15.4.2024 | Svátek má Anastázie


Bizár proti bizáru

30.3.2023

Miliardář Andrej Babiš přilepený k odborářské demonstraci, to je skutečně pohled pro bohy. Komika se násobí, když Babiš vyzývá odboráře, aby se řetězově ukecávali, až z toho bude velkolepá demonstrace v Praze na Letné. Asi taková, jakou tam měl Milion chvilek proti Babišovi. Babiš tedy řečnil a za zády měl šéfku komunistů Konečnou a nad hlavami demonstrantů vlály rudé prapory. Ano, dokonalý bizár.

Což nic nemění na tom, že by nebylo divu, kdyby před sídlo vlády ve Strakově akademii na Klárově nepřišly dva tisíce lidí, ale dvacet tisíc lidí nebo těch kýžených letenských dvě stě tisíc lidí (vím, ano, nevešli by se, snad je pochopeno, jak to myslím). Odboráři svazu KOVO protestovali proti zamýšlenému důchodovému věku 68 let (pravda, Jurečka záměr popřel, ale kdo by Jurečkovi chtěl věřit) a proti likvidační normě Euro 7 a zákazu prodeje aut na benzín a naftu po roce 2035. Těžko říct, co je bizarnější, nahánění polymorbidních starců a stařen do práce anebo likvidace posledního evropského světově konkurenceschopného průmyslového odvětví, které na kontinentě ještě zbylo. Jedno i druhé je v praxi neuskutečnitelná hra, jedno i druhé se pod tlakem reality s největší pravděpodobností zhroutí, přičemž se možná budeme muset tvářit, jaké má náš pan král nové šaty: jako to dělají dnes v Německu, kde přešli na vítr a slunce a ve skutečnosti svítí na elektřinu vyrobenou z klasických uhelných elektráren.

Se situací kolem penzí neudělá nic ani pan Babiš na tribuně před Strakovkou, ani pan Fiala, odsunutý do úkrytu v Jeseníkách. Průběžný systém financování penzí se nutně musí zhroutit, populace stárne, dětí se rodí málo a lepší to nebude. Seniory bude nutné držet při životě z rozpočtu. Nastane chvíle, kdy stát bude opravdu muset zvažovat, co všechno musí a co nemusí financovat.

A ten Babiš na tribuně? Zjevně se rozhodl, že vyluxuje nejenom voliče Okamurovy partaje, ale že přebere i voliče z náměstí. U odborářů KOVO mu to jakž takž prošlo, ale na Rajchlovy podniky by asi přece jenom neměl chodit. Vždyť ten Zelený úděl sám podepsal, když byl premiérem a proti vznikající Euro 7 a zákazu aut nehnul prstem.

Aston Ondřej Neff