15.4.2024 | Svátek má Anastázie


Neziskovky a právní stát

15.10.2020

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová jednala v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a poté se potkala s novináři. Kromě jiného sdělila do médií, že zprávu Evropské komise o právním státu v Česku nepovažuje za přiléhavou a chce se kvůli ní setkat s komisařkou Věrou Jourovou. 

„Teď pracuji na tom, abychom se setkali s paní Jourovou a začali jsme komunikovat, protože čerpala svoje poznatky jen z neziskových organizací a byly to pouze dojmy,“ cituje její slova ČTK.

Je to jen náznak, nicméně silně znepokojivý. Statistika počtu nestátních neziskových organizací uvádí k letošnímu březnu 135 394 takových organizací. Aktivní je čtvrtina z celkového počtu. Šíře jejich činností je obrovská, bezesporu úctyhodné jsou charitativní organizace. Otazníky se vznášejí nad činnostmi takzvaných politických neziskovek, a tady je třeba upozornit, že toto označení padá i na četné neziskovky ekologické, které z ideologických důvodů sabotují výstavbu dopravní infrastruktury a neblaze ovlivňují energetickou politiku státu.

Slova Marie Benešové připomínají, že některé mají i zásadní politický vliv. Ze strany Evropské komise je aplikována politika dvojího metru – terčem útoků se stává Maďarsko a Polsko, zatímco Španělsko, které má ve svých věznicích politické vězně, je pokládáno za způsobného žáčka. Pořád ještě žijeme v zastupitelské, tedy parlamentní demokracii, a je tedy přinejmenším znepokojivé, že vztah zásadně důležité nadnárodní instituce je diktován nejmenovanými neziskovými organizacemi. Bude dobře, když komisařka Jourová svolí k jednání s ministryní Benešovou. Nicméně veřejnost si zaslouží, aby byla informována zevrubněji, než pouhou zmínkou na tiskové konferenci. Je třeba vědět, jaké neziskové organizace diktují pohled Komise na stav práva v Česku, jaké jsou výtky, eventuálně jaká jsou navrhovaná řešení.

Nejde o to, že bychom pokládali stav naší justice za ideální, opak pravdou. Těžko se smiřovat se stavem, kdy soud jedné instance vynese jeden rozsudek, načež následný soud další instance ho zruší. Týkají se výhrady neziskovek nadiktované do zprávy komisařky Jourové této věci? Nebo snad něčeho jiného? Nevíme.

A to je chyba. Nejen v této věci by mělo být jasno.

Aston Ondřej Neff