Bumeramgový efekt pro Marka Hilšera
Marek Hilšer kandidoval v roce 2018 za hnutí Marek Hilšer do Senátu. Ve volbách na podzim téhož roku měl úspěch, v druhém kole dostal skoro 80% hlasů a v senátu se stal členem klubu STAN. Když vyhrál, vědělo se, že jeho hnutí s počtem členů šest dostat devět set tisíc korun od státu. Řekl tenkrát Radiožurnálu „Chtěl bych tam pořádat různé debaty, diskuse, otvírat otázky, které jsou důležité pro tuto společnost. Budu mít svůj senátorský plat a rozhodně ty peníze nejsou určeny na to, abych já bral nějaký plat,“ s tím, že peníze použije na centrum pro občanskou politiku.
Bylo to tenkrát chytré, protože kupříkladu Jiří Drahoš se opřel o STAN a spol, a příspěvek státu šel pak recipročně podporujícím subjektům k vlastní politické činnosti mu nezbyl ani flok.
No a čas oponou trhnul a Marek Hilšer kandiduje do prezidentské funkce. Peníze za čtyři roky nešly na žádné „centrum pro občanskou politiku“. Když si Centrum tohoto jména zadáte do Googlu, nabídne jen tři odkazy, dva identické a třetí s názvem „chtěl jsem na Hrad coby člověk z ulice“. O Centru je tam zmínka, poslední, kterou Google vyčenichá.
Není to nic, co by stálo za moc velkou zmínku. Jenomže je kolem toho docela malý povyk, ale, znáte to: povyky v předvolebním klání mohou mít osudové následky Jistě to není nic proti ničemu, založit hnutí na svoji podporu. Už tehdy se uvažovalo, co s příspěvkem od státu, pokud hnutí uspěje. Uspělo. Peníze dostalo. Enem šly ty peníze na jiný účel, žádné Centrum nevzniklo.
A teď jděte a hoďte tomu člověku papírek do urny.
Jo, jo, v politice ty bumerangy vznikají i z jediného neuváženého výroku nebo projektu.