21.2.2024 | Svátek má Lenka


Kalousek vrací úder

9.12.2023

Matador naší politiky Miroslav Kalousek, toho času soukromá osoba, vyvolal politické pozdvižení svým náznakem úmyslu kandidovat do chystaných eurovoleb. Bylo to po dlouhodobě opakované kritice hodně silné zafoukání do vládní polívčičky, psal jsem zde o tom v pondělí. Jde o to, že jím stvořená a dlouhou dobu vedená TOP 09 je přilepená (spolu s beznadějnými lidovci) k ODS do společné kandidátky s nálepkou Spolu. Pokud by Kalousek skutečně kandidoval, je velká praděpodobnost, že díky kroužkování vymete ortodoxního bruselistu Luďka Niedermayera. V každém případě už náznak úmyslu kandidatury budí nelad ve slepenci Spolu.

Nicméně o zařazení na kandidátku se rozhoduje jinde. Rozhodnuto není a tak zatím můžeme jen sledovat celkem absurdní souboj Kalousek versus Fiala. Ve středu prohlásil Petr Fiala na CNN Prima News, že si „nedovede představit‟ Kalouska na společné kandidátce s tím, že ovšem nominace je věcí vedení TOP 09. „Tak to mám kliku. Pokud vím, pan předseda Petr Fiala není členem výkonného výboru TOP 09. Nebo že by už byl? Těžko říct, nějak už to dopadne,‟ reagoval Kalousek. Ale brzy přitvrdil: „Omlouvám se všem, kterým tahle malichernost zapleveluje stránky. Snažím se jí komunikovat co nejméně. Slibuji jediné: Kdybych byl někdy premiér, kandidatury řadových členů koaličních stran by mě nezajímaly. Měl bych jiné starosti. Třeba o Českou republiku,‟ napsal na Twitteru.

Na to, že se snaží komunikovat co nejméně, komunikuje sakra hodně a poslední komunikace je opravdu hodně výmluvná. Úcta a respekt z toho nečiší.

O eurovolby se u nás podle průzkumů zajímá snad jen 28 procent oprávněných voličů. To je sakra málo. Zatím ten nezájem vyhovoval spíš té federalistické progresivní straně politického spektra. Ale pozor, je třeba připomenout, že Miroslav Kalousek je přesvědčený stoupenec přijetí eura a podporuje omezení práva veta pro členské státy Unie, to jen aby si někdo snad nemyslel, že je názorovým protipólem Luďka Niedermayera. Společná kandidátka Spolu bude nečitelný slepenec s Kalouskem i bez Kalouska. Jde jen o to, že teď, kdy Kalousek jen obchází okolo, je to jaksi líp vidět.

Aston Ondřej Neff


J. Černý ...dohromady. 11:56 21.12.2023
M. Ilsner nojo no... 15:27 11.12.2023
J. Černý Asi tak ! 11:51 21.12.2023