ARCHITEKTURA: Výstřední bydlení
Minule jsem tu psal o rotterdamském sídlišťátku architekta Ouda z přelomu 20. a 30. let. Dnes dodám další specialitku z téhož města. Autorem domů, které bychom asi příhodně mohli označit za kubické (nikoli kubistické!) je holandský architekt Piet Blom (*1934). Byly postaveny v letech 1978-1984 ve čtvrti Blaak a hned vzbudily velkou pozornost svým zcela výstředním vzhledem. Taky se jim říká Pole Dwellings – tedy Bydlení na sloupech.
Domků v podobě na špičku postavené krychle je asi dvanáct, jsou vyneseny na mohutných pylonech nad rušnou vozovku a tvoří přes ni jakýsi most. Na jedné straně pak celá výstavba končí výškovým domem, kterému se pro jeho tvar říká příznačně Pencil – Tužka, na druhé straně je průchod do uliček starého rotterdamského přístavu, což je malebné zákoutí města, které jinak bylo z velké části zničeno za války.
Jak se v Blomových výstředních domech bydlí, to věru nevím. Podlahy jsou tam rovné, ale některé stěny nikoli, což může být docela zajímavé. Před lety to byla jedna z atrakcí města, dnes už tu je řada nových dominant, které přitahují větší pozornost. Za špatnou kvalitu obrázků se omlouvám – poprvé jsem byl u domků za téměř úplné tmy, podruhé zase hustě pršelo.
Příště připomenu další zajímavé stavby z Nizozemí.
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998