23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Nápad za všechny hřiby

22.7.2023

Kauza se vynořila uprostřed léta, je to kauza pražská, ale mohla by zajímat i Nepražany. Na trase metra B leží stanice Anděl. Ta byla otevřena v roce 1985 coby Moskevská, název Anděl získala v roce 1990 podle nedaleké křižovatky: lidi i tak říkali „stanice Anděl‟ a Moskevská byla úředně. Svým vzhledem se vymyká z rázu stanic pražského metra. Architektonické řešení bylo totiž zadáno „v rámci družby‟ sovětským chudožnikům a podle toho výsledek vypadá. Ostatně ta reciproční Pražská v Moskvě na lince metra 9 (Serpuchovsko-Timirjazevskaja) taky není žádná hitparáda. Jen na okraj, na aktuální mapě moskevského metra stanici Pražskou pořád ještě najdete, nepřejmenovali ji. Ale chtěli, už v roce 2020 se navrhovala změna na Stanice maršála Koněva.

Třeba to udělají,pokud se bude realizovat nápad exprimátora Piráta Hřiba. Ten si povšiml, že výzdoba stanice Anděl zůstala s výjimkami v původním stavu. Změnou prošel vchod od křižovatky Anděl, ale vchod z druhé strany od Ženských domovů zůstal a vévodí mu, pokřižujte se, bombastický reliéf se jmény MOSKVA PRAHA vyvedenými v ušlechtilém kovu a doplněno symbolem vděčnosti v podobě šeříku.

and

Dole je to podobné, všude mramor, samozřejmě převážně rudý, a šílené kovové reliéfy. Že je to ohavné nebudiž diskutováno. Jak tato stanice, tak reciproční Pražská v Moskvě vznikla jako ideologické zadání a to nikdy nemůže dopadnout dobře.

Co je ale ve hře? V ideálním případě kompletní předělání stanice – nejlépe by prý bylo oslovit ukrajinské architekty, aby se toho ujali.

Tak tohle je nápad, který vzniká v době ekonomického hroucení republiky, s válkou za humny, nepokoji v ulicích, s hrozbou zeleného armageddonu. Pokud by to mělo projít, realizace asi spadne do doby, kdy budou majitelé „domů po babičce‟ nuceni předělávat své domky na nulové emise.

Pražan se asi ani moc divit nebude, Nepražan si řekne: to jste všichni v té Praze zblbli? Odpověď je jednoduché, všichni ne, ale někteří ano. To jednou ministr nechce daně na alkohol aby mohl navštívit rodnou vísku, jinak že by tam dostal nafackováno, jindy vláda zadá továrně na pneumatiky reklamu pro luxusní restaurace za padesát mega. Proč by se neměly osekat ruské mramory a nahradit je ukrajinskou keramikou? Realizujme to dřív, než Hřib dostane ještě pokrokovější a demokratičtější nápad: provinilou stanici zasypat a vést novou ražbu ze stanice Smíchovské nádraží na Karlák. Ražbu by mohli provést havíři z Donbasu, toho času bez práce.

Aston Ondřej Neff


M. Ilsner zdvojení textu 12:24 16.8.2023
M. Ilsner zdvojení textu 12:24 16.8.2023
M. Ilsner zdvojení 12:24 16.8.2023
P. Janoušek Hřib je hlupák. 16:07 24.7.2023