14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Evropa bude

20.6.2008

Je mnoho argumentů pro zastavení ratifikačního procesu. Osm států Unie smlouvu dosud nepřijalo. Zbabělá česká vláda si netroufla ji odmítnout, tak ji prozatím "dala k soudu" a nyní jásá, že odmítnutí za ni odpracovali Irové.

Bohužel nebo bohudík, podle toho, zda je kdo euroskeptik nebo eurooptimista, není pravda, že Lisabonská smlouva je hloupost, kterou si vymyslela hrstka nestydatě přeplacených bruselských elitářů. Je to logické vyústění procesu, který začal před půl stoletím. Ten proces nezastaví ani sto tisíc Irů, ani Václav Klaus. Teď jde o varianty dalšího vývoje. Jedna se rýsuje na obzoru, obávám se, zcela jasně: dvourychlostní Evropa. A nedělejme si iluze. To nebude žádná dvourychlostní Evropa. To prostě bude Evropa a ti ostatní.

Pak budeme darmo plakat nad tím, že zase o nás bez nás a kdejaký dnešní euroskeptický mudrlant bude házet na Václava Klause drny. Jenže Václav Klaus je pomíjivý jev. Nebyl a zase nebude. Evropa bude, ne jako geografický pojem, ale politický. V tom je velký rozdíl - politická Evropa bude její integrované, ekonomicky silné jádro, a to teprve poznáme, co to je být kolonií bez práva do něčeho mluvit. Takže ještě jednou, Evropa bude. I bez nás, a to se jeví býti velmi pravděpodobným.

A nemělo by se zapomenout, že ona "suverenita" je především suverenita těch, kteří jsou dnes u vesla, rozdělují si prebendy a dopouštějí se i takových trapných mrzkostí, jako že dohodí příbuznému vojenský byt.