19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ARCHITEKTURA: Vyšel velký kubismus

20.6.2006

Janák - kubistické skiciPředminule jsem tu psal o naší nové knize 100 staveb. Její křest se koná dnes ve 14 hodin v Muzeu výtvarného umění v Husově ulici, srdečně zvu.

Obdivovatelé jedinečného uměleckého směru, jehož architektonická odnož má kořeny v Praze, mají nyní k dispozici stěžejní práci. Jde o reprint původního katalogu velké výstavy českého kubismu, která se uskutečnila v roce 1991 v Düsseldorfu (jedna z repríz pak v Jízdárně Pražského hradu). Původní kniha byla v české a německé mutaci, nyní v české a anglické. Navíc má pevnou vazbu a novou obálku od Roberta Nováka. Je výborné, že se nové vydání podařilo, protože původní bylo už před lety rozebráno a německý vydavatel zkrachoval. Nynější verzi vydávají Modernista a 13 CZ.

V knize najdete stati řady domácích a zahraničních odborníků na malířství, sochařství, grafiku, design a architekturu (i já tam napsal asi čtyři kapitoly :-). A především stovky velmi kvalitních reprodukcí.

Mimochodem, o kubismu budu přednášet ve stylovém prostředí - obnovené kubistické kavárně Orient v domě U Černé matky Boží na podzim v rámci nového cyklu architektonických stylů, jenž tam vypukne (souběžně bud v kaštanu pokračovat starý cyklus významných osobností české moderní architektury). Hofman_m

Kniha Český kubismus 1909-1925, kterou redigovali Jiří Švestka a Tomáš Vlček, je samozřejmě drahá. Kdo by dal přednost levnější variantě, může se těšit na rozkládací kubistickou mapu Prahy, kterou vydá pro změnu Kubista letos v létě. 

A na závěr ještě odkazy na alespoň některé texty o kubismu v tomto seriálu: O zakladateli architektonického kubismu Janákovi se dočtete zde, o dalším protagonistovi Hofmanovi zde, o Králíčkových realizacích: lucerně, domu Diamant a vile v Litoli zde, zde a zde.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998