14.4.2024 | Svátek má Vincenc


Bez Babiše, s Babišem

27.2.2024

Alena Schillerová dala krátce po sobě rozhovor Novinkám i Lidovým novinám a další vedoucí figura ANO, Karel Havlíček, je pečený vařený na všech mediálních platformách, které u nás jsou. Nezaujatá a nepředpojatá četba těchto mediálních výstupů vede k jakési kontuře programu: revidovaným EET se zakročí proti šedé ekonomice, což bude součást konceptu zlepšeného výběru daní. Je třeba zvýšit lidem platy a tím následně také stoupne objem daní a bude z čeho financovat valorizované důchody – poslední rozhodnutí vlády Petra Fialy bude třeba revidovat. Obranyschopnost třeba posilovat ale potichu, bez strašení lidí, nicméně spojenecké závazky jsou nezpochybnitelné. Je toho víc, ale jádro je více méně obsaženo v tomto odstavci.

Vystupování dvou hlavních lídrů hnutí plus dalších čarodějů druhé kategorie, berte to z kterékoli strany, se nevymyká z obrazu standardní opoziční strany, která kritizuje vládu a přichází z alternativním programem. To je samozřejmě v pořádku a je to základ fungování systému, kterému říkáme standardní parlamentní demokracie. Tón ale ostře kontrastuje s jekotem šéfa hnutí, Andreje Babiše. Jeho veřejné projevy se skládají z nesouvisle zřetězeného proudu nadávek a nehorázností.

V tom je ale jádro pudla. Na vrchol žebříčku preferencí – ale i volebních výsledků – nepřivádí hnutí ANO rozumný tón předáků druhé, třetí až en-té třídy, ale hlavně a především (možná výhradně) demagoga a tlučhuby Andreje Babiše. Blábolivá figura Andreje Babiše zbavuje ANO toho hlavního, co partaj má v parlamentní demokracii mít, totiž koaliční potenciál. Jenže ANO bez Babiše by se smrskla do podoby nezábavné partaje (je to hnutí, ano…) sociálnědemokratického typu, která každému slibuje, že dostane přidáno, neboť „zdroje jsou‟.
Jak z toho ven?
Nechat to vývoji. Uvidíme.

Omyl Roberta Fica
Projev slovenského premiéra Fica vzbudil úžas a pohoršení, u mnohých jistě i nadšení. Jeden z ústředních bodů jeho konceptu zní, že „atomovou velmoc nelze porazit‟. Připomínám, že atomovou velmoc Spojené státy porazili Vietnamci a Afghánci, v Koreji uhrála plichtu. Atomovou velmoc Sovětský svaz porazili Afghánci vojensky a Západ ve studené válce politicky. A ještě něco. Ficova teze, že „některé státy NATO a EU‟ chystají nasadit na Ukrajině své vojáky je buď pravdivá nebo nepravdivá. Pokud je pravdivá, Fico jako premiér členského státu NATO vyzradil tajemství. Pokud je nepravdivá, šíří poplašnou zprávu. Jedno i druhé jsou těžké trestné činy.

Aston Ondřej Neff