24.6.2024 | Svátek má Jan


Petr Pavel zvítězil v prvním kole prezidentských voleb

14.1.2023

Dovolte jen prvních pár postřehů. Ve frontě se mi z nich protlačily kupředu tři. Především, Petr Pavel vyhrál před Andrejem Babišem. Pravda, o půl procenta (35,40 : 34,99), ale v politice jako ve sportu. Vyhrál. U nás ve Zvoli byla účast bezmála 88% a Pavel dostal přes 52%, v sousedním Ohrobci 55% a v Březové Olešku 52 procent. Bydlíme s Ljubou v dobré lokalitě. :-).

To je první a nejdůležitější postřeh.

Druhý se týká výzkumů. V něčem byly správné, na Seznam-Zprávy předvídali i to těsné Pavlovo vítězství. Potvrdil se odstup vedoucí trojice. Zdá se, že je to trochu jako při volbě papeže ve Vatikánu. Teoreticky se papežem může stát kterýkoli kardinál z aktuálních 226, ale jen některý je papabile, tedy s šancí na zvolení. Páně Hilšerovy protesty byly nemístné. Ale taky vyzněly do prázdna nápady na odstoupení Fischera a Hilšera, na výsledku by se nejspíš moc nezměnilo, leda že by odstup Pavla od Babiše

Třetí je inspirován reakcí Andreje Babiše. Po porážce odjel ze své rezidence, kde zjevně jednal s Jaroslavem Foldynou. V centrále ANO se objevil po půl druhé hodině (kdepak asi byl) a rozjel nejtvrdší myslitelný útok na svého protivníka. Byl tak laděný, že zavdával pochyby, zdali nepřišel o rozum. Nevěřícně jsme poslouchali sentence o tom, jak byl pronásledován StB a že je nepřípustné pustit na Hrad bývalého komunistu a že Pavla vycvičila KGB. Řečnil rozzuřený psychopat.

Doposud se kampaň odehrávala v takřka valčíkovém rytmu. To co Babiš předvedl se nedá hudebně přirovnat. Nasadil řev vzteklého opičáka. Máme se na co připravit, rozhodně ne těšit.

Psáno před sobotní čtrnáctou hodinou
Volil jsem v pátek u nás ve Zvoli., někdy kolem 18 hodiny. Účast veliká, na obecním úřadě fronta, paní z komise si dělala čárky a už měla popsaný skoro celý papír. To je nepodstatná aktualita z terénu.

První výsledek ale známe, už víme, kdo jsou největší komici voleb.

Nejdřív se jím projevil Marek Hilšer, který napochodoval do čtvrteční debaty na Nově, načež prohlásil že odchází, na pultíku nechal svoji fotku, aby ji později vymáhal zpět. Rozdělení na dvě skupiny pokládá za diskriminující. On se holt dostal mezi kandidáty skrze svoje kamarády v senátu, (totéž platí i o druhém komikovi Pavlu Fischerovi), kdežto Danuše Nerudová a Petr Pavel objížděli republiku a dalo to jim a jejich týmu sakra práci, aby nasbírali ty desetitisíce podpisů. Takže ty preference nespadly z nebe, ty se nefasují u chlebíčků a minerálky v senátní kantýně.

Druhý komik je, jak řečeno, Pavel Fischer. Tak dlouho se holedbal svou politickou zkušeností, až v den voleb pokládal za inteligentní zveřejnit na facebooku rozklad, jak byli na Nově Nerudová a Pavel špatní a jak skvěle je Andrej Babiš převálcoval. Takhle nabít brokovnici svému hlavnímu soupeři, to vyžaduje vskutku politický důvtip. Však taky se Babiš zaradoval a nelenil a Fischerovu přihrávku náležitě využil. „Děkuji, pane senátore, vážím si toho. Tím víc, že jsme soupeři,‟ odpověděl mu veřejně a Fischerův elaborát šířil, kde se dalo.

Je to komická epizoda, ale ony zase budou senátní volby. Pamatujme si ty dvě epizody a připomeňme je, až se tihle dva komici budou snažit se do senátních lavic drápat zpátky.

Tolik pro ranní zahřátí, ozvu se odpoledne, až budeme vědět víc.

Aston Ondřej Neff