Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Bílé město

diskuse (0)
Konstruktivistická architektura Tel Avivu

Nedávno jsem byl pár dní v izraelském Tel Avivu, kde jsme instalovali výstavu Splátka dluhu o tvorbě pražských židovských architektů z obdobíTel Aviv 12 1900-1938. Spolu s Českými centry, Galerií Jaroslava Fragnera a Goetheho institutem akci zaštítilo Bauhaus Centrum Tel Aviv, které sídlí na bulváru Dizengoff v jednom z mnoha konstruktivistických domů. Styl, který má kořeny v Německu, ale také Holandsku, Francii a sovětském Rusku a který se výrazně prosadil i v naší meziválečné architektuře, totiž překvapivě zakotvil i ve vzdáleném Tel Avivu. Přivezli ho sem někteří absolventi či obdivovatelé slavné německé školy Bauhaus v době, kdy nacisté bezprostředně po nástupu k moci toto učiliště v Dessau a posléze i Berlíně násilně uzavřeli.

V Tel Avivu pak bylo od poloviny 30. let postaveno na čtyři tisícovky (!) objektů – vil, činžáků, družstevních domů i škol a úředních budov v konstruktivistickém stylu. Stavělo se ze železobetonu a cihel, domy měly skeletovou konstrukci, ploché střechy, pásová okna a řadu „nautických“ prvků – trubková zábradlí, aerodynamicky tvarované balkony a lodžie, kruhová okénka, rampová schodiště… A samozřejmě bílá průčelí, takže se této části začalo logicky říkat Bílé město. Beton je v tamějších klimatických podmínkách docela příjemný materiál, ploché střechy rovněž nejsou problémem (naposledy prý v Tel Avivu sněžilo v roce 1960). A vlastně i původní architektura téhle oblasti se od té konstruktivistické tolik neliší, i když se stavělo z hlíny – stačí se jen podívat na panorama starého Jeruzaléma. Nové, velkoryse řešené čtvrti v zeleni kontrastovaly se starší koloniální zástavbou a historickými památkami v přilehlém přístavu Yaffa. A dnes také kontrastují se současnou architekturou, většinou v postmoderním stylu, nechybějí ani výškové stavby a díla světových architektů Maria Botty nebo Richarda Meiera. Na odkaz konstruktivismu navazuje zřejmě jen sochař Dani Karavan svými bílými geometrickými skulpturami.

Z města bílého se ale časem stalo spíše město opršelé. Když jsem Tel Aviv navštívil před deseti lety, byly konstruktivistické stavby velmi omšelé – s opadanou omítkou, rozdroleným betonem, rezavými kovovými prvky a všudypřítomnými skříněmi vzduchotechniky, namontovanými na průčelích. To se teď ovšem rychle mění: Bílé město získalo statut památky UNESCO, a tak se domy postupně opravují. Nejvíce jich najdeme v okolí bulvárů Dizengoff, Rothschild a Ben Gurion nebo v oblastiTel Aviv 1 kolem ulice Frishman. Architekty byli Richard Kauffmann, Lucian Korngold, Shlomo Liasskovski, Yaacov Orstein, Dov Karmi, Simon Levy, Ze´ev Rechter a další. Většina z nich přišla ze středoevropského regionu nebo Sovětského svazu.

Snad nejzajímavější je kruhové náměstí, pojmenované po manželce někdejšího starosty Zině Dizengoffové. Jak je patrné na staré fotografii, byl to takový malý „kulaťák“, jak ho známe z pražských Dejvic. Uprostřed byla kašna a kolem dokola domy s prohnutými fasádami a horizontálními pásy lodžií (arch. Yehuda Megidowitz, 1939). Prostě dynamická architektura ve stylu prací významného německého projektanta Ericha Mendelsohna, který v Tel Avivu v polovině 30. let také krátce působil. Tak už dnes bohužel náměstí nevypadá. V sedmdesátých letech tam byl vybudován automobilový průtah a nad ním vyvýšená část s kašnou známého izraelského sochaře Yaacova Agama. Celý prostor tak ztratil měřítko – asi podobně, jako nešťastné předpolí Hlávkova mostu v Praze-Holešovicích před budovou Elektrických podniků (viz Orientace 16. 10. 2010). Naštěstí se zdá, že brzy dojde k nápravě a niveleta náměstí Ziny Dizengoffové se vrátí na původní úroveň.

Zajímavé je i srovnání české a izraelské konstruktivistické (či funkcionalistické) architektury. Ta naše působí trochu křehčeji, zejména ve vrcholných dílech architektů Ladislava Žáka, Jana Gillara, Bohuslava Fuchse nebo Ernsta Mühlsteina. Stavby v Tel Avivu jsou robustnější. Památková péče je tam také velkorysejší než u nás a připouští i různé novodobé úpravy – zejména nástavby. Bez příslušné dokumentace jste tak často v rozpacích, co je původní a co bylo dodatečně přidáno. Bílé město je dnes významnou atrakcí – zmínku najdete ve všech průvodcích, v Bauhaus Centru pak získáte další informace, pořádají se tam přednášky i vycházky po nejzajímavějších lokalitách. Mimochodem, něco podobného by mohlo fungovat třeba v Brně, kde snad má vzniknout infocentrum ve Stiassného vile, nebo v Dejvicích, kde je asi největší koncentrace pražské avantgardní architektury (ale zatím se nic neděje – nějak zapadly nápady zřídit dokumentační středisko ve Skleněném paláci nebo v areálu vilové kolonie na Babě).

Tel Aviv 13

Řadu konstruktivistických staveb (ale také živou atmosféru expandujícího města) zachytil ve 30. letech na svých snímcích renomovaný fotograf, jihlavský rodák Rudi Weissenstein (1910-1992; jeho studio Prior najdete dodnes na ulici Allenby). Ten má shodou okolností právě v Praze v Galerii AMU na Malostranském náměstí 12 výstavu v rámci expozice tří izraelských fotografů českého původu. Ta potrvá do 21. ledna příštího roku.

LN, 23. 12. 2010

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz