožím. Je sice pravdou, že si naši tehdejší východní sousedé příliš nelámali hlavu s patenty a kopírováním technologií, ale leccos vyrobit uměli.

V Rusku jsem již 20 let nebyl, takže nemohu posoudit současný stav, ale opakuji - technologicky bych ho nepodceňoval - Kamazy stále vyhrávají Dakar.

L. Novák 24.11.2022 0:11

Nikdo nezpochybňuje schopnost Rusů vyrobit malé série kvalitních výrobků. Problém je s jejich celkovou technologickou úrovní a neschopností zaplavit domácí spotřebitele běžnými doplňky domácnosti jako je vybavení technikou. Nakonec komické obrazy a dokumentární záběry z rabování a plenění Rusů na Ukrajině a odvážení lednic a podobných výrobků ve vojenských transportérech je toho smutným důkazem.

P. Dvořák 24.11.2022 19:26

Ano, měl jsem radiopřijímač VEF 204. Špičkový. Ovšem vyrobený v Rize, v bývalém Telefunkenu. A tohle bychom našli leckde jinde. Proto SSSR okupoval řadu dříve západních ekonomik na úrovni, případně satelity jako nás nebo NDR.

Např. co se týče polovodičů (procesorů a pamětí), tak východoněmecký VEB dokázal vyrábět čipy schopné konkurovat západním, kdežto SSSR ne. A to platí dodnes.

Proto dnes RF útočí na Ukrajinu, aby se zmocnil významných strojírenských závodů.

A ropa? Nebýt západní technologie, tak nevytěží ani litr. Je tam problém s technologickou kázní, takže ani ukradené technologické podklady nepomůžou.