27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Korona a cenzura

28.11.2020

Zatímco budeme o víkendu čekat, zdali vývoj situace umožní exekutivě přejít na stupeň 3 z aktuálního stupně 4 systému PES, můžeme se zabývat přemýšlením o znemožňování publikace nesouhlasných názorů na koronavirová opatření. Neviditelný pes – jeho stanovisko vyjádřené v úvodnících je jednoznačně vůči opatřením pozitivní – nesouhlasné názory zveřejňuje. 

Vysloužil si tím zařazení na černou listinu serveru Manipulátoři vedle očividně manipulačního proruského Aeronetu a bizarního Protiproudu. Tato ostrakizace je součást rozmáhající se mazací kultury. Jejích příkladů je mnoho, k lítosti někdejšího obdivovatele Západu zejména v anglosaském světě. Zde bylo dosaženo zatímního vrcholu, když některé televize přerušily vysílání přímého přenosu prezidenta Spojených států Trumpa.

Mluvme ale o koroně. Velkým koronavirovým disidentem je exprezident Václav Klaus. V jeho Institutu vyšly na toto téma už dvě knihy a on k nim napsal předmluvu a sám takovou knihu podle svých slov píše. Na veřejnosti manifestoval svůj postoj 17. listopadu na Národní třídě okázalým výsměchem elementárních hygienických opatření. Na počínání tohoto druhu je možno udělit pokutu. Není nic známo o tom, že Klaus takovou pokutu dostal. Bylo by třeba zvážit, zdali by nezasloužil pokutu v maximální myslitelné výši. Člověk s jeho vlivem musí být nahlížen přísněji, než řadový občan. Stát je ale zbabělý a je příliš zaveden na papalášství, než aby k tomu přikročil.

Co ale s jeho názory? Má snad policie zabavovat jeho knihu, až vyjde? Má Neviditelný pes odmítat zveřejnění jeho článků?

Jsem jednoznačně a absolutně proti mazací kultuře (hanba, že se tomu říká kultura) a proti cenzuře čehokoli, na co výslovně nepamatuje zákon (i těmi zákony se musí do maximální míry šetřit). Stačí vzít rozum do hrsti a postavit to takto:

Copak má někdo větší přístup do médií, než vláda a orgány s ní exekutivně spojené? Mají k dispozici televizi, rádio, tisk, internet. Když ministr zdravotnictví zahájí tiskovku, rádio přeruší vysílání a věnuje mu pozornost. Záleží jen a jen na schopnosti lidi oslovit, přijít s argumenty, přesvědčit o správnosti postupu.

Pokud si vláda bude počínat správně, tedy přesvědčivě, pak budou disentní hlasy okrajové, někdy až směšné.

Uvedu příklad:

I tuhle neděli (pokud jsem se nepřekouk, protože prase aby se v tom vyznalo) budou zavřené obchody s potravinami, takže v sobotu nastanou návaly. Vysvětlení a argumentace jsme se nedočkali, nadává kde kdo. Co s tím? Zakázat nadávání?

Pokud ano, jsme na zpáteční cestě tam, kde jsme byli.

Ani dnešní čtyřicátníci nemají ponětí, co to komunistická cenzura byla. Komunisté nikdy neřekli naplno, že umlčováním disentních názorů si kryjí mocenské pozice a díky tomu si zajišťují privilegované postavení s lepšími platy. Ne. Cenzura to taky byla k ochraně vymožeností dělnické třídy. Na jejich praxi dnes pěkně navazují progresisté. Tak třeba v Istambulské úmluvě se taky skrývá indoktrinace a cenzura, údajně ve prospěch žen. Ale až opravdu dojde na odstraňování škodlivých stereotypů myšlení a jednání, pak bude někdo někde sedět a rozhodovat o tom, co je škodlivý stereotyp.

Pro někoho je škodlivý stereotyp i rozlišování mužů a žen.

Takže závěrem: cenzura je mor. Tváří se jako ochranitelka a je to ta nejhorší myslitelná škodná. Dejme si na ni pozor v každé její podobě, tedy i v koronavirové.

************************************************************************************************

Barbora a zlatý robot

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa nazvaný Barbora a zlatý robot je tentokrát určen starším dětem, ale i dospělým, kteří ještě nezapomněli na romantiku čtení dobrodružných příběhů někde na větvi v koruně stromu.
Sledujeme v něm partu dětí, které se narodily po nouzovém přistání výzkumné kosmické lodi na planetě Botera. Jsou doma ve světě, který jejich rodičům připadá cizí a nepřátelský. Jsou tu chodící stromy a žijí tu bytosti se schopnostmi přesahujícími běžné chápání.
Barbora a její kamarádka, boteranská dívenka Pavučinka, postupně odhalují to, co rodiče tajili. Proč se najednou objevil Zlatý robot a jaký je jeho úkol? Proč vlastně kosmická loď musela na planetě přistát? Jaká byla role admirála Harolda, jejího velitele? Při pátrání po kořenu záhad vás povedou ilustrace mistra comicsového vyprávění Karla Jerieho, díky němuž se podařilo vydat skutečný knižní klenot.

Dopřejte ho svým dětem pod stromeček, je k dostání ve všech knihkupectvích i na webu Albatros Media.

Aston Ondřej Neff