17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

Piráti to vytrhnou, hurá

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 19.4.2024 23:41

Rusové jsou při chuti. "Pomalý a drtící" útok na milionové město nelze vyloučit

Druhé největší ukrajinské město je pro ruské agresory lákavým cílem a Kyjev to ví. Podle serveru Newsweek se stále více lidí ptá, zda Ukrajinci dokáží ubránit před invazí téměř dvoumilionový Charkov, v případě, že se ho rozhodnou Rusové dobýt.

Charkov leží pouhých 34 kilometrů od ruských hranic a nepřítel ho poslední týdny nepřetržitě ostřeluje ve snaze, aby zničil především jeho energetickou infrastrukturu a donutil obyvatele k odchodu. "Charkov je jedním z hlavních ukrajinských měst, takže má velký symbolický význam. Uděláme vše, abychom Rusům zabránili vniknout dovnitř a převzít nad ním kontrolu," řekl německému deníku Bildu na začátku dubna ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajincům ale dochází munice a ruští nájezdníci postupují, za cenu obřích lidských ztrát, pomalu vpřed. "I po zastavení západní pomoci by byl úspěšný útok na Charkov pro Rusko velkým soustem, ale zcela vyloučen není," řekl Newsweeku vedoucí výzkumný pracovník pro obrannou strategii z think tanku RAND Jacob Parakilas.

Pomalý a drtící útok by vzhledem ke krátké vzdálenosti Charkova od ruských hranic mohl podle Parakilase znamenat, že by vojska ruského prezidenta Vladimira Putina byla schopná převzít kontrolu nad městem v řádu měsíců. "Poloha Charkova nahrává Moskvě, aby se její vojska lépe rozmístila a ona je mohla dobře podporovat," dodává Parakilas.

Analytik také upozorňuje na vyprazdňující se ukrajinské sklady zbraní a munice. Zatímco Ukrajinci vyhlížejí letní ruskou ofenzívu, klíčovou pomoc od Spojených států za 60 miliard dolarů stále zadržují v Kongresu republikánští příznivci Donalda Trumpa.

L. Novák 19.4.2024 23:41

"Jestli budeme schopni ubránit Charkov bez vojenské pomoci USA? Ano, budeme," je přesvědčený plukovník Andrij Zadubinnyj z uskupení vojsk Chortycja, které působí na severovýchodě Ukrajiny. Podle něho za to zaplatí životem desítky tisíc ukrajinských vojáků, kteří se nyní snaží zadržet početnější a vybavenější ruskou armádu. "Bez americké pomoci to budeme mít těžké. Ale nemáme na výběr. Musíme bojovat na život a na smrt," dodal Zadubinnyj.

(pokračování v článku)

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusove-by-mohli-ovladnout-charkov-nahrava-jim-poloha-vychodo/r~1c3629b6fbf511eebf960cc47ab5f122/

V. Pavelka 20.4.2024 6:25

Hlavně je Charkov většinově Ruský !

J. Fridrich 21.4.2024 17:02

Většinově ruský jsi ty,kolaborante.

P. Spáčil 21.4.2024 16:40

Nebreč Lejnováku, nějak to dopadne.