24.4.2024 | Svátek má Jiří


Jak rozlít mléko a zaplakat

11.3.2024

Poslední průzkum volebních preferencí přisoudil Babišovu ANO hodnotu 38,5 procent, druhá na pásce je ODS, nemá ani polovinu, totiž 14,5. Následují Piráti (9,5), SPD )9), STAN (7) a TOP 09 (5). Kdyby do voleb šla trojkoalice Spolu, dostala by 20 procent a ANO by si ještě polepšilo na 39 procent hlasů.

Po dvou letech s vládní odpovědností je to debakl a sázka na to, že „od letoška budeme bohatnout‟ a výsledky poletí nahoru je komická. Ještě směšnější jsou názory, které vidí vinu za debakl v tom, že vláda nedokázala prosadit manželství pro všechny, Istanbulskou úmluvu a euro. Co vládě reálně škodí? Nedokázala prosadit nic z toho, co lidi trápí: ekonomická nejistota v důsledku šílených experimentů s energetickými zdroji, nedostupnost bydlení, problémy ve školství a zdravotnictví a zoufalá bezradnost s rozvojem dopravní infrastruktury. Babiš tedy snadno hlásá svůj slogan o „nejhorší vládě za posledních třicet let‟.

Skutečnost je taková, že Fialova vláda není o nic lepší nebo horší než jakákoli jiná vláda před ní: všechny to jsou a byly vlády udržovací. Žádná vláda nedokázala pohnout s funfamentálním problémem, totiž s totálně nefunkčním státem se zablokovanými rozhodovacími procesy. Žádná vláda nedokázala stát ovládnout, každá se jen přizpůsobila zavedenému systému. Pod jejich dohledem to, co nazýváme státem, jaksi samočinně funguje. V prvních desetiletích se naříkalo nad „nedostatkem vize‟. Nad nedostatkem vize se dnes nikdo nepozastavuje, vize je to poslední, co by občan od své vlády čekal. Má požadavky skromnější, třeba aby mohl poslat poštou balíček anebo aby dítě mohlo jít do školy.

To vše je o to horší, že vládě chybí kompetentní opozice: kromě shluku pidistran pod hranicí volitelnosti je tu totálně destruktivní SPD s programem zničení systému demokratického parlamentarismu, a beztvaré ANO, jehož vůdce se chytá všech závanů větru a vychází jim vstříc. Zájmy republiky jsou mu lhostejné, má jen jediný, vyhrát v roce 2025 volby, pokud možno se ziskem dostatečným na nadpoloviční počet křesel v parlamentě: což se nezdá být tak nemožná. V úvahu je třeba vzít i tu možnost, že vítr nabere ještě jiná formace, navenek méně stupidní, než je Okamurovo SPD. Ta by pak mohla Babišovi dodat zbývající procenta a měli bychom po starosti s napětím mezi Českem a Slovenskem: Babiš by si s požehnáním Klause a Paroubka a Zaorálka a Zemana padl s Ficem do náruče.

Fialovi morální majáci by pak mohli spisovat paměti a dávat rozhovory a bědovat: že my jsme ten stavební zákon zrušili… a jak my jsme mohli mít levnou elektřinu, nebýt té snahy vyhovět a vysílat signály…

Říká se tomu pláč nad rozlitým mlékem.

Aston Ondřej Neff