23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


ANO, je urputný

9.2.2023

Urputnost nelze Andreji Babišovi upřít. Po třetí prohrané volbě si dal chvilku pauzu, nechal své stoupence, média a zbytek zainteresované veřejnosti vycukat a ve středu večer vystoupil na tiskové konferenci. Zůstává poslancem, zůstává předsedou. Novými lídry hnutí se stávají Karel Havlíček a Alena Schillerová, on sám se mediálně stáhne, jak řekl doslova. Z tiskovky se dalo vyrozumět, že Schillerová bude ta hlavní tvář, Havlíček bude stínový premiér.

Nastoupil zřejmě na polský model, nicméně nejzajímavější na celém vystoupení bylo něco jiného: prudký útok na SPD (na stranu která v Parlamentu je a má nikterak zanedbatelné zastoupení) a na ČSSD, stranu mimoparlamentní. Přičemž ČSSD v minulé sestavě držela minoritní vládu ANO u moci a SPD u toho tiše sekundovala. Hlavní problém ANO je v tom, že dřepí ve své kleci třiceti procent a nemůže ven, je příliš velká na to, aby nevadila a příliš malá, aby mohla něco užitečného prosadit. Dalo by se tedy čekat. že šéf strany bude hledat cesty, jak se z klece dostat. Místo toho utnul ty, kteří by mu možná mohli za určitých okolností propašovat do klece pilník na železo.

Razancí si Babišův středeční projev nezadal s tím na závěr prvního kola prezidentských voleb. Ten první mu uškodil: dnes je zřejmé, že i bez něho byl Pavel vyhrál, ale asi ne o tak drtivý poměr. Co si Babiš slibuje od nastavení druhého projevuje těžko si představit. Nic pozitivního se nerýsuje.

Aston Ondřej Neff