28.2.2024 | Svátek má Lumír


Finsko, náš vzor

9.4.2018

Finlandizace, to byl v době studené války terminus technicus označující takový systém, kdy země byla zdánlivě samostatná, tudíž svéprávná a měla i demokratický systém se všemi vnějšími atributy, avšak v zásadních otázkách jednala podle diktátu sovětského Ruska. Přitom se ti Finové tenkrát naprosto neměli špatně. Jenomže museli skákat podle taktovky sovětského politbyra.

K tomu zjevně směřujeme. Ministr Robert Pelikán vydal ruského agenta Nikulina do Ameriky a šup, už letí. Prý na vlastní žádost a z vlastního rozhodnutí, ale povídali že mu hráli. Kremelská agentura v Praze je hrubě nespokojena. Ta její chytřejší sekce, tedy exprezident Václav Klaus, je věru chytřejší než Miloš Zeman, ne o parník, ale o celou vltavskou flotilu. Takže svoji (= kremelskou) nelibost formuloval tak, že český postoj je zásah do amerických vnitropolitických bojů na protitrumpovské straně. Rozhodující slovo ale má ta méně inteligentní sekce, tedy prezident a jeho poskoci. Babišovo jednání se sociálními demokraty vybuchlo, protože se Babiš nechce vzdát kontroly policie, a nastoupí k Zemanovi usednout na lopatu. To se stane v úterý. Do té doby musí přemýšlet, zdali to svoje kormidlo má směřovat k západu, nebo východu: je nejisté, že ve středu nějaké kormidlo bude držet.

Sociální demokraté sjezdovali a hlavní hvězdou se stal Jaroslav Foldyna: stal se místopředsedou už v prvním kole a hned všechno vyložil: jak chce tu sociální demokracii dostat přes hranici dvaceti procent a toho dosáhne tím, že se opře o lidi práce a odmítne přeliberalizovaný neomarxismus. To se asi Jiřímu Dienstbierovi pěkně poslouchalo. Je konzervativní levičák, EU je OK, ale občan ČR je mu přednější a proti referendu o vystoupení z unie a NATO určitě nebude. Chorošo, moloděc! Finsko také není v NATO, nesmí být, protože si to Rusko nepřeje. I Česko členem je. Zdali může vystoupit, se staral už na začátku naší nato-istické kariéry agent Kato Jan Kavan. Lze si představit, že tu ideu přítel Foldyna dotáhne do konce. A lidé mu budou tleskat, protože je konzervativní levičák a je proti dámským kvótám, inkluzi a genderovým experimentům.

Možná slyším trávu růst. Kéž by tomu tak bylo.

Aston Ondřej Neff