19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Babišova blamáž v Jihlavě

1.10.2022

Miloš Vystrčil vyhrál v Jihlavě nad Janou Nagyovou potažmo Andrejem Babišem o dvacet procent. Klání bylo o parník nejzajímavější než jakékoli jiné v letošních volbách do třetiny senátu. Babiš vynaložil maximální úsilí a úměrně tomu je maximální jeho prohra.

Když budeme spekulovat, je to vzkaz, aby se o Hrad nepokoušel. Voliči v obvodu 52 Jihlava zřejmě přijali Babišovu ofenzívu jako výzvu a Miloše Vystrčila podpořili. Jana Nagyová sehrála svoji smutnou úlohu a po prohraných volbách ponese dál svůj kříž před pražským soudem a bude moct jen doufat, aby soud nekvalifikoval šéfovu dotační nenažranost jako čin k potrestání.

Druhé kolo přináší Babišovi fiasko – v Karlových Varech výrazně vyhrála Věra Procházková poměrem 68 ku 23 procentům… oproti kandidátce za SPD Evě Chromcové. Také toto je atypický duel, Věře Procházkové dali podporu i politici koaličních stran. To je tedy druhé získané křeslo pro ANO. V jednom případě ale je dlužno vyjádřit politování nad prohrou ANO, jde o obvod 76 Kroměříž, kde vyhrála Jana Zwyrtek Hamplová, antivaxerka a hvězda demonstrací propagujících státní převrat a změnu orientace země ve prospěch Ruska.

Bylo to tedy referendum o vládě nebo nebylo? Podle Babiše by bylo, kdyby získal osm a více křesel... Dvě se budou jako výhra těžko obhajovat, kandidáti Spolu jich získali 18 z 27. Na druhou stranu ale, hlavní prohru utrpěli stratégové ANO (odpovědnost ovšem nese šéf) kteří vymysleli tezi o referendum o vládě. Do senátu volí specifická část voličstva a pokud platí teze komentátora Reflexu Bohumila Pečinky o dvou světech, pak prostě jeden z oněch dvou světů senátem pohrdá, pokládá ho za zbytečný a nevidí důvod, proč by měl volit.

Faktický efekt nebude mít toto fiasko žádný. Fialova vláda čelí největší krizi evropského prostoru od války a je v tom sama – jako by byla Babišova vláda, kdyby se loni na podzim karta obrátila na druhou stranu a bylo to o fous. Babiš prohrává šanci přijít s jiným konceptem, než že za všechno může polistopadový kartel. To je jeho hlavní prohra, ne že to projel v Jihlavě a že jen dva lidé uspěli ve volbách do instituce, která je mu nepřátelská a jíž on sám opovrhuje.

Aston Ondřej Neff