27.5.2024 | Svátek má Valdemar


ARCHITEKTURA: Psí vycházka na Rokosku

30.6.2009

Naše třetí letošní vycházka (ty předchozí zde a zde) za moderní architekturou se odehrála na Rokosce v katastru Prahy 8 – Libně. Název této Kvasničkavilové enklávy, založené na počátku minulého století a zastavěné zejména za první republiky, je odvozen od jména viničné usedlosti, přestavěné na konci XVIII. století v rokokovém stylu. Stojí dodnes v areálu Bulovky, je ale skrytá mezi stromy, takže není tak výrazná jako sousední neobarokní Vychovatelna.

Rokoska výrazně utrpěla po dokončení Severojižní magistrály, kdy se ulice V Holešovičkách, která čtvrť dělí, stala jednou z nejrušnějších pražských ulic. Přejít z jednoho chodníku na druhý je prakticky nemožné, takže byly vybudovány podchody a jedna lávka. Situace se tu ještě zhorší po dokončení tunelu Blanka, takže se nelze divit, že občané prosazují stavbu dalšího tunelu pod Rokoskou.

My vyšli od zastávky autobusu Kuchyňka a dále ulicí Na Truhlářce pod Bulovkou. Zde jsou vily Ernsta Mühlsteina a Victora Fürtha (projektanti mnoha vil v Bubenči, Tróji a jinde, paláce Te-Ta atd.), dále Václava Velvarského (autor budovy ČTK v Opletalově ulici), bratří Otto a Karla Kohnových a Gustava Paula (s Františkem Čermákem projektoval fakulty ČVUT v Dejvicích v 60. letech).

U lávky v ose Valčíkovy ulice jsou dvě krásné funkcionalistické vily od Oldřicha Starého (autor dnes zdevastované budovy Svazu čs. díla na Národní třídě) a naproti od Josefa Fuchse. Tento Plečnikův žák byl spoluautorem Veletržního paláce a architektem zimního stadionu na Štvanici. Na Rokosce má asi pět vil, včetně vlastního domu. Další jsme viděli hned za lávkou. Pod můstkem je utopený domek arch. Maxe HoubaGerstla, který ve 30. letech navrhl nejhezčí pražské obchodní portály. Dále ve Valčíkově ulici stojí dům s fasádou z režného zdiva od Kotěrova žáka Viléma Kvasničky (trafo na Klárově, nemocnice Na Františku). Ten má pak další dva domy v Kubišově ulici.

Prodloužením Valčíkovy je Gabčíkova ulice. V ní stojí dům Aloise Houby ve stylu romantického fukcionalismu (podobné má tento docent Techniky na Barrandově). Dům je krásně porostlý loubincem. Následuje romantická Manzerova vila od profesora pražské německé techniky Fritze Lehmanna (dostavba Slovanského - dříve Německého - domu na Příkopě).

Dále jsem šli Kubišovou ulicí, ul. S. K. Neumanna a po schodech Pod Vlachovkou do ulice Nad Rokoskou. Tady je především bílá Novákova vila Kotěrova slavného žáka Otakara Novotného (Štencův dům, kubistické domy - vše v asanaci; dům Mánes). Kus dále je vilka ve stylu moderny - jedna z mála zdejších staveb z období před první válkou – od Rudolfa Stockara. Konečně v nejnižší partii ulice jsou vilky Jana Zázvorky (památník na Vítkově) a Josefa Fuchse.

Obrázky většiny výše zmíněných domů najdete ve fotogalerii. Fotil jsem já a Mírek Kaufman. Počasí opět vyšlo, přišlo asi 40 lidí. Další PV někam do centra bude asi v průběhu prázdnin, včas na ni zde upozorním. Architektura bude ale o prázdninách vycházet nepravidelně!

Psí vycházníci

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998