ARCHITEKTURA: Slovenská epopej 4
Další cesta nás zavedla do Nového Smokovce. Tady stojí jednak dům, který projektoval brněnský architekt Josef Polášek (dostal jakýsi podivný růžový nátěr), jednak velké sanatorium ve funkcionalistickém stylu. Jde o dětskou léčebnu TBC od architekta Stanislava Suchardy ml. (syn známého sochaře). Krásná stavba, k níž jsme se museli prodrat bujnou vegetací, je prázdná, zdevastovaná, s rozbitými okny… O dost lépe jsou na tom dvě Szontághova sanatoria, která navrhl před první světovou válkou, resp. ve 20. letech slovenský architekt Milan Michal Harminc. Ta normálně fungují, i když přišla v interiérech o řadu detailů.
V sousedním Starém Smokovci jsme přestoupili na jiný vlak, který nás dovezl do Tatranské Lomnice. Ta je v oblasti, jež nebyla tak poničena vichřicí, takže se tu zachoval normální les. Došli jsme k známému sanatoriu Morava architektů Bohuslava Fuchse a Karla Ernstbergera z let 1931-3, které pamětníci znají z filmu Anděl na horách. Krásná funkcionalistická architektura má pilovitý půdorys, takže se pokoje natáčejí za sluncem. Interiér je poněkud omšelý, ale najdeme tu i původní detaily (např. i dveře wc kabin;-)). Odboráři tu proudí dále. Pak jsme vystoupali k hrázděnému secesnímu hotelu v alpském stylu Praha, který se pyšní čtyřmi hvězdičkami (arch. Guido Hoepfner). Tady je také dolní stanice lanovky na Lomnický štít, která se v době vzniku – 1936-38 - honosila několika světovými rekordy. Všechny 4 stanice navrhl Dušan Jurkovič. Jde o moderní architekturu, byť s fasádami z kamenných kvádrů. Dolní stanice ale už léta nepremáva a na tu vyšší se musí jet z jiného místa, kde je dočasná lanovka.
Pak jsme se vrátili z hezkého nádražíčka zpět na Štrbské Pleso. Tady krásně opravili stavby, spojené s mistrovstvím světa v klasickém lyžování, které se tu (na rozdíl od loňského Liberce) úspěšně konalo v roce 1970 – tedy originálně řešený stupňovitý hotel Panorama (arch. Zdeněk Říhák), hotel FIS a elegantní skokanský můstek (oboje arch. Eugen Kramár). Luxusně dnes vypadá hrázděná secesní stavba hotelu na břehu plesa. Dnes je tu hotel Kempinski *****. Z bazénu v podnoži se můžou klienti dívat rovnou na hladinu plesa. Jen se zdálo, že tam nikdo nebydlí, Marek Dalík a další lobbisté už asi jezdí zase jinam. Vedle hotelu jsou hezké luxusní bytovky s kamennými obklady průčelí, jen snad trochu převýšené. Na skále nad plesem pak ještě ční krásná funkcionalistická vila (snad patřila majiteli hotelu), dnes však vhodná jen pro natáčení horrorů. Je prázdná a rychle chátrá. Škoda. Autora jsme nikdy nezjistili, já bych to tipoval na dvojici Weinwurm – Vécsei.
O následujícím dni, který nás dovedl do Kežmaroku a pak dále do Haliče, kde jsme hledali Jurkovičovy válečné hřbitovy, zase příště.
zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998