19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Prsty v mandlu a bude z toho cenzura

4.2.2023

Jakmile vytvoříte orgán, jakmile založíte akční skupinu, jakmile vydáte programové prohlášení s takovým nebo makovým záměrem, máte prsty v mandlu, nelze cuknout, protože musí vzejít výsledek. Vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma je mimo jakoukoli pochybnost demokrat a slušný člověk a osvědčil to za minulého režimu i veškerou svou činností po jeho pádu a jistě má ty nejlepší úmysly i teď. Měl by ale odložit brýle ,mámení a nahlédnout realitu: ať vznikne co vznikne, bude to interpretováno jako cenzura.

Zavádějící a škodlivý protože nedefinovatelný je pojem dezinformace a měl by být vyškrtnut ze slovníku používaného na veřejném kolbišti. To, oč se vláda snaží, j v souladu s tendencí pozorovatelnou i v jiných oblastech.

Dám příklad.
Ukazuje se, že státní moc je u nás trestuhodně benevolentní vůči násilí na ženách a vůči znásilnění především. Přitom zákonů máme na to víc než dost. Proč tedy pachatelé znásilnění odcházejí od soudu s podmínkou – a proč máme kvůli tomu aplikovat jakousi istanbulskou dohodu? Ne, nebudu se tvářit, že to nevím. Součástí této dohody je podpora neziskovému sektoru, ano, jde o peníze pumpované státem do nekontrolovaných a nekontrolovatelných spolků, součástí tzv. občanské společnosti. Kvůli prachům, ne kvůli ženám je třeba přistopit na istanbulskou dohodu, a pak už jen čerpat, čerpat.

Stejný princip trčí z humbuku kolem dezinformací jak péro z gauče.

Michal Klíma je dostatečně dlouho dospělý člověk, aby nevěřil jím vyslovené tezi, že „lidé potřebují profesionálně zpracované informace, aby nevěřili dezinformacím‟. Boží prostoto, co nám chce namluvit? Musí přece vědět, že někteří lidé jsou schopni věřit kdejakému nesmyslu, přestože profesionálně zpracovaných informací je víc než dost. Máme veřejnoprávní televizi a rozhlas – jejich zpravodajské, opakuji zpravodajské, nikoli komentativní produkty jsou naprosto na úrovni světové seriózní žurnalistiky. V tom to opravdu není. Jádro vidím v těch sto padesáti milionech, po kterých se už teď natahují ruce. Seriózní noviny? Jsou Babišovy MF Dnes a Lidovky seriózní noviny? A co když Babiš příští volby vyhraje a místo Michala Klímy se zmocněncem stane, střelím od boku, momentálně zavržený Mára Prchal a granty bude udělovat on?

Kdyby to bylo co k čemu platné, padl bych ochotně na kolena a vzepjal ruce s prosbou zarazte ten nesmysl, dokud je čas.

Já vím, zarazit nelze, je tu tlak z Bruselu, je tu bruselí Kodex zásad boje proti dezinformacím, a proti tak silnému větru nelze močit bez rizika.

Jen škodolibě poznamenám na rub škodlivosti… veřejných lží, tak tomu říkám a chci říkat i dál. Ve volební kampani nařkl Andrej Babiš svého soupeře Petra Pavla, že se programově snaží vtáhnout Česko do války. To byla opovrženíhodná lež, srovnatelná s oběma lžemi, jež instalovaly na Hradě soudně uznaného lháře Miloše Zemana. A co se stalo? Pod tlakem nevole veřejnosti musel sám Babiš lež korigovat, poté prohrál volby a odborníci onu lež označují za jednu z příčin jeho debaklu.

Lidi nejsou tak pitomí, jak je bojovníci proti dezinformacím označují. Ale oni to dobře vědí. Jde o ty prachy, hlavně o ně.

Aston Ondřej Neff