24.4.2024 | Svátek má Jiří


Měl Rakušan jet do Bruselu nebo jet do Vyškova

5.3.2024

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan přijede v pondělí čtvrtého března do Besedního domu ve Vyškově. Zájemci se tam s ním od sedmnácti hodin sejdou na jeho Debatu bez cenzury, sděluje vyškovské vydání Deníku.cz svým čtenářům. No jo, ale na pondělí a úterý je v Bruselu Rada pro spravedlnost a vnitřní věci (viz zde). Na programu jsou například azylová pravidla Evropské unie a migrační a azylová politika, záchrana životů na moři a boj proti pašování migrantů a ministři „budou vyzvání‟, aby schválili závěry o uplatňování Listiny základních práv EU. To je ten dokument, o který se opírají všechny lidskoprávní organizace, které spoluorganizují masivní přepravu migrantů z oblasti takzvaného globálního jihu, což je ta větší část světa, která nenávidí globální sever, ale ráda by se tam přestěhovala, protože se tam lépe žije.

Ministr Rakušan tomuto vyzvání ujde, protože volil pravidelné pondělní setkání s občany bez cenzury které spočívá v tom, že si bez mrknutí oka nechává nadávat a dává najevo, že ho hned tak nic nevyvede z míry.

Tisku ministr Rakušan vzkázal, že mítink ve Vyškově byl naplánován dopředu. O tom netřeba pochybovat, článek v Deníku je datován 26. února, mítink se jistě plánoval ještě dříve. Je ovšem otázka, jak daleko dopředu se v Bruselu plánují ministerské mítinky.

Místo sebe poslal ministr do Bruselu svého náměstka Lukáše Hendrycha. Než se ale začneme hněvat, položme si otázku, co by v tom Bruselu byl ministr Rakušan platný? Když tam byl posledně, souhlasil s migračním paktem, který má v sobě ne moc dovedně zakamuflované kvóty na přidělování migrantů. Dá se od ministra Rakušana čekat, že na takovém grémiu povstane a přesvědčí své kolegy, že Evropa nemůže přijmout všechny zájemce z Afriky a Asie a že stávající azylová pravidla byla psaná ve zcela jiné době za zcela jiných okolností a je nutné je revidovat, jinak na to kontinent šeredně doplatí, protože ty lidi už nikdy nedostane pryč?

To se od ministra Rakušana věru nedá čekat, takže ať si nechává nadávat ve Vyškově a do Bruselu posílá náměstka. Ve výsledku je to celkem jedno. Poznání reality a následné procitnutí na Evropu teprve čeká a žádný Rakušan nebo Hendrych na to nemají nejmenší vliv.

Aston Ondřej Neff