Čtvrtek 16. 5. 2024Přemysl polojasno10 °C

Diskuse k článku

VETNÍK: Tetanus

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 96
  • Poslední: 5.10. 2009 23:36
  • Řadit dle: času vložení
  • vláken
Lucie Mařasová 5.10.2009 23:36

tetanus

Dobrý den, mám takový dotaz, mám dvou měsíční štěňátko rhodéského ridgebacka a chtěla bych se zeptat kdy ho mám nechat očkovat proti tetanu.měla jsem Maďarského ohaře, který mi v roce a půl zemřel na tetanus.je tedy lepší nechat pejska očkovat?děkuji

Šárka 10.7.2009 15:50

očkujte psi proti tetanu!!!

Minulou sobotu mi na tetanus odešel můj voříšek, bylo mu sice 13 let, ale byl ve výborné kondici a mohl tady ještě být. Jsem dost naštvaná na našeho doktora- doporučil nám očkování proti borelióze, ale o tetanu ani slovo!!! (Já nějak automaticky předpokládala, že je součástí toho každoročního koktejlu, když se očkují i lidé tak pečlivě...) Prý je u psů vzácný. Jo, ale říct nám to aspoň mohl, že nejsou očkováni automaticky!!! Vědět to, nechám ho očkovat!!!

Zuzka 27.5.2009 21:54

Lucko, díky!

Díky tobě za osvětu a za to, že si mnozí Zvířetníci připomněli, že by se měli nechat očkovat taky

;-). Jó, kde je ta doba, kdy jsme to měli napsané vzadu v občance a pěkně na očích ;-D. Zjistila jsem, že moje kočičí veličenstvo má lépe vedený očkovák než já 8-o.

zana 27.5.2009 22:02

Re: Lucko, díky!

No ... nerada to říkám, ale totáční občanka byla moc praktická věc.

HanaW 27.5.2009 23:14

Re: Lucko, díky!

Pripojuju se k podekovani, nejen za tento, ale i predchozi Vetniky. Moc dobre napsane a poucne. Taky mi to pripomnelo, ze vlastne sama nevim, kdy jsem naposledy byla ockovana proti tetanu. Asi tak 10 let????

Vave 27.5.2009 20:21

Lucko,

se zpožděním se připojuju k zástupu chválících a děkujících Zvířetníků. :-) Je moc fajn, že pro nás Vetník připravuješ, děkuju Ti. VV

YGA 27.5.2009 12:50

Lucko,

díky za článek - opět srozumitelný i naprostým laikům. S těmi kobylinci jsi mě dostala - ani já jsem nevěděla, že kobližky jsou tak nebezpečné - Toya je s oblibou požírala (naštěstí ji to už přešlo).

Mám další námět na vetník - co tak probrat ušní probémy a to jak u koček tak u psů - myslím, že sluchadla našich chlupáčů potrápily mnohého z nás.

A teď úplné OT: pokud je u vás taky tak pašmourno jak na jihu Jižní Moravy p.l. (trvá teprve od rána a mě už se stýská po sluníčku 8-o), tak vám posílám pár slunečních fotek z letošního května. Je tam jeden zajímavý hmyzák a jedna čtyřnožka maskovaná za jiného hmyzáka ;-D.

Matylda 27.5.2009 13:06

Re: Lucko,

Ježiš, ta psová v tričku je úpkně suprová!!!!!!!!!!!!!!!!!:-) Fotky krásný, ale tyhle mě dostaly...:-)

Xerxová 27.5.2009 13:54

Re: Lucko,

u toho hmyzáka mě napadla nesytka sršňová (ale chce to ještě vygooglit, je-li to opravdu ona). Druhého hmyzáka podrbej na fousaté hubičce - a ať se hezky hojí.

Xerxová 27.5.2009 14:04

a kytičky...

Ta fialová lepkavá je smolnička obecná. Rozrazil máš dobře ;-), ale ten tvůj blatouch je nějaký pryskyřník (jsou příbuzný, pryskyřníkovitý jsou oba). Pokud je ten kosatec opravdu divoký (často jsou to zplanělé výpěstky ze zahrad), pak to nemůže být kosatec žlutý (ten je opravdu mokromilný), ale může se jednat o kosatec různobarevný (taky hlavně žlutý), který divoce roste nejčastěji v teplých dubinách.

YGA 27.5.2009 14:19

Re: a kytičky...

Kytičky jsem už opravila - tu smolničku jsem fotila už vloni, ale teď jsem si nemohla na její jméno vzpomenout. Ale ten hmyzoň nebude nesytka - ten "můj" není pruhovaný, ale kovově žlutý (dá se říct přímo zlatý), je placatý, poměrně veliký a macatý a má dva páry křídel jako šídlo. Když kolem mě proletěl, byl docela hlučný.

Xerxová 27.5.2009 14:32

Re: a kytičky...

no dobře - tak jdu hledat do knížek, když se ti nesytka nelíbí ;-P

YGA 27.5.2009 14:34

Re: a kytičky...

Nechoď ;-) - už jsem si našla na wikipedii - je to samička vážky ploské (sameček je prý modrý). Škoda, že toho jsem neviděla.

Xerxová 27.5.2009 14:35

Re: a kytičky...

no vida - další pokus zní: vážka ploská (libelulla depressa) - sameček má široký zadeček modrý, ale samička zlatěhnědý... Když na obrázku mám samečka s modrým pozadím, tak se ta babka od něho v textu snadno přehlédne...

Xerxová 27.5.2009 14:36

Re: a kytičky...

;-D  shodly jsme se ;-D

Bubu 27.5.2009 14:45

Re: a kytičky...

Ano ano, rozrazil rezekvítek zvaný pršavka (alespoň u nás se říká, že když ji utrhneš, bude pršet) a některý z pryskyřníků.

A ta žlutá bylinka ze zahrádky se jmenuje vrbina a včeličky ji mají moc rády a i jinak je to vděčné zahradní kytí. Nejlépe jim je před zídkou, kterou zakryje, rychle se rozrůstá a snese jakékoli zacházení (každoročně jí kus odrývám a rozdávám a stejně ji musím trošku umravňovat sekačkou). Ještě mám její sestřenku s červenohnědými listy a kvítky ne přisedlými, ale na stopce. Ta už není tak bujně rostoucí (ale vypadá báječně v řezaných kyticích jako doplňkové kytí). Obě jsou dost vysoké (cca 1m).

Xerxová 27.5.2009 15:13

Re: a kytičky...

tak u nás ne pršavka, ale bouřka - když se utrhne, bude bouřit ;-P

assol 27.5.2009 21:03

Re: a kytičky...

U nás je to taky bouřka - a funguje to!;-)

Alex 27.5.2009 14:44

Re: Lucko,

YGO, fotky jsou bezva, fousaté vose podrbáníčkoV, jizva vypadá skvěle a ten vyholený flek vyletni celý, stejně je teplo a když tak jí oblečeš to nádherné tričko:-D. Ty bílé "stany" za kostelíkem vypadají na fotovoltaickou elektrárnu, ale kde to nevím.

Bubu 27.5.2009 14:46

Re: Lucko,

Fousatici tričko náramně sluší. A fotky jsou tuze pěkné.

Matylda 27.5.2009 14:53

Re: Chebzí?

To jsem ještě jako název pro černý bez neslyšela. A můj děda květům říkal kozičky:-)

Jakub S. 27.5.2009 14:59

Re: Chebzí?

Kozičky, chebzí, chebdí -celkem všude po východní a jižní Moravě. A šeříku se obecně říká souběžně bez, a přitom lidi vědí, že je to šeřík. Ale to snad obecně, všude - ? A to mi připomíná, že ale honem musím ještě na nějaké bezové květy, budou opadávat!

Alex 27.5.2009 15:08

Re: Chebzí?

Jakube, já jsem domluvena se sousedkou na dnešek, do lesa, ano Matyldo, na kozičky. Budu dělat sirup, ten my všichni milujeme.

Lucka 27.5.2009 17:39

Re: Chebzí?

Receptík by nebyl? Taky chci dělat.. Dělala jsem loni, ale nemůžu ho najít.. dávala se tam pak šťáva z citronu nebo limetky

Louk 27.5.2009 16:10

Re: Lucko,

Ygo, moc povedené fotky - jako obvykle R^;-). Toyence obleček sekne a ty akáty!

A díky za botanický a entomologický koutek. Pěkně jste se s Xerxovou nakonec shodly :-).

Asteris 27.5.2009 16:53

Re: Lucko,

Tak, tak, potvrzuji - fotky i modelka Toya jsou parádní. Rozrazil rezekvítek - tomu jsme u nás (v podkrkonoší) říkali "bouřka" - utrhnutím bezpečně přitahoval bouřku ;-), ale s lidovými názvy pro bez černý jsem se setkala poprvé. Bez chebdí - to je botanický název a je to vysokánská bylina s podobnými květy i plody :-)

Jakub S. 27.5.2009 18:27

Bouřka - to je něco. Díky za další krásu lidové mluvy!

Ano, znám. Ale tady se tak skutečně říká bezu černému (teď bílému, že). Ostatně jsou bratranci. Jeden dobrý - jeden zlý. Pro lidi.

zana 27.5.2009 19:21

Re: Lucko,

YGO, ten starej akát zejménaR^R^

Louk 27.5.2009 20:40

Re: Lucko,

Zano, jestli my nemáme drobátko podobnej vkus ;-DV

zana 27.5.2009 21:07

Re: Lucko,

že jo;-)