Sobota 1. 6. 2024Laura polojasno10 °C

Diskuse k článku

BTW: Tušení krásy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 356
  • Poslední: 19.2. 2007 23:34
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Štětinka 19.2.2007 15:23

Re: tušení krásy se asi nekoná....

Do trávníku zahrabává šišky, větvičky, hračky....

 to mi připomíná, jak jsem loni zaboha nemohla vyhrabat důlek pro sazeničku jahodníku. Po urputném boji jsem vydolovala latexovej hamburgr...8-o;-D Ještě pískal!

Xerxová 19.2.2007 15:30

Zdravím medvídka :o)

Jednou jsme při přerývání záhonu našli plyšového medvídka (ukradl ho určitě Xerín Rickovi a dobře mu ho uklidil) prorostlého cibulí - opravdu si to rostlinka namířila skrz plyšáka a dokonale se jí to povedlo.... Zírali jsme na to dost nevěřícně, čekala bych, že rostlinka hodí zatáčku a medvídka obroste

YGA 19.2.2007 15:38

Re: Zdravím medvídka :o)

Je vidět, že cibule je stejně nebezpečná jako bambus.

jiný Honza 19.2.2007 15:39

Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Dostaly jste mě s Xerxovou dokonale. Mám hubu kolem celé hlavy. 8-)))

terra 19.2.2007 15:45

Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Jo, já taky. A ten latexový hamburger, co ještě pískal... trochu mi to připomíná jednu hlášku ze sportovního soustředění. Odehrávalo se ve sportovním táboře, vybaveném latrínami - to je důležité. Kamarád se v hluboké noci odebral TAM, vybaven baterkou. Vrátil se ovšem do stanu potmě a pravil ponuře: Tak, a baterka je v ha*zlu. Neřekli jsme nic v domnění, že se prostě rozbila. Jenže on dodal: No, a ještě tam svítí... Dobrou čtvrthodinu jsme rušili noční klid a jen zázrakem jsme nebyli odhaleni, seřváni a posláni domů...

Štětinka 19.2.2007 15:49

Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

;-D;-D;-DR^

jiný Honza 19.2.2007 15:52

Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Hmmm, já tak jednou z latríny tahal peněženku i s občankou. Nosil jsem ji, já  b l b e c, podle módy - v zadní kapse riflí. Naštěstí dopadla na papír a dala se vytáhnout (latrína už byla dost plná). Tak jsem se styděl, že jsem to nikomu neřekl. Dokonce ani potom, co tam komusi spadla rolička toaleťáku - seděl na prkně a řval, ať mu půjčíme papír. No, seděl tam dost dlouho, než jsme se slitovali. 8-)))

RenataE 19.2.2007 15:59

Re: Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Já jsem pro změnu na jednom tanečním soustředění držela za nožičky malou ruskou adeptku společenského tance (bylo jí asi šest a vážila asi šest kilo), hlavou zanořenou do otvoru v latríně a hledající svoje boty. Nikdy se nám nepodařilo odhalit, proč tam ty boty spadly:-) Prostě batínki upály.

terra 19.2.2007 16:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

No nazdar - tak tomu se říká důvěra... Kdyby k tomu všemu upála ještě i děvuška...8-o

RenataE 19.2.2007 16:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Kdyby upála děvuška, musela by do hooodně studenýho potoka. Ale zase by byla ještě zocelenější:-) 

Hana Williamson 19.2.2007 16:28

Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Ver tomu nebo never Terro, ale i mne se jednou takhle prihodilo. Svym zpusobem to bylo krasne.

terra 19.2.2007 16:35

Re: Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Věřím :-D

RenataE 19.2.2007 15:41

No Štětinko,

ty se divíš, že když dáš klukům gumovej hamburgr, tak ho radši zahrabou?

Štětinka 19.2.2007 15:50

Re: No Štětinko,

Jo, kdyby klukům, tak bude mít maximálně ostříhanou housku, ale ta Čelziňáková potvora byla v minulym životě krtek;-€;-D

RenataE 19.2.2007 15:55

Re: Re: No Štětinko,

Taky furt něco stříhaj? Zuzka v poslední době přestala stříhat panenky a v nestřežené chvíli ostříhala sebe. Kadeřnice jen co jsme vlezly do dveří začala kvílet: Ježišmarjá, to už je tenhle tejden třetí:-)

Štětinka 19.2.2007 16:00

Re: Re: Re: No Štětinko,

Naše inteligentní babička (Zkumavka ;-€ ) nevěděla loni nic lepšího, hež mu koupit nůžky. Jako první si rozstříhal pláštěnku. Měl jich několik poděděnejch, ale tuhle jsem kupovala, byla pěkná. Pak ustříhl přezky z helmy na kolo. 8-oTo už jsem pěnila.  Jedno z jeho posledních děl byla šňůra od vysavače. oprava? 1000,-... a vařečka. Zkumavka si ale opravu zaplatila, tak jsem nebyla moc krutá;-)

julča 19.2.2007 16:21

Re: Re: Re: Re: No Štětinko,

Nůžky jsou u nás taky na denním pořádku, naposled mi rozstříhali drát od sluchátek. ;-) 

jiný Honza 19.2.2007 16:01

Re: Re: Re: No Štětinko,

Tak tohle nás naštěstí minulo. Když naše se nejmenší pokoušela vyrukovat s nůžkama na bárbínu, bylo jí sděleno, že hned po frizůře poletí bárbína do koše. Tak se andělským hláskem zeptala, jestli může ostříhat sebe. Její o 2 roky starší bratr jí odpověděl za nás. Prý, že taky poletí. To nám začaly cukat koutky. Načež ona se zeptala jeho: a co když ostříhám tebe?

Štětinka 19.2.2007 16:09

Re: Re: Re: Re: No Štětinko,

fikaný způsob, jak se Tě zbavit ;-DR^

jiný Honza 19.2.2007 16:30

Re: Re: Re: Re: Re: No Štětinko,

To nebylo na mě, ale na toho bráchu a důvod jsi uhodla zcela přesně. 8-)))

Hana Williamson 19.2.2007 16:46

Re: Re: Re: Re: No Štětinko,

No, to uz jsem tady jednou nedavno psala, ze kdyz mne bylo 3 a pul, tak jsem v nestrezenem okamziku ostrihala krejcovskyma nuzkama pulrocnimu bratrovi to malo vlasku co mel. Andelicek straznej musel delat prescas protoze jsem mu nevypichla oko a mel jen male zarezy na hlavicce. To byl takovy kolektivni rodinny ujezd, neco se delalo s nuzkama, lezely v kuchyni, dle maminky prisla nejaka navsteva a zatimco byla uvedena do obyvaku, ja jsem brtra ostrihala.

Hana Williamson 19.2.2007 16:17

Re: tušení krásy se asi nekoná....

Xerxova: To mne zaujalo - vy mate v Liberci na zahrade azalky a ony to prezijou? Ja jsem se v Cesku o zahrady tezce nezajimala, ale na starsi kolena tady na Jihu moc jo. Azalek je po celem Jihu vsude - vsemozne druhy, barvy, velikosti. Dobre opatreny urcity druh azalky muze dorust v pohode do dvou metru i vys. Ale na zimu jim neopadavaji listy, tak jsem si rikala, ze by to v Cesku neprezily. Ja je z ceska znam jenom z kvetinace mamince na MDZ. Treba mate nejake severske odrudy. Az u nas zacnou kvest, tak vam je vyfotim. To je festival barev. Krome stredu mesta, kde jsou vysoke baraky - skoro mrakodraky (jak rikal jeden muj pritel puvodu z ceskych rodicu, narozen v Casablance a vyrostly mezi Nemeckem a Svycarskem), je ta cela 1/4 milionova metropolitni oblast jako lesopark. A hodne zelene si necha listi pres zimu - jizni magnolie, zive duby, kamelie a azalky  jsou v tomto ohledu nejvic zname.

Rododendrony v ceskem prostredi chapu - vydrzi vic zimy. U nas rostou naprosto divoce v Kourovych Horach a okoli. protoze je to vys, tak vykvetou tak nekdy mezi kvetnem a zacatkem cervna. To je tak nadherny; jsou mista, kde vysoko v horach, kam oko pohledne, jsou ty vrchy ruzovo-belo-cerveny.

Jinak u nas uz od konce listopadu kvetou kamelie. V nasem domecku byvali majitele  prozirave zasadili, takze mame ranne kamelie - ty se otevrou nekde kolem Dikuvzdani koncem listopadu, az do pozdnich, ktere se otviraji ted. Dle pocasi vydrzi az nekdy do kvetna. Ted nam obcas v noci mrzlo a bohuzel ty krasne kvety (ale ne poupata) se mrazem spali, kdyz je tak 3 - 4 pod nulou. Jo, jeste dalsi celorocne zeleny ker je gardenie, mame jednu pred barakem, ktera dosahuje az k okapum prizemniho domu. A kdyz to kvete, to je nadhera, hlavne ta vune.

RenataE 19.2.2007 16:28

My máme na Sněžníku

taky azalky, ty neopadavé a náramně jim to tam svědčí. A jak už název obce napovídá, je tam dost zima. Rododendrony tam rostou jako plevel i volně v lese, péči nevyžadují žádnou - kromě každoročního sestřihu o půl metru:-)

terra 19.2.2007 16:33

Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Zdravím za velkou louži, a tiše závidím ty kamélie... Tak s těmi by v Čechách byl problém. Jsou jen pokojové, ale v zimě potřebují pokoj chladný a bez mrazu - takže, co s tím, když "parádní salony" přelomu století, kde se topilo jen pro případnou návštěvu, už nenajdete? Azalky tu v zahradách rostou běžně, a to i v těch dvoumetrových výškách a šířích, když mají podmínky. Pokud byste se někdy dostala (já vím, že je to krkolomná představa) do Čech na počátku května, zkuste se podívat do Průhonického parku. Na azalky a rododendrony se tam pořádají v době květu výpravy s fotoaparáty, a dokonce i svatby pod širým nebem (na terase nad rybníkem, s výhledem - no jasně, na svah kvetoucích azalek...). Nejhůř to tu odnášejí magnólie, ty se sice pěstují venku a nevymrzají, ale když přijde pozdní mrazík, omrznou jim květy a z růžové nádhery není nic...Xerxové se omlouvám, že jsem se vmísil, ale ... prostě mi to nedalo. Krásný den. 

Lucka V. 19.2.2007 17:12

Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

pokud jde o azalky a rododendrony, musím se pochlubit jednou specialitou. Kdysi v dávných dobách řídil můj táta spouštění vodní elektrárny, kterou projektoval. Bylo to kdesi v Koreji a prožil tam odhadem tak půl roku, takže měl příležitost poznat nejen místní folklór, ale i faunu a flóru. V horách se mu povedlo nafotit úžasnou azalkovitou rostlinku, která dokázala rozkvést uprostřed zimy a pokrýt kopce fialovým kobercem. Pochopitelně taky několik sazenic propašoval domů a poté fotky ukázal botanikům v Průhonicích. Tam zavládlo nadšení, protože tuhle raritu pochopitelně v parku neměli. Pravda, o tom, jak sem táta dostal ty sazeničky, radši nechtěl nikdo nic vědět;-P Takže korejský rododendronek v současnosti roste v Průhonicích a taky na naší zahradě. Rozkvétá pravidelně v půlce února, ať je jakkoli zima. Až někde vyhrabu jeho zasněženou fotku, ráda ji rozešlu. Jedinou chybu to má, že se tahle kytička strašně špatně množí.

Hana Williamson 19.2.2007 18:12

Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Lucko: ony ty kamelie, rododendrony a azalky a jine jsou opravdu nekde puvodem z jihovychodni Asie, sem na Jih to dostali koloniste, a potom z dob angl. kralovny Viktorie ty orientalni veci byly velmi moderni. Na Jihu se tyhle rostliny perfektne chytly a bohuzel obcas vytlacuji rodne rostliny. Napr. v tech Kourovych horach se uchytily rododendrony uplne fantasticky a v mnohych mistech vytlacily mistni Takze to co ten tvuj tata privezl, muselo byt fantasticky. U nas jsou uz asi ty rostlinky adaptovany na teplejsi pocasi.

Muj stryc byl v Sev. Koreji nekdy v 60. letech coby epidemiolog. Sly mu oci sejdrem po navratu. Jednak se ptali severokorejskych kolegu, jak leci rakovinu. Jakou rakovinu? My v Koreji nemame rakovinu. Rakovina je burzoazni prezitek. V Severni Koreji nikdo nema rakovinu. A ted si lidi predstavte, ze by se nekdo tehdy opovazil to svinstvo mit. Taky je vzali do prirodovedeckeho krouzku v pionyrskem dome. Desitky deti s pionyrskyma satkama sedely v pekne vybavene lanboratori. Kazde dite melo oko pritisknute k mikroskopu. Ale deti byly nehybne. Tak jeden cesky doktor v nestrezenem okamziku odsunul nehybne dite od mikroskopu a nastojte, mikroskop nebyl ani zapnutej - tma, zadny vzorek. Proste deti predstiraly, ze se na neco divaji.

Hana Williamson 19.2.2007 17:14

Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

ja jsem v tech Pruhonicich byla v kvetnu mnoho let tomu nazad na rande - a ty rododendrony byly krasny. Protoze jsem tomu tehdy nerozumela, tak rododendron - azalka vsechno jedno. Taky tady jsou tady ty ruzove magnolie, jak o nich pisete - ty znam z Ceska - napr. je meli v Olomouci u soudu. Krasny - takovy jak tulipankovy kvety na stromech. Ale hlavni magnolie na Jihu je uplne jina. Listy na stromech jsou velmi velke a tuhe, zelene nahore a do hneda  dole. Nikdy ten strom neopada, jen ty listy padaji prubezne, coz je potvora na hrabani. Ale ty kvety! Bile, velke jak dve velke dlane dohromady a velmi aromaticke - silna citronova vune. Jeden ten kvet do baraku, a clovek ma skoro bolehlav. A na tom jasne zelenem stromu vypadaji jak velike hvezdy. Jinak jsou to stromy ohromne - u nas na zahrade byl vysoky jak dobre 4-patrovy barak, ne-li vic, ale asi pred 3 lety spadnul zmrznuty dest a ten led obalil kazdy listecek takovou pul cm namrazou a pod tou vahou se vrsek stromu zritil, tak ted jsme bratru tak 3 patra vysoky, ale radostne to roste dal. Kvetou ve stejne dobe jak gardenie

Proc se vykecavam pri pondelku? Mame statni svatek, predvarim jidla na tyden dopredu a zrovna to vsechno bubla, septa si to v papinaku, pece se, aby to mohlo do zaludku, lednicky a mrazaku.

Xerxová 19.2.2007 17:29

Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Hani, Liberec si říká ve svých propagačních materiálech - město azalek a rododendronů. Mají rádi kyselé podloží a tady všude se jim moc daří. Najdi v loňském květnu Xerdovo povídání Xerxes zahradníkem a tam myslím v kvetoucích azalkách u plotu je vyfocen.

Hana Williamson 19.2.2007 18:20

Re: Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

No to je ono! Kysela puda. na to jsem zapomnela. My tady mame prevazne kyselou pudu a fakt to tady roste jak plevel. Xerdu s azalkou si pamatuju. Tak jsem si myslela, ze jste ji dali v kvetinaci na leto ven ....

Vave 19.2.2007 18:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: tušení krásy se asi nekoná....

Já mám třetí rok malé azalky Jelínkovy, to je český pěstitel, protože mám malou zahrádku,  neopadavé, mini kultivary, v deseti letech mají mít 30-50 cm, a vydrří. Mají Krásná jména českých řek: Otava, Vltava, Oslava ... a nádherně a bohatě kvetou, ačkoli je tu volní psíci občas vočů*ávají. :-)

RenataE 19.2.2007 18:46

Hihi, minikulltivary

tchýně si jednou přivezla z Holandska mini skalkové tulipánky se zaručeným vzrůstem maximálně 12 centimetrů. Jedna každá cibule asi 4 EUR. Jeden každej tulip měřil 85 cm:-)