30.1.2023 | Svátek má Robin


PUPÍCI: Noční lov

19.8.2008

To jsem tak jednou brigádoval na chovatelích. Jako pozůstatek z dob dávno minulých jsme totiž MLP a já členy Českého klubu chovatelů. No a jako každá malá chudá organizace i my musíme makat, aby náš areál, naše chlouba a výstavní místo (ještě kdybych tak měl co vystavovat...) vypadalo k světu. Takže brigádujeme. Tak jako onehdy. Pěkně jsme si zamakali i přišla na nás žízeň. Jiný Honza - křeček 1Zaparkovali jsme v hospůdce u stolu, pivečko jako křen, pak druhé a najednou se mi v kapse ozval mobil. MLP se decentně ptá co že to jako v té tmě (bylo kolem 9 večer) děláme. Tož co asi? No, slíbil jsem, že dopiju a půjdu (stejně jsem neměl na víc než na ty dvě piva).
Dopil jsem, sedl na kolo a hurá domů. Ještě jsem nedojel a mobil se ozval znovu. Prý průšvih a ať pohnu. Tak jsem šlápl do pedálů, na posledním úseku by mi nestačil ani Kreuziger. Sprint domů, kde mě uvítal ubrečený Vítek a naštvaná MLP. Vítek si totiž při koupání vzal do koupelny křečka. Tedy, křečíka džungarského, kterého dostal. Aby totiž křeček nebyl pořád jen v kleci, bereme si ho sem tam sebou do koupelny, kde se během naší očisty může dosyta vyběhat. A hlavně je to prostor, ve kterém se neztratí a kde na něj nemohou kočky ani Dasty.
Takže Vítek si vzal křečka, vypustil ho, umyl se, po něm tam šla Jana, on odešel a NECHAL DVEŘE KOUPELNY DOKOŘÁN. Čehož křeček samozřejmě využil a vydal se na průzkum. Problém je jednak v tom, že v celém patře byly dveře dokořán a doma byly obě kočky i Dasty (ten na ostatní - tedy menší - zvířata děsně žárlí a pokud by se mu dala příležitost, likvidace by byla jistá.
Obě naše kočky jsou lovkyně první třídy a dost pochybuji, že by zrovna domácího křečka nechaly na pokoji, když běžně loví ptáky, krtky, hraboše a vůbec všechno, co se dá (a když se to nedá, protože to je moc velké, tak si zavolají na pomoc mne nebo Příšeru). Shrnu: křeček se pohybuje někde v patře domu (tedy byt 3+1, cca 100 m2), na stejném patře je pes, někde v domě ještě 2 kočky a na křečka navíc číhá schodiště do přízemí (resp. otevřený prostor nad spodním schodištěm, nějaké 3 metry dolů a dole beton).
Kočky byly vyhozeny (nezdráhaly se, takže tady šance byla), Dasty zavřen dole v naší ložnici, evidentně netušil, která bije, takže taky asi nic neulovil. Pod schodištěm žádná bílošedá placička, takže můžem prohledávat nějakých 80 m2 prostoru včetně šatních skříní, skříňky s akváriem, rozházených hraček…
Na chodbě nebyl, takže byly promptně uzavřeny všechny pokoje, aby se mu znemožnil pokus o zápis do Guinessovy knihy coby křeččího rekordmana v průletu z patra do přízemí. Následovaly 2 hodiny odstavování nábytku, rabování otevřených skříní, plížení se pod postelemi. Vše bylo proloženo tichým i hlasitým nadáváním pitomkům za neuvěřitelný bor... nepořádek, vždyť se celý víkend uklízelo, jak můžou tak rychle nadělat tolik bince a voláním uprchlíka. Drobný problém, že každý z nás na něj volá jinak a on na to stejně vždycky kašlal. Jiný Honza - křeček 2
V 11 večer už měla MLP velmi blízko k záchvatu. Nakonec už jen brečela, nedala si vymluvit, že kdyby kočky nebo Dasty něco chytli, jednak by se pochlubili, druhak by to nespořádali a i kdyby, tak by alespoň nějaká stopa zůstala. Nakonec jsme přišli na spásný nápad. Dasty dostal vodítko a byl vypuštěn. Oba pokoje prcků byly shledány nezajímavými, zato na chodbě nasadil kurz přímo k naší nejstarší (nebyla doma) a zuřivě šmejdil v celém jejím pokoji. I usoudili jsme, že křeček je tam, Dasty dostal piškotek a byl opět zavřen v ložnici. Tentokrát i s našimi prcky, kterým byl nařízen spánek.
A následovalo druhé kolo prohlídky. V posteli nic (cíp deky z ní visel až k zemi a křeček je šplhavec), pod postelí taky nic, totéž pod stolem, klávesami, ani za skříňkami nebyl... Vše odstaveno až na jednu stěnu. Té vévodí trojdílná šatní skříň, z jedné strany je přiražena komoda (nevysunutelně) a z druhé druhá, plná knížek. Navrhl jsem, že se dá na zem křečkův spací domeček a k němu žrádlo a voda nechá se tak přes noc - dostane hlad, nažere se, pozná své bydlení, usne a ráno ho máme. I začal jsem s realizací, když MLP zařvala: "Je za skříní!"
Bohužel třídílnou šatní. Okamžitě byl změněn plán: domeček a žrádlo zůstane, ale navíc se zablokují všechny ostatní průlezy. A tak jsem začal stěhovat. Výkřik probudil viníka (Vítka) a ten přišel za námi, za což byl seřván a bylo mu nařízeno volat křečka, zatímco my budem stěhovat. Vítek zaklekl do koutku a volal uprchlíka. Pokud možno nenápadně, aby znovu nenaštval unavené rodičovstvo. Tak dávám skříňku ke stěně a najednou za mnou výkřik: "Mám!" Fakt ho měl.
Uprchlík byl přestěhován do svého domečku a Vítek svatosvatě sliboval, že od teď se bude o svá zvířátka perfektně starat. Hned následující den nedal morčata do venkovního výběhu a nevšiml si ani, že nemají vodu...

Jiný HonzaKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !