19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ARCHITEKTURA: Z Kulaťáku na Hanspaulku

23.5.2006

Sobotní Psí vycházka se odehrála za tradičně ideálního počasí. Začali jsme na Vítězném náměstí (tedy Kulaťáku) v Dejvicích, pověděli si o konceptu arch. Antonína Engela, který nebyl dokončen, i o soutěžích na dostavbu. Teď se snad blíží chvíle, kdy k ní dojde.

Strojní a ElektroPak jsme se vypravili do vysokoškolského areálu, kde je pestrá mozaika staveb různé kvality: od suchopárného Engela a jeho VŠCHT přes nápaditou elektro- a strojní fakultu (projektu už z roku 1959!) od Čermáka a Paula až po nepovedenou fakultu stavební a architektury (titíž autoři + Paroubek - nikoli ovšem premiér), kde jsem kdysi trpěl a s obdivem z okna sledoval krásný funkcionalistický areál tzv. Francouzských škol v Bílé ulici. Koncept tehdy 25letého člena Devětsilu Jana Gillara obsahoval v zeleni utopenou mateřskou školu se skleněnou stěnou, která se dala v létě otevřít, základní školou s terasami pro letní výuku (princip Open-air School, o němž jsem psal minule), budovu gymnázia a pavilon s tělocvičnou a divadlem, vše propojené tunely. Kolem samozřejmě hřiště a bazén. Dnes bohužel dosti omšelé a francouzština se tu už dávno neučí. Škola byla dokončena v roce 1934 a krásně ji tehdy vyfotil Josef Sudek.

Nesmím zapomenout ani na "pražský Kapitol" v Thákurově ulici - původně Arcibiskupský seminář s kostelem sv. Vojtěcha (s fasádami od Kotěrova žáka Jaroslava Rösslera), později rozhlasové studio v kupoli a redakce estébáckého časopisu Otázky míru a socialismu, dnes Katolické bohoslovecká fakulta.

Pak jsme šplhali nahoru na Hanspaulku kolem hezkých vil prof. Petříka, Linhartarch. Dryáka nebo Mezery (vila Stretti), dále monstrózního komunistického hotelu v Sušické ulici (Sedláček, Todl, Navrátil, Paroubek, Němec), dvouletkových domečků s budovatelskými reliefy (viz foto) až nahoru ulicí Na Viničných horách ke třem krásným vilám architektů Stavebního úřadu Vladimíra F. Hofmana, Jana Rosůlka (tu později romaticky přestavěl arch. Vladimír Grégr), až k té nejhezčí - vlastní vile arch. Eugena Linharta z let 1926-8, postavenou dle Le Corbusierových zásad (slavný Švýcar ji při své návštěvě Prahy v roce 1928 zřejmě navštívil). Naproti stojí hezký dům ze současné doby, autora bohužel neznám.

O architektech Devětsilu Gillarovi, Linhartovi, Rosůlkovi a mnoha dalších budu ostatně přednášet v břevnovském Kaštanu 6. 6. (objednávky vstupenek na www.kastan.cz). 8. 6. budu mít přednášku o architektu Fantovi v jeho rodném Táboře (v Městské knihovně od 18:30) a konečně 15. 6. od 19 hodin budu na Dobešce v Praze-Braníku hovořit o současné pražské architektuře. Srdečně zvu. Také na další Psí vycházku, která se uskuteční v průběhu června a budu ji tu včas avizovat.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998