14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Kasta nedotknutelných

12.2.2019

Narazil jsem onehdy ve zprávách na takovou drobnost. Mělo k tomu dojít ve Stockholmu v metru. Revizoři tam načapali nějakou paní bez lístku a vyvedli ji z vagónu na perón. Potud je to příhoda zcela banální. Vzpomněl jsem si na obdobnou příhodu před dvaceti lety.

To jsem tenkrát na Mendláku v Brně nesehnal nikde lístek, nastoupil tedy načerno a vyhmátli mě cestou na Invex. Tramvaj byla plná ajťáků a ti se mohli rozsypat smíchy když viděli, jak revizoři pérují Neviditelného psa. Ale v novinách to nebylo.

Proč ale mi taková prkotina uvízla v hlavě. Ten článek byl psán v duchu ultimativního rozhořčení. Šlo o Afrošvédku a žena byla vyvlečena ven a někdo to natočil mobilem na video a je z toho skandál. Takže je to v hlavě a v té to šrotuje.

Nejdřív ta Afrošvédka. Já si vždycky říkal, že Louis Armstrong a Ella Fizgerald a Joe Louis byli Američané. Dnes tedy mají v Americe Afroameričany. Připadá mi to jako rasistické označení, ale nejsem Američan a nedokážu to posoudit. Jak je to ale s Afrošvédy? To třeba Rey Koranteng, Pražák Vltavou křtěný, je Afročech? Nebo v mé rodině. Naše Nguyen Phuong Thao je česká občanka. Je to tedy Vietčeška? Dejme tomu, že je Vietnamka, protože se narodila v Hanoji. Ale jak je to s dětičkami narozenými v Česku?

Řeknete, že je to všechno pitomost, a nebudete se tím zabývat. Dobře uděláte. Ale ono to má ještě jiný rozměr.

Tu paní vyhodili z metra. Mě tenkrát v Brně nevyhodili, protože jsem zaplatil pokutu – plus jsem si musel koupit lístek, to je důležitý detail. Kdybych sebou seknul na podlahu, asi by mě vynesli a kolegové ajťáci by smíchy přímo popukali. Co ale kdybych byl Afročech?

Tak totiž se mi ta otázka rýsuje. Čtu, že policisté a revizoři do švédského případu zapletení jsou postaveni mimo službu. Aféra se vyšetřuje. S ohledem na míru rozhořčení mi připadá pravděpodobný takový závěr, že Afrošvédka bez lístku je nedotknutelná, pokud sebou sekne na podlahu. Že prostě v metru platit nemusí. Že se ocitá v jakési kastě nedotknutelných. A že si to revizoři odskáčou a policisté rovněž budou potrestáni za to, že zasáhli, jak zasáhli.

Pokud se tak stane, bude to špatně. Hanba by neměla padat revizory a policisty, ale na pokrytce, kteří dělají z banální tahanice kolem neplatícího pasažéra politickou aféru.

Aston Ondřej Neff