25.4.2024 | Svátek má Marek


ARCHITEKTURA: Plečnikovy arkády, Makovského lev a Psí vycházka

3.11.2009

Pojďme se po delším čase podívat na Pražský hrad. Na jižní hraně horního Jeleního příkopu byla dokončena oprava Plečnikovy arkády a navazujícího tzv. Kyklopského schodiště, vedoucího na terasu nad arkádou, která je součástí Plečnikovy zahrady Na Baště.

Plečnikovy arkády 3Arkády byly těžce zasaženy v roce 1938, kdy byl do nich vestavěn kryt pro prezidenta Edvarda Beneše (využívaný ovšem až jeho nástupcem – odtud tedy vžitý název Háchův kryt). Byly tak na desetiletí zaslepeny a mohutná železobetonová konstrukce samozřejmě vzdušné cihlové stavbě nepomohla. Vyřezat po dílech frézou beton byla hrozná práce, která trvala takřka rok. Ocelové dveře do krytu a technologie ventilace krytu byla uložena v depozitáři a celá arkáda byla vyčištěna, omítnuta, doplněna osvětlením a skleněným zábradlím. Do vstupu byly osazena krásná Plečnikova mříž, která kdysi uzavírala provizorní vstup z Matyášovy brány do Sloupové síně. V arkádách budou sochařské výstavy, zatím tam jsou plastiky studentů hořické kamenosochařské školy, kteří se zúčastnili sympózia na Hradě. Jejich předchůdci už mimochodem kdysi pro Hrad vytvořili sochu Ponocného, která je dodnes v Jelením příkopě. Bylo opraveno i Kyklopské schodiště, izolace terasy nad arkádou, kde byly vyčištěny i krásné Plečnikovy balustry z umělého kamene. Zbývá ještě obnova omítek na Plečnikově lávce k Pacassiho bráně.

A právě na osu lávky byla nyní umístěna plastika lva sochaře Vincenta Makovského (1900-1966), která kdysi zdobila kašnu na II. nádvoří (součást úprav prof. Jaroslava Fragnera z počátku 60. let). Ta byla zničena couvající multikárou v 80. letech a už nemůže být obnovena, protožeMakovského lev 6 na jejím místě je nyní Šípkův portál do KPR. Lev stojí na štíhlém žulovém pylonu, zakotveném do bronzového prstence s nápisem Pravda vítězí / Veritas vincit na rozšířené terase s bronzovým zábradlím a kamennou lavicí. Autorem úprav je architekt Marek Štěpán (mj. autor moderního kostela v Ostravě, baldachýnu pro papeže na brněnském letišti a projektu nového kostela do Litomyšle). Bronzové prvky vyrobil arch. Martin Janda, kamenné Bohumil Pánek. Vznikla tak příjemná vyhlídka do Jeleního příkopu i větší prostor pro turisty, kteří se tu hromadí během střídání hradní stráže. A hlavně důstojný nástup do hradního areálu ze severní strany, který střeží lev (jeho živé bratry mimochodem choval Rudolf II. v nedalekém Lvím dvoře). Sokl vyhlídky je z pohledového betonu. Autor si nechtěl hrát na Plečnika, současně ale vytvořil dílo, které je důstojným soudobým protějškem jeho výše zmíněných intervencí.

A na závěr pozvánka na druhou podzimní Psí vycházku (ta minulá viz zde, první Psí vyjížďka viz zde). Povede tentokrát jedinou ulicí – zato velmi hezkou: Mánesovou. Od jejího dolního konce, tedy křižovatky ulic Španělské a Mánesovy nad kolejištěm Wilsonova nádraží, kde bude sraz (cca 3 minuty od stanice metra „A“ Muzeum“), až k Plečnikovu kostelu na náměstí Jiřího z Poděbrad. Sejdeme se tuto sobotu v 10 hodin, ovšem, nebude-li pršet.

Makovského lev 11

Obrázky jsou mé a Marka Štěpána (vizualizace a osazování Lva)

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998