Pondělí 3. 6. 2024Tamara polojasno10 °C

Diskuse k článku

Smutná postava

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 1245
  • Poslední: 8.1. 2013 0:30
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Boleslav 7.1.2013 16:36

Re: Co jako ten zoufalec, t.č. starosta

V tom je právě ten vtip, že amnestii dle ústavy neschvalují a nevyhlašují občané, ale prezident.

J. Kombercová 7.1.2013 16:38

Re: Co jako ten zoufalec, t.č. starosta

Ale dovolíte občanům, aby měli na věc názor, že jo?

J. Boleslav 7.1.2013 16:43

Re: Co jako ten zoufalec, t.č. starosta

Rozhodně, ale ne takovým stupidním způsobem.

V. Novák 7.1.2013 16:46

Sloboda slova, súdruhovia, je dobrá vec.

Ale čo s takými?

J. Boleslav 7.1.2013 16:54

Re: Sloboda slova, súdruhovia, je dobrá vec.

Připomněl jste mně jistého majora - politruka, který nám v Podjavorinských kasárnách v r. 1969 vysvětloval, jak to s tou svobodou vlastně je. Pravil zhruba toto: "Veď diskutujte, súdruhovia, ale po linii! My zme predsa pre slobodu, ale odsuď potuď." A ta vzdálenost, kterou ukazoval, byla sakra malá. :-)

V. Novák 7.1.2013 17:07

někoho podobného jste ovšem nejdřív připomněl vy mně.

Nebyl to major a nebyl v podjavorinských kasárňách - ale přístup ke svobodě slova měl s tím vaším - a vámi - společný.

M. Varadinková 7.1.2013 16:50

Re: Co jako ten zoufalec, t.č. starosta

Klidně si doma na záchodě pověste Klausův portrét třeba dolů hlavou, když Vám to pomůže. Nebo si ho vymodelujte z plastelíny a píchejte do něho špendlíky.

 Ale uředník na radnici není proto, aby tam okatě před občany dával najevo své osobní frustrace a nenávisti.

J. Ryba 7.1.2013 16:38

Re: Co jako ten zoufalec, t.č. starosta

co je na tom vtipného? Pojedl jste vtipné kaše?

M. Trhlík 7.1.2013 16:55

Re: Co jako ten zoufalec, t.č. starosta

A ten má, jak známo pane Boleslave vždycky pravdu.Jenom Havel jí neměl.

J. Boleslav 7.1.2013 17:00

Re: Co jako ten zoufalec, t.č. starosta

Neberte to tak fatálně. V něčem měl pravdu jeden, v něčem druhý. Někdy oba. V něčem se mýlil jeden, v něčem druhý. Někdy oba.

R. Brzák 7.1.2013 16:18

Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Já ho prostě nemám rád. Ale amnestii, byť tak širokou, mu vyčítat nemohu. Většina kritiků zapomíná, že i oni amnestovaní jsou lidé. Chybující, špatné věci páchající, málo se ze svých chyb učící - ale přeci.

Institut ztráty svobody je z mého pohledu překonaný. Jedinou jeho funkcí je tzv. ochrana populace před zločinci. Trestat lze i jiným způsobem, napravovat páchané a napravovat pachatele, což je v nejhlubším zájmu celé společnosti, pomocí věznění nelze. Celospolečenské náklady věznění jsou obrovské, možná vyšší, než kdyby se zločinci pohybovali na svobodě.

Kdo v této souvislosti hovoří o potřebách poškozených, nedohlédne dál, než k pomstě a strachu. O pomstě mluvit netřeba - o strachu, jenž by měl být odstraněn uvězněním zločince, se rozepíšu.

Poškozený, nebo nedej bože pozůstalý, žije ve strachu, i když je pachatel vězněn. Ví, že se jednoho dne vrátí na svobodu a neočekává - celkem správně - že z vězení vyjde nový člověk. Jeho zkušenost je ta, že v lidské společnosti je běžné potkávat zločince, který se navíc nenapraví. Nikdo mu také nemůže nahradit ztráty, jež zločinem utrpěl. Jediný, kdo má možnost všechny tyto ztráty alespoň postupně nahrazovat, je pachatel sám. Pachatel, který pracuje. Který sám sebe mění v procesu socializace, mezi normálními lidmi, s normálními životy. Který je odborně i společensky veden k sebepoznání, který má možnost nahlédnout na své chyby a který dostane šanci je napravovat - nejen hmotnou stránku. Poškozený, který má možnost poznat, že člověk, který mu ublížil, si je své chyby vědom, lituje jich, svou lítost vyjadřuje a chyby napravuje svou prací, svou změnou, svým postupně smysluplným odpovědným a normálním životem, jen v takový poškozený má šanci svůj strach pozbýt a začít zase věřit ve smysl života v lidské společnosti.

Amnestie tohle všechno samozřejmě neřeší. Ale netvrďte si, Vy, její odpůrci, že něco zhoršuje. Je to krátkozraké, ustrašené a mylné. Stav, jaký je, je přinejmenším stejně špatný.

V. Vašek 7.1.2013 16:23

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

I tak se to dá brát, pravda. Já se hlásím k podobným závěrům: Nechápu hysterii kolem amnestie, zdá se mi v pořádku. Klaus není zločinec. Také ho nemám rád.

J. Ryba 7.1.2013 16:37

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

tak ona je v pořádku? A víte, že odporuje judikátu ESLP, podle kterého se nemají přerušovat trestní věci, byť by byly průtahy sebevětší?

V. Vašek 7.1.2013 16:42

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Jak může amnestie odporovat judikátu? To je přece kravina.

J. Ryba 7.1.2013 16:46

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

přece protože přerušuje trestní řízení z titulu průtahů....proto odporuje judikátu ESLP, který to zakazuje

M. Prokop 7.1.2013 16:25

"Institut ztráty svobody je z mého pohledu překonaný. Jedinou jeho funkcí je tzv. ochrana populace před zločinci. "

Když ona ale ta ztráta svobody pachatele je nejlepší ochranou populace.

Nicméně, občasná amnestie s rozumem užitá také může i prospět.

Nechává mne to klidného.

V. Hajková 7.1.2013 16:30

Re: "Institut ztráty svobody je z mého pohledu překonaný. Jedinou jeho funkcí je tzv. ochrana populace před zločinci. "

Přirozeně  ,  že  i  p.  prezident  si  byl  vědom,  že   nejméně  polovina  propuštěných  se  v  krátké  době  vrátí   do   vězení .  Je  směšné  jak  se  chovají  naše  media!

M. Martinovská 7.1.2013 16:25

Amnestie je relikt královské pravomoci

Na současnou amnestii má prezident plné právo. Byl to ovšem tah překvapivý, jako ve společenské hře zvané Osadníci tah zlodějem - někteří hráči "na zloděje" nejsou zvyklí hrát. Někteří zdejší jasnozřivci vše ovšem předvídali, já ne - vzhledem ke Klausově dřívějšímu postoji k amnestii. Ovšem Klausovy milosti měly pozornější diváctvo asi připravit. Vaše argumenty pracují spíše s pacahteli typu "drobný zlodějíček", ne se závažnou ekonomickou kriminalitou, což byl podle mnohých hlavní cíl amnestie (v širší amnestiji "schovat" jinak velmi nepopulární milost pro velmi nepopulární podvodníky, kmotry a tuneláře). Jmenovitě by to vypadalo dost blbě, amnestie je ovšem chytrý tah - jen je to tah zlodějem.

M. Prokop 7.1.2013 16:28

Re: Amnestie je relikt královské pravomoci

Puštěné drobné zlodějíčky už známe. O pachatelích závažné ekonomické kriminality se zatím pouze spekuluje.

V. Hajková 7.1.2013 16:26

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Krásně  napsáno.    Bohužel  zde  to  nedojde  k  pochopení!  V  poslední  době  je  tato   diskuze   pod  uvodníkem  PSA"-   OKUPOVANÁ   -  lidmi ,  o  kterých  se  raději   nebudu  vyjadřovat!

M. Martinovská 7.1.2013 16:27

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Výborný nápad, jen tak dál.

M. Varadinková 7.1.2013 16:29

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Souhlasím s Vámi.

U notorických zločinců (potenciálních, protože již známých recidivistů se tato amnestie netýká) způsobí amnestie pouze zanedbatelný  "fázový posun" v jejich životním cyklu, který je: pobyt na svobodě, basa, pobyt na svobodě, basa, pobyt na svobodě, basa... Prostě o co dříve se z basy dostali teď, o to dříve do ní zase spadnou a jejich cyklus bude dál  v nezměněné podobě pokračovat.

U potenciálně slušných lidí, kteří zatím jenom jednou klopýtli, dává mnohem větší šanci na to, že takovému věčnému cyklu nepropadnou, amnestie než delší pobyt ve vězení. K vězení už si přičuchli a říkají: už nikdy více. Tak jim držme palce, ať se jim návrat ke slušnému životu povede.

M. Martinovská 7.1.2013 16:38

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Ano, jistě, držme jim palce, nejraději jejich, oba.

V. Novák 7.1.2013 16:44

Ale týká.

Recidivistů, pachatelů drobných krádeží apod. se týká - týká se i takových, kterým narušila jejich životní cyklus - na podzim se nechat chytit a zavřít, na jaře vypadnout. I v televizi jedna taková byla a trpce si stěžovala, že co má dělat, když ji vyhodili z tepla. Nedivím se, že je nešťastná.

Radomír Šimůnek (toho ovšem omilostnil fujfuj Havel) se z té milosti nakonec uchlastal. Asi měl svědomí přece jenom silnější, než předpokládal, když o milost žebronil.

M. Trhlík 7.1.2013 17:06

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Paní Varadinková a znáte vúbec význam slova recividista? No a k tomu "slušnému" životu, se potencionálně slušní lidé pomalu vrací.Ty palce můžete držet jak chcete.Dost se jich vrátí, ale nastoupí jiní.A nebylo by lepší, aby se nemusela vyhlašovat amnestie, tak jim prominout trest hned po vynesení rozsudku? Víte co by se ušetřilo úřednické agendy.

M. Varadinková 7.1.2013 17:29

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Obávám se, že ani sám netušíte, co jste tím vlastně chtěl říct.

Jakože je jedno, jestli sedí v base ten nebo jiný? Tohoto nepouštějme, protože i když se čirou náhodou polepší, tak někdo jiný bude krást místo něj?

V. Novák 7.1.2013 16:38

Zločinec v base je zločinec, který nemůže páchat zločiny na svobodě.

Čím delší část života tráví v base, tím méně má příležitostí škodit společnosti.

Při vašem uvažování můžeme rovnou trest odnětí svobody zrušit, protože každý, komu je uložen, je taky člověk. Nelidem (třeba zdivočelému psovi) se trest odnětí svobody neukládá.

Samozřejmě, že amnestie "něco" zhoršuje. 1) pouští na svobodu předčasně lidi, kteří mohli ještě strávit nějakou dobu v podmínkách, kdy nemohli škodit a 2) maří poznání, že po zločinu následuje (nevyhnutelně - kéž by) odpovídající trest.

M. Prokop 7.1.2013 16:41

Re: Zločinec v base je zločinec, který nemůže páchat zločiny na svobodě.

Pak je ovšem zajímavé, že ji tolik států občas vyhlásí.

M. Varadinková 7.1.2013 16:44

Re: Zločinec v base je zločinec, který nemůže páchat zločiny na svobodě.

K bodu 1 : pokud patří do vězení, tak se tam budou opakovaně vracet. Z dlouhodobého hlediska je tento fázový posun (jedno puštění o pár měsíců dříve)  daný amnestií zanedbatelný.

ad 2. To by platilo tehdy a jen tehdy, kdyby amnestie byla častá a předvídatelná. Což není případ této amnestie. Ta přiišla jako blesk z čistého nebe a rozhodně nikdo nemůže počítat s tím, že se v nejbližších letech bude opakovat.

V. Novák 7.1.2013 17:03

Jenže se tam budou vracet za zločiny,

které by nemohli spáchat, kdyby nebyli na svobodě. A nepábte tady o několka měsících - jde i o roky.

Co víte, jaká bude příští amnestie? Třeba zvolíme Táňu Fischerovou, z níž pravdolásnická dobrota tak odkapává (až stříká), že nejspíš bude následovat knížete Václava, jenž - dle legend - vězně omilostňoval a snad je dokonce z basy vynášel na zádech. Tak mě napadá, jestli nomen není omen v případě obou našich prezidentů...

Osobně si myslím, že amnestie skutečně nejsou potřebné, přinejmenším ve společnostech dostatečně stabilních, kde se příliš nemění pojetí toho, co je trestný čin a co zásluha. Samozřejmě, že dojde-li společnost k závěru, že nějaký trestný čin (třeba pěstování marihuány na prodej, nebo vyvlastňování bohatců) není od X. ypsilontý trestným činem, sluší se amnestovat chudáky, kteří do toho spadli do X-1.

BTW - jaké amnestie jsou dle vás přijatelné a jaké ne? jaká frekvence je přijatelná a jaká ne? Odhédneme-li od toho, že cokoli vyhlášené Havlem od ďábla jest, zatímco nad Klausem jásají kúrové nebeští...

J. Boleslav 7.1.2013 16:42

Re: Současná mediální hysterie mne staví na (jak nemilé) prezidentovu stranu

Hysterie kolem amnestie a Klause vůbec je evidentně snahou o vypořádání se s politickým odpůrcem - symbolem zdejších ekonomických reforem - od všech jeho zarytých protivníků. Nevadí jim přitom, že touto cestou navíc napomáhají i rozkladu celého demokratického systému. Nebo je to v některých případech zřejmě i jejich cílem a další jim přitom pomáhají v roli užitečných idiotů.