Pátek 17. 5. 2024Aneta polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 58
  • Poslední: 29.10. 2019 8:15
  • Řadit dle: času vložení
  • vláken
Z. Lika 27.10.2019 21:11

A už leje... Čenda hrubě nespokojen, nacákalo mu do kožichu.

M. Crossette 27.10.2019 18:16

Radost číst, jak se nás tu - díký různým dobrodincům - schází čím dál víc :-)

Jinak týden teď budete mít jen 6 hodin náskok před mnou, pak to zas bude těch 7 až se náš čas příští víken také posune zpět :-). Jinak s jasností v domě tu mám problém vlastně celoročně. Zdejší domy totiž mají (na můj vkus) moc malá okna. Sice to chápu, vzhledem k tomu, že modrá obloha, jasno a slunce tu venku máme převážnou část roku, tak malá okna jsou asi víc žádanější. I zimní slunce tu má pořádnou sílu. Jenže já mám ráda jasné místnosti a dost mi vadí, že i v letní dny musím v kuchyni i během dne často svítit . Nejde mi přímo o slunce do domu, toho si užijeme venku víc, než dost (jako zrovna dneska!). Mně jde o celkovou jasnost na kterou jsou třeba veliká okna - a ta tu nejsou ;-( Dokud byly naše cedry méně než poloviční, ještě to celkem šlo, ale teď, jak klesá slunce, opravdu jasno v domě je minimální. Jenže v létě jsou zase ty stinné stromy vítané - takže si nevyberu.

T. Zana 27.10.2019 18:37

Maričko, úplně tě chápu. Zažívala jsem to v chalupě u Liberce, to byla stařičká (přes sto let) polodřevěnka s okýnky jako dlaň. Jasně, nepustit dovnitř zimu...

Ale světla tam bylo minimálně.

Z. Xerxová 27.10.2019 15:36

kuk - je tu krásně - díky časovému posunu (a první noci v cizí posteli) vstali Trpajzlíci brzy a tak jsme prošli zámecký park bez davů... za krásné mlhy. Ta se roztrhala, když jsme lodí jeli od Minaretu na Janohrad... Teď vyrazili do toho šíleného akvaparku... ale nějaká sranda být musí a oni jsou děsný kachny. Night je lehce nešťasten, neb tady zůstal jen se mnou... Myslím, že le za pár minut bude mít půlnoc ;-)

T. Zana 27.10.2019 14:37

O.T. - taky přidám pár fotek z včerejška

https://1234zana.rajce.idnes.cz/Cibulka_-_Vidoule_-_Prokopske_udoli_26.10.2019#

A. Bytová 27.10.2019 13:30

Hejsana hosana, to snad není možný!

Kdybych ji unesla, tak bych tu JarkuF nosila i s jejími psíčky v náručí sem tam a nejmíň tejden!

M. Batýsková 27.10.2019 14:08

Budem se střídat a dáme to! Ahoj přesmyčko milená! baty

J. Fialová 27.10.2019 14:12

Děvčata, to nedáte. Dyk jen naši psíčci maj 160 kg :))

M. Batýsková 27.10.2019 14:35

Tak vás bude vozit "v zlatým voze, čtyřma koňma!"

M. Batýsková 27.10.2019 14:36

Mělo být budeME.

A. Bytová 27.10.2019 14:58

V každém případě ji nějak vláčet budem. Není jí úniku.

J. Fialová 27.10.2019 15:00

Psíčky můžete zapřáhnout místo koňů :)

A. Bytová 27.10.2019 15:13

Ne ne, i s psíčky!!! Nosit, vozit. ;-D

A. Zemanová 27.10.2019 16:02

Sice nevím za co, ale souhlasím. Jarku nosit na rukou. I s psíčky. V

Z. Jenny 27.10.2019 17:19

Jaký dobrý skutek asi musela udělat?! :-) Myslím, že to bude dobrá rada ohledněvá přihlášení na "Z",promyšlené výbornými tajnými ajťáky. :-) Na co se budou bavit s koncovým uživatelem, když jsme tu samé lamy :-).

Z. Lika 27.10.2019 16:06

Já se picnu radostí, ale nejdřív blahopřeju :-)

Jarko, jdi jednička, díky.

A. Bytová 27.10.2019 13:27

zkouška

Z. Tečka 27.10.2019 10:03

Tak jsem právě dostala kbelík hub, tak mám do oběda co dělat. Lákalo mě to vyrazit taky, ale včera jsem byla na návštěvě a dneska jsem si říkala, že už to asi nestojí za to. Taky jsem měla u Kerska nebo v Psárech chuť zastavit a jít se kouknout. Všude spousta aut a nikdo se nevracel s prázdnou.

A. Zemanová 27.10.2019 8:13

Z posunu času mám radost a doufám, že příští rok se bude posouvat naposledy a pak se vrátí k normálu, kterému se zcestně říká zimní čas.. Je mi to tak nejpříjemnější.

Přeju všem dobrý den.

Z. Tečka 27.10.2019 9:14

Tak pro mě začíná pět měsíců vegetování ve tmě. Nesnáším to. Znamená to ráno svítit do devíti, odpoledne zatáhnout závěsy a rozsvítit ve čtyři. A to už musím mít nanošené dřevo, jinak bych ve stodole neviděla. Je to zoufalé. Já prostě potřebuju světlo.

T. Zana 27.10.2019 11:21

Nesnáším tmu, nesnáším tmu, nesnáším tmu!

Z. Jajka 27.10.2019 12:24

Ale to je dané délkou dne, nikoliv tím, jestli je ráno světlo v půl osmé, nebo by bylo až v půl deváté (podle letního času). Z toho bych byla zase nešťastná já.

Dneska v době LEDek není problém mít leckde rozsvícená všelijaká světýlka :-) na zahánění tmy.

Z. Tečka 27.10.2019 13:32

Ledková světýlka jsou chladná, nepřirozená. Denní světlo nenahradí.

Š. Matyášová 29.10.2019 8:15

to i musíš koupit ne ledově chladnou bílou , ale teplou žlutou....prostě přívětivější odstín led světýlka....

M. Batýsková 27.10.2019 12:25

Ale těch pět měsíců je dáno zeměpisnou šířkou, ve které žijeme, ne posunem času. Když normální SEČ znamená, že svítíš ráno do devíti, při setrvalém letním čase bys svítila do desíti (a odpoledne od pěti, ale počet světlých hodin by byl stejný). Pro toho, kdo nemá rád tmu, je zima určitě nepříjemným obdobím, ale časový posun na letní to nevyřeší.

Z. Tečka 27.10.2019 13:00

No, ještě se to nezkusilo.:-)

M. Batýsková 27.10.2019 14:13

To se ani zkoušet nemusí, to je prostě astronomie.

Ostatně, v Rusku to před pár lety imperátorským příkazem zkusili a za dva roky fofrem potichoučku zavedli normální pásmové časy a už o tom ani nedutají.

A. Zemanová 27.10.2019 12:54

Přesně tak, jak píší dámy přede mnou. Sluníčko se od nás vzdaluje a s tím nic neuděláme, i když mně také bude denní světlo chybět.

Historicky jsme zvyklí na SEČ a ten mi přijde rozumný. NECHCI celoročně letní čas, při kterém by v zimě slunce vycházelo až po deváté ráno a při kterém je v létě světlo ještě v deset hodin a já marně vysvětluju dětem, že už je vážně večer.

Z. Tečka 27.10.2019 13:45

SEČ historicky vyhovoval lidem, kteří měli i to maličké hospodářství a nějaký kus dobytka. Ale teď už jsme někde jinde, k dobytku nevstáváme, na pole s kuropěním nevyjíždíme. Tak k čemu je svítání ve tři ráno?

V létě jsem byla šťastná, když jsem přijela třeba v sedm z práce, že jsem si mohla ještě proběhnout zahradu, a pak si třeba sednout na chvíli ven s knížkou, nebo k ohýnku.

To bych při trvání SEČ nemohla. Než bych obsloužila kočky a připravila něco na večer, tak už můžu zůstat doma.

Ve většině případů jsou zastáncem SEČ tzv. bytoví lidé, třeba moje sestra. Těm je jedno, jak je venku, když zasednou v osm k TV. Ale třeba starší neteř, ač taky bytová, spolu s rodinou ještě vyrážejí na kola či na brusle. Těžko bude klukům vysvětlovat, že teď už je tma a ven nemůžou. Sama si pochvalovala, že se kluci venku unaví a zalehnou bez řečí.

M. Batýsková 27.10.2019 14:29

Biologické hodiny měl v těle nastavené už pračlověk a mají je i ostatní živé organismy. Civilizační změny přinesly nové možnosti žít v pozdních denních hodinách, ale ty budíky v těle, kdy co který orgán dělá, ty prostě nepřetočí nikdo.

Momentální obliba letního času pramení ze západního lifestylového stereotypu, pozdě do práce, pozdě z práce a přitom spousta volného času a volnočasových aktivit, které by se chtělo provozovat. A vona je najednou večer tma. Že bylo ráno o to dřív světlo, to někteří mladí milovníci outdooru možná ani nevědí.:-)

Přitom naše republika je tak šikovně rozložená kolem 15 poledníku, že je pro nás SEČ optimální po biologické stránce, stejně jako pro Poláky a Rakušáky.

Což nic nemění na tom, že zima je pro nemilovníky tmy ve středním pásu a což teprve na severu, období protivné, až depresivní. Ale jako existují rehabilitace na klouby, tak už i u nás se praktikuje rehabilitace jasným světlem, vynalezli to, myslím, Švédové.