25.4.2024 | Svátek má Marek


ARCHITEKTURA: Japonsko a Petřín

21.4.2009

Byl jsem teď dva týdny v Japonsku, kde jsme představili výstavu o českém architektonickém kubismu (viz též zde) a měli také možnost vidět Le Corbusieralespoň něco z historické i současné architektury.

Japonsko je zemí bez sentimentu, památková ochrana tam prakticky neexistuje a pokud ano, týká se tradičních šintóistických a buddhistických chrámů, zahrad a staveb s nimi spojených. Zasvé vzal i slavný hotel Imperial v Tokiu od Franka Lloyda Wrighta (jen malá část stavby byly rozebrána a přemístěna jinam) a pochopitelně i další moderní stavby, včetně těch, které navrhli a postavili čeští architekti a inženýři, působící v Japonsku: Kotěrův žák Jan Letzel, ing. Hora, architekt Antonin Raymond, architekti Feuerstein nebo Švagr. Samozřejmě něco přežilo, ale víceméně náhodou (Letzelův hirošimský dóm nepočítám – ten není chráněn pro architektonické kvality, ale jako symbol atomové katastrofy).

Přesto si některých staveb z poválečné doby Japonci cení a asi je nezbourají. Nyní třeba probíhá kampaň za nominaci Le Corbusierova Muzea moderního umění v parku Ueno v Tokiu na památku UNESCO.

V poslední době začínají stavět v Japonsku evropští a američtí architekti mnohem více, než kdykoli předtím. V nedávné době tak vznikly novostavby od ateliérů FOA, MVRDV, od Jeana Nouvela, Franka O. Gehryho, Philippe Starcka, dvojice Herzog & de Meuron, Hugha Stubbinse a mnoha dalších. Drobnou realizaci má v Tokiu i Jan Kaplický, který navrhl zvlněnou stěnu módního obchodu (interiéry však nejsou jeho dílem).Kurokawa

K japonským klasikům pak patří Kenzó Tange, Sachio Otani, Kisho Kurokawa, Arata Isozaki, Tadao Andó, Toyo Ito (s nímž jsme měli tu čest se osobně na vernisáži setkat) nebo Fumihiku Maki a vlastně i ateliér SANAA, o jehož realizaci – muzeu na Bowery v New Yorku – jsem nedávno psal zde. Řadu jejich staveb jsme s kolegou Danem Mertou viděli a rád bych o nich v příštích dílech Architektury něco napsal, neboť špičková japonská architektura je úžasná, odvážná a inspirující, ať už vychází z tradic nebo ne. Pár obrázků přikládám už dnes, více o jednotlivých stavbách a jejich autorech zase příště.

A na závěr pozvánka na první letošní Psí vycházku. Je krásné jaro, a tak pokud nebude v sobotu 25. dubna pršet, zvu vás na prohlídku Petřína. I tam je několik zajímavých staveb a také řada plastik. Sraz bude v 10 hodin nad Pohořelcem, tam, kde odbočuje cesta nahoru k Petřínské rozhledně (hned za hlavní branou do Strahovského kláštera). Skončíme na Újezdě.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998