Čtvrtek 22. srpna 2024, svátek má Bohuslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŠUMAVA: Bez růžových brýlí a ideologického zanícení

diskuse (13)

Zastánci zdevastovaných lesů a divočiny v Národním parku Šumava opakují, že jsou klimatické změny a sucho, ale na Šumavě se nic neděje; a že suché lesy zadržují vody stejně jako ty zelené a že vlastně můžeme zůstat v klidu a umožnit pokračování usychání dalších lesů. Kolik lesů ještě uschne, to je odvislé od rozlohy bezzásahových ploch, které se v současné době projednávají mezi NP a šumavskými obcemi.

To, že Správa Národního parku Šumava vysadila přes půl milionu sazenic listnatých dřevin a jedle, ještě neznamená, že tam budou růst v budoucnu. Jen vysadit stromky a dále se o ně nestarat nestačí. Buk a jedle jsou stinné dřeviny a na otevřených plochách hynou či chřadnou. Jsou tak náročné, že bez následného 60 let trvajícího zasahování uhynou až z 90 %. Buk a jedle potřebují růst ve stínu vysokých zelených stromů a v jejich mikroklimatu. Jak známo, v NP Šumava jsou hlavně suché a po kůrovci vykácené plochy, kde žádný stín není.

Uvedená výsadba se nesmí provádět na převažující ploše lesů NP (tj. dílčí plocha A, B, C, D1, D2). Pokud tam již výsadba byla, tak je potřeba ji ochraňovat plůtky před okusem zvěří po dobu 10 až 20 let. Nic takového se na uvedené ploše NP nesmí provádět.

Správa NP Šumava přestává vysazovat stromky, chce zkratkovitě nechat na přírodě to, co sám člověk způsobil. Na Šumavě má být přirozeně 21% zastoupení buků ( ve skutečnosti je jich 6 %) a 13% zastoupení jedlí (ve skutečnosti je jich 1 %). Toto je jasný argument k tomu, že člověk má vysazovat stromky a následně jim 60 let pomáhat zasahováním. Nadšení obhájci divočiny 20 roků dělali z lesníků hlupáky, že nesázeli buk a jedli, ale když to měli začít dělat, tak raději vyhlásili „bezzásahovku“ v oblastech pod 1100 metrů nad mořem, protože by to nedokázali. Docílení přirozeného a smíšeného lesa je pracné a finančně náročné. Lesníci vysazují buky a jedle na jedno místo opakovaně, třeba pětkrát, až se to povede. Ochranáři to udělali jednou a když zjistili, že to téměř všechno uschnulo či to sežrala zvěř, tak řekli: „Ať si to zařídí příroda.“

Tvrdit, že stav lesa v povodí ovlivňuje odtokové poměry velmi málo nebo že množství vody v povrchových tocích Šumavy se za posledních skoro 70 let nezměnilo, je opět příklad vidění přes růžové brýle a ideologické vnímání reality. Ukázkou je, že když se postaví vedle sebe dva profesoři, tedy lidé s nejvyšším vzděláním a akademickým titulem, tak bude mít každý jiný „vědecký pohled“ a výzkumy. Šumava a rozpor o tom, že zelené a husté lesy zadržují vody více, než suché, vzrostlé a řídké, není rozpor o inteligenci, ale o vnímání srdcem, romanticky a ideologicky. Nejracionálnější v tomto směru se zdají lidé s jednoduchým selským rozumem.

Abych se ale držel faktů. Jako reakci na měření v oblasti Modravského potoka (autor prof. Hruška) odkazuji na zápis z veřejného slyšení dne 21. 4. 2016, které pořádal Senát ČR, Výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, k petici „NE-ohrožení zdrojů vod pro Volarsko - Vimpersko - Strakonicko“ (www.senat.cz). Zde jsou na 34 stranách závěry k uvedenému měření a k tvrzení, že suché lesy zadržují stejně vody jako lesy souvislé a zelené. Zde je to dostatečně zpochybněno vědci: prof. Jan Čermák, doc. RNDr. Jan Pokorný, doc. Ing. Vladimír Švihla, DrSc. a další odborníci.

Obhájci suchých lesů na Šumavě a zpochybňovači schopnosti zeleného lesa zadržovat vodu s oblibou poukazují na historii a na to, že „katastrofa severočeských lesů zničených kyselým deštěm a posléze vykácených v 70. a 80. letech minulého století nezpůsobily ani sucho, ani povodně“. Pokud vím, tak na uvedený stav a vliv na vodní bilanci není žádný vědecký výzkum. Posuzovat dobu tak, že tehdy v podhůří Krušných hor i nadále byla nějaká voda, je hodně zjednodušující vidění. Hory dotují vodou podhůří a nakolik tomu je, to se pozná a ocení v době extrémního sucha. Je rozdíl, zda vám ve studni či v řece dojde voda nyní, nebo o měsíc později. Výsledkem suchých lesů v celém pohoří Krušných hor bylo, že sucho zapříčinilo rozvoj kůrovce a ten způsobil uschnutí miliónů stromů na horách i v podhůří. V důsledku sucha se Krušné hory uměle zalesňovaly 25 let. Kdyby tam nebylo tak velké sucho, tak to trvalo poloviční dobu a za poloviční náklady. I tak se tam uschlý a vykácený les zalesnil zpravidla do 2 let, jak požadoval zákon. V NP Šumava se však zalesňuje do 30 let od vzniku holiny.

Oproti dřívějšku jsme dnes v období klimatických změn a snižování zásob povrchových i podzemních vod. Jen člověk bláhový věří, že je jedno, zda je les zelený či suchý.

Autor je poradce v lesnictví a životním prostředí

Aston Ondřej Neff
22. 8. 2024

Jako pamětník bych rád dodal pár postřehů.

Lubomír Stejskal
22. 8. 2024

Legitimní sebeobranná válka, která čelí těmto genocidním tendencím, je lživě vydávána za genocidu.

Zdeněk Joukl
22. 8. 2024

Když je mládeži 15 let, tak často považuje své rodiče za „mimoně“.

Lawrence Kadish
22. 8. 2024

Někdo tomu říká boží Prozřetelnost. Jiní to připisují „osudu“.

Ivo Fencl
22. 8. 2024

Zemřel 18. srpna a viděl jsem ho prvně až někdy ve svých patnácti letech (1979) v Zorrovi.

Aston Ondřej Neff
19. 8. 2024

Univerzity udělaly kříž nad vidinou ráje na zemi

Aston Ondřej Neff
20. 8. 2024

Televizní aféra vyvolává vzpomínku na stařičký židovský vtip.

Aston Ondřej Neff
21. 8. 2024

Nečumte ženám do výstřihu, víc se koukejte, co dělají nevládky, aby nám nepřerostly přes hlavu.

Jan Bartoň
20. 8. 2024

Média zcela jednoznačně nakloněná vládě se rozhodla potopit tu část vlády, na které není de facto...

Aston Ondřej Neff
22. 8. 2024

Jako pamětník bych rád dodal pár postřehů.

Lidovky.cz, ČTK
22. 8. 2024

Italským záchranářům se ve čtvrtek podařilo vyzvednout další tělo z jachty, která se v pondělí nad...

ČTK, Lidovky.cz
22. 8. 2024

Hlavní silnice mezi Mostem a Litvínovem zůstává kvůli nálezu nevybuchlé pumy v areálu chemičky...

Eva Obůrková
22. 8. 2024

Romány Spalovač mrtvol, Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či Vévodkyně a kuchařka:...

Lidovky.cz, ČTK
22. 8. 2024

Ceny pohonných hmot klesají od poloviny července. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se...

Lidovky.cz, ČTK
22. 8. 2024

Na sjezdu Demokratické strany v Chicagu oficiálně přijal nominaci na viceprezidenta do...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz