24.4.2024 | Svátek má Jiří


ARCHITEKTURA: 100 staveb

6.6.2006

100 staveb 1V těchto dnech vychází v nakladatelství Titanic kniha, na které jsem spolupracoval s mladšími kolegy - architektem Jiřím Junkem a kunsthistoričkou Šárkou Koukalovou - a v neposlední řadě s fotografkou Ester Havlovou (s ní už po několikáté - viz např. zde a zde). Vznikla na objednávku Hejtmanství Středočeského kraje a jejím tématem je moderní architektura tohoto regionu.

Jak už název hlásá, představeno je 100 staveb z období historismu, secese, moderny, kubismu art-déco, konstruktivismu a funkcionalismu, sorely... až k několika příkladům té úplně nejnovější architektury (č. 100 má úprava dobřichovického náměstí od Romana Kouckého a kol. z roku 2003).

Snažili jsme se vedle notoricky známých staveb představit i ty méně frekventované, nicméně zajímavé. Nejde jen o domy, ale jsou tu také továrny, rozhledny, vodárny, mosty a přehrady nebo hrobky a památníky. Najdete tu podrobný popis každého díla, představen je jeho autor, je tu adresa, datace (a v knihy závěru ještě seznam literatury). Vyhýbali jsme se pokud možno laikům těžko srozumitelnému odbornému jazyku, neboť kniha je určena všem zájemcům o kvalitní moderní architekturu, nikoli jen odborníkům. 100 staveb 4

Střední Čechy jsou regionem, který je doslova nabitý nádhernými stavbami celé plejády našich nejvýznamnějších architektů - od Zítka, přes Polívku, Kotěru, Janáka, Gočára, Krohu, Fragnera… Stavěly se nejen monumentální budovy, jako radnice, školy, nemocnice, úřady, ale také kolonie rodinných domů nebo víkendové domky v pražských satelitech.

Jména některých architektů jsou pak spojena s určitým regionem - to platí třeba pro Jiřího Krohu a jeho stavby na Mladoboleslavsku, Jaroslava Fragnera, který působil na Kolínsku atd.

Několik objektů pak dosáhlo mezinárodní prestiže. Patří k nim třeba Lány s Plečnikovými úpravami, nymburské krematorium Feuersteinovo a Slámovo jako skvělý příklad purismu v architektuře, Krohova poněkud bláznivá průmyslovka v Mladé Boleslavi…

100 staveb 3Věřím ale, že vás zaujmou i méně známá díla, jako je třeba Hilbertův krásný secesní kostel ve Štěchovicích, Fantův rovněž secesní hřbitov v Poděbradech, úžasná Volmanova funkcionalistická supervila s můstkem vedoucím z ložnice do bazénu (dnes bohužel hodně poškozená) od dvojice Štursa-Janů v Čelákovicích, pohádkové zdymadlo arch. Sandera v Hoříně…

Knížku graficky čistě upravil pan profesor Rostislav Vaněk a s velkou pílí k tisku připravila paní Yvona Fričová. Já bych tu chtěl ještě zvlášť poděkovat paní Anně Freimanové, které jsem kdysi námět dal a ona dala podnět k tomu, aby se hejtmanství tématu věnovalo.

Ilustrační obrázky tentokrát nechám záměrně bez popisek. Poznáte, co na nich je? Pokud ne, kupte si naši knížku. Pokud ano, kupte si ji taky:-)

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998