24.6.2024 | Svátek má Jan


ODS se zbláznila

3.7.2013

Přesněji zbláznil se přinejmenším člen její výkonné rady, senátor Přemysl Sobotka. Patrně mu při pohledu na klesající preference strany přeskočilo. Pojal totiž úmysl navrhnout grémiu ODS, aby vyzvalo odstupujícího premiéra Petra Nečase k omluvě voličům. Pan senátor v tom má jasno a chce všechno svést na předsedu strany: "To, že padne vláda, se stává, ale ty důvody, proč padla, jsou pro ODS personifikovatelné."

Pan Sobotka to odůvodňuje zajímavě, podle něj totiž "Nečase přivedly jeho osobní problémy tak daleko, že musel podat demisi, tím padla celá vláda a byla destabilizována politická situace." Pan místopředseda Senátu zřejmě žije v nějaké jiné zemi, jinak by takhle hloupě neplácal. Co způsobilo pád vlády? Byl to zásah policie, která pod záminkou honu na kmotry provedla politický převrat a aby se neřeklo, zatkla i pár lidí, mezi nimiž byla šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová. Ta si za zády Petra Nečase zřejmě osobovala větší pravomoc, než jí náležela, i tak je ale naprosto nepochopitelné, proč je za mřížemi. Na lep jí sedli dva šéfové Vojenského zpravodajství, bývalý a současný, ti se řídili jejími pokyny a ti mají být souzeni. Proč za to ale soudit Nagyovou? Kdyby měli ti dva vojáci trošku sebevědomí, poslali by ji kamsi i s jejím požadavkem. Oni ji ale místo toho bez odmlouvání poslechli, a celá věc tedy padá na jejich hlavy.

Za tohle se má Nečas omlouvat? Za neschopnost dvou lampasáků? Nebo se má národu omluvit, že se zamiloval a že si ho dotyčná omotala kolem prstu? Voliči by nejspíš v takové chvíli vyprskli smíchy a Občanskou demokratickou stranu by definitivně přestali brát vážně.

Panu Sobotkovi bude příští rok sedmdesát. Je to úctyhodný věk a pan senátor stále působí poměrně svěžím dojmem. Asi by ale měl pomýšlet na důchod. Zdání totiž může klamat a pod tváří moudrého člověka se může skrývat nepříjemná nemoc stáří - dementia senilis.