ARCHITEKTURA: Zmizelá Praha
Minařík byl Mařákovým žákem z pražské AVU. Dokumentací Prahy a jejího života se zabýval dlouhá léta a namaloval mnoho obrazů, které jsou dnes ve sbírkách muzea i jiných institucí. Na prohlídku expozice máte dost času, končí až poslední dubnový den. Kurátorkou je Pavla Státníková.
To téma je mi blízké i proto, že jsem před asi 6 lety spolupracoval na knize Židovské město Pražské (viz zde; kniha je stále v prodeji), kde jsem měl za úkol napsat poslední - poasanační kapitolu. K dispozici byly staré snímky různých míst a z různých fází bourání a nové výstavby. Najít a pojmenovat ty správné lokality nebylo vůbec jednoduché, a tak jsem znovu a znovu bloudil po uličkách Josefova a Starého Města a dohledával je. Bylo to takové kafkovské a při tom jsem měl čas přemýšlet, zda nová výstavba z let 1899-1914 tu původní atmosféru zcela zlikvidovala, nebo se přece jen z toho genia loci ghetta podařilo něco transformovat. Já mám ta místa rád, i když jsou jiná, než před bouráním. Je to asi proto, že zůstalo u kompromisu: nedošlo k realizaci snu mladých avantgardistů, aby tu vznikly bulváry a výstavba a la Paříž nebo Vídeň, ale současně tu nevznikly ani nějaké repliky staré zástavby, které by působily stejně mrtvě, jako tzv. stará Varšava (což byl zase sen konzervativců).
Úžasných uliček, kostelů, synagog, domků, zákoutí, dvorků atd. atd. je mi samozřejmě líto a s bouráním se nemohu srovnat. Ale ani nová secesní výstavba bezcenná není a alespoň hlavní dominanty starého ghetta byly zachovány (židovský hřbitov, některé kostely a synagogy). A mimochodem - mohlo by to byt téma první letošní jarní Psí vycházky, která už se blíží…
Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998