21.2.2024 | Svátek má Lenka


Stávka, symboly a barvy

24.11.2023

Ke stávce se nechci vyjadřovat coby osoba na vlastní noze stojící. Jen mi přijde zajímavé, kolik lidí chce dostat přidáno.Tím ale nikterak nesignalizuji názor, že pánové Gruntorát a Bok nemají hladovět a že učitelé mají v pondělí učit. Prostě, je už taková doba.

Potěšil mě plakát odborového svazu KOVO k demonstraci a stávce. Vrátil jsem se ve vzpomínkách o padesát a více let dozadu. Zaťatá pěst, to býval často používaný grafický symbol. Dělnická pěst drtila kapitalisty a válečné štváče a třímala různé předměty, nejčastěji prapory, ale také rozmanité nástroje.

pest

Na plakátku odborů KOVO výtvarník také použil symboliku. Je jiná, než bývala. Komunisté uznávali triádu „dělníci, rolníci a pracující inteligence‟. Dělnická pěst třímala kladivo, to dá rozum, rolník měl srp, jak jinak. Pracující inteligent býval bez rekvizity, jenom tak nalehko, zato radostně kráčel v šiku, trochu stranou. Jeho pěst nebývala na ikonách zobrazována, protože pěst pracujícího inteligenta nemá vedle pěsti, dejme tomu hutníka, nejmenší šanci.

Teď masy vykročí do ulic opět pod symbolikou pěsti. Největší, samozřejmě rudá, patří dělníkovi. Doba pokročila, odešli jsme od kladiva k sofistikovanějšímu nástroji. Pěst třímá plochý klíč. Jako pracující inteligent nemám míry v oku, ale odhadoval bych to tak na plochý klíč oboustranný 36 x 41 mm DIN 895. Ale soudruzi rolníci nám zmizeli! Není divu, proč by se o ně měli v KOVO starat. Nahradil je energetik. Jeho pěst je modrá a třímá blesk, jistě z udržitelného zdroje solární podstaty. Ale ani na inteligenta se nezapomnělo. Co mu vtisknout do pěsti a jakou barvou pěst obdařit? Určitě se o tom hodně přemýšlelo. Pokud jde o rekvizitu, volba padla na baňku. Kovoprůmysl, energetika, ano – chemie, takže baňka. Teď jak pěst obarvit. Rudá je obsazená a modrá také. Bohužel duha má omezenou nabídku. Jděme tedy ke kořenům, do barevného prostoru RGB, red, green and blue, zelená barva je ta správná volba pro pracujícího inteligenta!

To by v tom byl Babiš, aby se takto spojenými silami RGB barev nepodařilo fialovou vládu smést. Mezi námi, koleduje si o to.

Aston Ondřej Neff