Pátek 17. 5. 2024Aneta polojasno10 °C

Diskuse k článku

PŘÍRODA: Časy se mění...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 100
  • Poslední: 6.2. 2010 21:28
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
abyt 4.2.2010 12:52

Re: Ptáci

Chichi, ZIVOCENICH, úžasný, smím používat?

terra 4.2.2010 13:04

Re: Ptáci

Jistě, abyt - na živočenicha nemám (c)

Jakub S. 4.2.2010 13:02

Re: Ptáci

Ve Křtinách tuším, loncmonko z Blekfíldu?

Šárka od Bena 4.2.2010 13:43

Re: Ptáci

Jo, jo. V Krtinách. Ale v Blekfildu jsem jen hostovala. Jsem z Mailonta, přesazená do Julcu.

Krtiny jsou už asi poslední štace.

Jakub S. 4.2.2010 13:54

Re: Ptáci

Jo jo... mluvit o mym rodnym štatlu je pro nezasvěceny jak vojensky šifry - nésó štont. A tak je to spravne a tak to ma byt!

Krtiny: to je betálny, bez teho háčku...

Šárka od Bena 4.2.2010 14:49

Re: Ptáci

no, však to só takový krtiny - ale já sem to nevygómala.

Napadlo to moji osmiletou Barču, když nakoukla na křtinský web.

Jakub S. 4.2.2010 12:50

Re: Ptáci

V l h a ! Lidi, záávidím... Ta mě od raných let nejvíc okouzlovala v té dědečkově orbisovské řadě Naší přírodou, tohle dělal Karel Svolinský.

terra 4.2.2010 13:06

Re: Ptáci

Ano, Jakube. Taky jsme ji měli doma - a mimochodem, ty ilustrace ke knihám o přírodě pan Svolinský moc uměl. Proto jsem taky nějak nikdy neskousl ten olomoucký orloj...a nádražní halu tamtéž.

Jakub S. 4.2.2010 13:48

Tak - Olomouc, město u nohou ateliéru Mistra na (Sv.) Kopečku, ano...

No jo. Mistr to s tou rozjásaností a štěstím mlékem nalitých družstevnic a hutníků a ajznboňáků a traktorů a klasů a fyzkulturníků (fakt dobové slovo!!) a strážců míru a... . maje volnou ruku a velké zakázky - viděno zpětně trochu přehnal. Leč jiní hůř. Leč to je tím horší... kdo chceš rozumět, rozuměj. Jinak vysvětlím.

Karolína 4.2.2010 15:56

Re: Ptáci

Hihihi, šoupálek!!! Tuhle jsem jásala na chalupě nad šoupálkem a přednosta se na mně podíval s výrazem, který přímo říkal: "Co se mi to tady snažíš namluvit za hovadinu, že existuje nějakej šoupálek, to ti teda tak budu věřit!" Pak to i komentoval nahlas. Tak jsem mu donesla atlas ptactva (ostatně, dal mi ho on sám kdysi pod stromeček!) a nalistovala mu šoupálka! Koukal jak šoupálek!

Jakub S. 4.2.2010 17:45

Re: Ptáci

K o u k a l  j a k  š o u p á l e k .  No toto. Tak jak kouká šoupálek? Jako pan P. - a jak kouká - a tak pořád dokola.

epulka 4.2.2010 18:46

Re: Ptáci

Karolíno, to je krásný výraz, koukal jak šoupálek. S tvým dovolením si ho zařazuji do slovníku. Chi-chi koukal jak šoupálek , to je dobrý :-D

Karolina 4.2.2010 19:53

Re: Ptáci

No, já bych klidně i napsala "koukal jak tydýt", ale ten šoupálek je mazlivější a tolik zase ten přednosta nezlobil!

zana 4.2.2010 9:26

ptáčci

u nás máme daleko k rozmanitosti Xerxovic zahrady, ale sýkor je spousta. V naprosté většině koňadry, výjimečně uhelníček. Občas pěnkava a rehek. Mraky kosů, vrabců mnohem míň než před lety, ale v křoví jsou.Strakapoudi určitě. K tomu vrány, straky, teď havrani, hrdličky (a samozřejmě holubi).

Zdena b.p. 4.2.2010 9:19

Krásný den

Díky za milé počteníčko. A veverky se asi přestěhovaly k nám. V sousední ulici máme celou řadu tureckých lůísek. Tak tam bývásilný  jak ptačí, tak veverčí provoz.

Zdena b.p. 4.2.2010 9:22

Re: Krásný den

Oprava : lísek, bývá silný :o/ Koukám, že mi dnes pěkně breptají prsty.

YGA 4.2.2010 9:01

Milý Milane

Opět krásné povídání - opravdu od srdce.

Vzpomínka - jednou na večer jsem při venčení taky uviděla divné hemžení na zemi - havarovaný netopýr. Přiznávám, do ruky bych ho asi jenom tak nevzala (ne že bych se štítila, ale lehký strach ze vztekliny - chich), ale našla jsem si glacek, na ten se netopýrek zachytil tlapátkama a když jsem ho zvedla nad hlavu, udělal frrrr, vykroužil elekantní osmičku a uletěl do noci. Krásný pocit, nezapomenutelný ...

zana 4.2.2010 9:28

Re: Milý Milane

Kdysi jsem zachraňovala sýkorku, zalítla do opuštěnýho baráku (ani jedna z nás tam neměla co dělat, ale já aspoň měla důvod). Je to zvláštní, moc hezkej pocit, takovej ptáček v ruce (srdíčko).

terra 4.2.2010 10:50

Re: Milý Milane

:-)) Tak dodatečně díky za zmateného nepopejra :-)) A ten strach ze vztekliny byl docela prozíravý¨- i když velmi řídce, je netopýr jediný živočich v ČR, od kterého se lze v současné době vzteklinou nakazit... Ale tenhle si zřejmě jenom pochroumal echolot a nezvládl navigaci...

MP 4.2.2010 8:48

to jsem někde opsala

Je radost veliká, když pevně spočinu a složím ruce na stolu a s uvolněným tělem mírně předkloněna, vyhlížím dávno nemytým oknem na zahrádku a pozoruji dva poskakující kosy na holé větvi. Z celého světa, nesmírného vše světa, právě jen ty dva ptáčky-a oni jsou tím celým světem. Na dlani ruky obsáhneš celý svět. Tu náhle radost nesmírná, má.

Xerxová 4.2.2010 6:46

hezký den

hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům. Těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej...

Ptáčků jak známo máme plnou zahrádku. V létě i v zimě. A pocit, když  ze šoku po nárazu "rozdýchaný" ptáček odletí ... je opravdu krásný.

zana 4.2.2010 8:49

Re: hezký den

To je bezva (srdíčko). kterej to byl? A jak ti je, marode?

Zdena b.p. 4.2.2010 9:16

Re: hezký den

Jestli se nepletu, tak se u Xerxů specializují na resuscitaci rehků. Nebo mám LAHOSIPA? Marodnice, co dělá tvoje choroba?

Xerxová 4.2.2010 10:32

Re: hezký den

rozdýchávám kde co :o)  Naposled to byl jíkavec (ten, co havaroval současně s naším kotlem... - přežili to oba :o)). Rehek taky byl, vzpomínám na brhlíka, který místo toho, aby odletěl se mi usadil na rameni a zblízka si mě prohlížel (pocit nic moc - ten ostrý šermovací zobáček blízko obličeje...)... taky vzpomínám na lejska. Letošní zimu narazil jen ten jíkavec (přežil),.. žádné ztráty na životech nejsou. Vlastně jsou - krahujčí rodinka se tuží - máme hrdličku s ocasem jak páv (povytažená ocasní pera...), kosáka bezocasého (vypadá jak tenisák) a občas hromádku peří se zbytky zobáku a pařátků. Zrovna tento týden jsem sledovala bleskurychlý útok dravečka - tentokrát nebyl úspěšný

YGA 4.2.2010 10:44

Re: hezký den

Jééééé - dokonaný dravčí útok bych chtěla jednou vidět! Já vždycky vidím jenom náznak ... a nic. Začínám mít dojem, že jsou snad živi jenom ze vzduchu - chichichi.

U nás na sídlišti jsou především poštolky, ale jinak v polích jsou vídat i větší dravci, v lese pak slýchám volat káňata. Jo a tuhle večer mi kolem hlavy proletěla sova, ale nevím jaká - nebyl to výr ani kalous ani pálená (ty jediné poznám) - to bylo taky moc krásné. A taky je slýchám volat z lesa "huhuhůůůů hůůůů" - to se cítím tak nějak povzneseně (:o).

terra 4.2.2010 10:53

Re: hezký den

Jestli to bylo větší, navrhuji puštíka :-)) Ten se ovšem nejlíp identifikuje po hlase - má mimořádné vlohy imitovat hejkaly a děsit nezkušené skautíky...:-))

Jakub S. 4.2.2010 13:57

Re: hezký den

No jo  - ale jak má jeden posoudit imitaci hejkala, když nikdy neslyšel originál, že.

terra 4.2.2010 14:47

Re: hezký den

Jakube, ty sis nikdy nepředstavoval, jak ti v noci v lese, na opuštěné pěšince kousek za uchem něco strašlivě zaječí tak, že ti z toho vlasy vstanou a mysl poklesne? Já mám bujnou představivost a můžu ti říct, že takový puštík je proti tomu hotová kasací...:-)

Jakub S. 4.2.2010 21:43

Re: hezký den

No já rADŠI V NOCI PO OPUŠTĚNÝCH PĚŠINKÁCH po lesích nechodím...l Od dětství mám představu, že se to nemá dělat, že se tam může dít všecko možné. Stačilo by, kdybych se ve tmě srazil s prasátkem nebo srnkou - a infanf jak vyšitý!

zana 4.2.2010 13:44

Re: hezký den

YGO, někde jsem četla, že dravci vlastně moc velkou úspěšnost nemají.

Jakub S. 4.2.2010 0:16

Přátelé vážení a milí, to je překvapení!

A já ráno brzo vstávám, zase jdu po labinách a doktorech, tak si to přečtu až dopoledne. A teď mám před sebou jako ve filmu to krásné vyvrcholení mé pražské vánoční anabáze - ano, můžete mi velice nepěkně závidět - MP mne může (a ovšem jeho paní, má kolegyně, taky!) pokládat za osobního přítele (no copak sou nějaký neosobní, že?), a to díky vám.