Čtvrtek 22. května 2025, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Slavné vídeňské portály

Ještě jednou se vrátíme do Vídně. Předminule jsme se seznámili s Wagnerovou Poštovní spořitelnou (viz zde), minule pak navštívili slavné secesní stavby (viz zde). A dnes připomenu slavné portály obchodů, barů nebo výstavní síně z různých období XX. století. Mnoho těch původních se nedochovalo, mizí dokonce i ty relativně nové, zkrátka móda se neustále vyvíjí a diktuje si nové a nové řešení.

Loos - American BarK nejstarším dochovaným patří portály, navržené slavným brněnským architektem, teoretikem a věčným provokatérem Adolfem Loosem. Obchod pro známé luxusní krejčovský salon Kníže (nebo Knize, chcete-li; 1910-12) je umístěn přímo na Graben, vídeňskou obdobou našeho Václaváku (byť v malém provedení). Studenti architektury i turisté ho často nenajdou, protože nečekají, že je krámek tak malý a nenápadný a fotografie klamou! Uvnitř se skrývá Loosův interiér, replikovaný ještě v dalších filiálkách v Paříži, New Yorku a Bad Gasteinu (domnívám se, že na těch místech nepřežil) a dokonce v polovině 30. let (tj. po Loosově smrti) i v Praze, kde ho projektoval Loosův žák Heinrich Kulka. Najdeme ho dodnes na Příkopech, kousek vedle Koruny (bývalo tam krejčovství Adam), jenže tam dnes prodávají boty. Zůstaly jen typické lampy - krystaly a vnitřní zařízení se přesunulo jinam. Škoda. Na vnitřním parapetu výkladce je dodnes intarzovaný firemní nápis, ale uvidíte ho jen tehdy, nestojí-li na něm bota. Vedle "černého Knížete" je dnes ve Vídni i "Kníže bílý", ale to už je nová věc.

Nedaleko odtud najdeme další Loosův portál z počátku století. Je na začátku Kohlmarktu, hned za Loosovým Goldmannem und Salatschem a dodnes v něm sídlí knihkupectví Manz. Opět dokonalá práce s kovem, mramory a dřevem.

Dalším legendárním dochovaným podnikem je Kärtner bar (1908) nebo taky American Bar v uličce, rovnoběžné s Graben a ústící do známé nákupní tepny Vídně Kärtner Strasse. Portál byl nedávno obnoven, interiér se ale zachoval a je nádherný. Světlo z ulice proniká přes okno s výplní z onyxu, stěny jsou v horní části obloženy zrcadly, jinak mahagonem a mramory. Najdeme tu typické Loosovy lampy, kliky s koulemi ze slonoviny.. Vnitřní prostor je miniaturní, ale zrcadla ho zvětšují, takže nemáme pocit stísněnosti. Dáte-li si drink, přinese vám ho číšník tak podobný Mefistovi, až ustrnete. Mluví ovšem německy s chorvatským přízvukem.

Loos - ManzZ meziválečného období pochází známá cukrárna Altmann und Kühne od brtnického rodáka a jednoho ze zakladatelů vídeňské secese Josefa Hoffmanna (viz např. zde) a Oswalda Haertla (1932). Dochoval se i původní interiér této rodinné firmy, zařízený ve stylu art déco. Obchůdek je opět na Graben, kousek od Haasova obchodního domu. V interiéru je tentokrát vše ve znamení bílé a zlaté.

A na závěr něco novějšího. Známý současný rakouský architekt (a tvůrce výše zmíněného Haasova domu) Hans Hollein navrhl v průběhu 70. let postmodernistické výkladce pro bižuterii Schullin. Starší na Graben měl na průčelí z mramoru známou prasklinu, kterou pak každý napodoboval (u nás např. na obchodě se sklem v Perlové ulici). Ten už dnes nenajdete (hádám, že za čas se tam objeví jeho replika, tak jako v případě Loosova baru). Zato Schullin II na Kohlmarktu stojí dodnes.

Poslední dnešní portál patří galerii v bance kousek od Graben na Frayung. Její interiér a portál opět ve stylu postmoderny navrhl Gustav Peichl, další z velkých postav soudobé rakouské architektury (před pár lety měl výstavu na Pražském hradě). Tenkrát mi řekl že motiv zlaté koule převzal z jiného z historických paláců Vídně.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Gita Zbavitelová
22. 5. 2025

Izrael počkal, až Trump ukončí cestu po arabských zemích

Jan Bartoň
22. 5. 2025

Kritika se silou už velmi podobá kritice Ruska.

Aston Ondřej Neff
22. 5. 2025

V jistém smyslu jde o vzkaz voličům.

Michael Pánek
22. 5. 2025

V Rusku dostal Putin miliony falešných hlasů.

Aston Ondřej Neff
19. 5. 2025

Kéž by jednání v Istanbulu někomu otevřelo oči

Aston Ondřej Neff
21. 5. 2025

Rusové jsou ochotni vraždit neomezenou dobu.

Aston Ondřej Neff
20. 5. 2025

Rumuni tedy rozhodli, jak rozhodli.

Gustav Sitař
21. 5. 2025

Média hlavního proudu se připojila ke kritice Bidenova Bílého domu

Aston Ondřej Neff
22. 5. 2025

V jistém smyslu jde o vzkaz voličům.

Josef Kopecký
22. 5. 2025

Jednoznačné potvrzení jednoty NATO a dohodu o zvýšení výdajů na obranu očekává prezident Petr Pavel...

Josef Kopecký
22. 5. 2025

Trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dění na ministerstvu obrany se rozhodlo podat...

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

Rumunský ústavní soud ve čtvrtek odmítl žádost o zrušení prezidentské volby, kterou podal neúspěšný...

jpl Jitka Venturová
22. 5. 2025

V pátek 23. května se během každoroční Noci kostelů opět naskytne příležitost nahlédnout do...

Lidovky.cz, ČTK
22. 5. 2025

K srážce osobního auta a tramvaje došlo ve čtvrtek okolo 11:15 v ulici Ječná u Pivovarského domu....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz