24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Všechno při starém

23.11.2022

Náčelník generálního štábu Karel Řehka možná kdekoho zaskočil konstatováním, že při konfliktu Ruska a NATO bychom byli účastníkem od první minuty. Na Velitelském shromáždění dále pokračoval, že je nutné přebudovat armádu tak, aby byla schopna operovat v pozemní válce širokého rozsahu. Možná leckoho zaskočil a zároveň inspiroval k řečem typu „NATO nás zatáhlo do nebezpečí války“ a tak dále. Tady je třeba říci jasně a jednoznačně, že při konfliktu Ruska a NATO bychom v tom lítali v každém případě. Rakousko není v NATO a jestli i někdo myslí, že by se mu eventuální válka v oblouku vyhnula, pak je na hlubokém omylu. Nevyhnula by se ani Maďarsku, přestože tento člen NATO se tváří, že vlastně není. Byli bychom v tom po uši – a není to důsledek války na Ukrajině, ani důsledek naší pomoci Ukrajině.

Rozdíl je v jediném: do 24. února jsme věřili, že to není možné. Prezident Miloš Zeman měl v době před vypuknutím války pravdu když říkal, že to Putin neudělá, protože není idiot. Nevýhodnost na někoho útočit ve 21. století je očividné. Ostatně se o tom přesvědčili i Američané, když ze svých humanitárních válek museli vycouvat v Afghánistánu i Iráku. Do Sýrie už rozumně nešli, tam se cpou Rusové a Turci. Nikdo příčetný nepočítal s válkou NATO a Ruska. Však taky evropské armády podle toho vypadají: moderní jádro schopné dělat policejní akce typu mise, ale rozvinout tisíc kilometrů dlouhou bojovou linii, jaká je na Ukrajině, nedokáže žádná.

Teď už víme, že konflikt možný je. Že ekonomické vztahy nejsou nutnou garancí míru. Že neplatí zásada „země kde je McDonald proti sobě neválčí“. To co je třeba vybudovat je schopnost odstrašit. Znamená to mimo jiné spolupráci mezi zeměmi, koordinaci na všech úrovních.

Mnoho lidí je u nás schopno věřit báchorce, že válku zavinil nedostatek respektu a pochopení ze strany Západu vůči Rusku a rozšiřování NATO na východ. Pravý opak je pravdou. Válku zavinila nedostatečná mohutnost odstrašení. Putin udělal strašlivou historickou chybu, když Západ podcenil (oni to diktátoři dělávají). Narazil na zdrcující technologickou převahu Západu, ovšem krvácejí napadení Ukrajinci. Nezbývá teď než prokázat, že kromě převahy v technologiích (Rusko neumí vyrobit budík, dovolte mi opakovat moji oblíbenou tezi) disponuje odhodláním se bránit v poli. Pokud bude i v tomto ohledu Západ přesvědčivý, nebude muset v poli bojovat, tak je to prosté.

Inspirací pro Putina nebyl americký útok na Afghánistán, ale americký útěk z Afghánistánu. To je prostopravda naší doby.

Aston Ondřej Neff