24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

VÁLKA: Co jiného mohl Putin dělat?

V den 2 let trvání ruské „speciální vojenské operace“ jsem napsal článek, týkající se tématu.Byl jsem upozorněn, že je nutné některé čtenáře ujistit, že jde o ironii. Dnešní je bez její špetky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Řezníček 29.2.2024 17:27

Ne tak docela.

Pokud byste měl pravdu, postačila by vyhláška, že do toho a toho data (řekněme cca 2–3 roky) jsou státní zaměstnanci povinni dohovořit se Ukrajinsky.

Tak se ale přece nestalo!

Ukajina přijala zákon o úředním jazyku (s okamžitou platností) a zakázala používat Ruštinu.

A to je přece něco úplně jiného!

J. Kindl 29.2.2024 17:46

Ukrajinský parlament přijal 25. dubna 2019 zákon, který má zajistit užívání ukrajinštiny jako státního jazyka, tedy ve veřejném prostoru, netýká se užití soukromého. Jazyk bude povinně používán ve státním a komunálním sektoru, v medicínské a dopravní oblasti, při označování zboží a služeb, ve sféře umění a vzdělání, v masových médiích Zákon nezakazuje užití ani ruštiny a ani dalších jazyků ukrajinských menšin.

P. Diviš 29.2.2024 16:40

Necítím se býti "mudrlantem", přesto odpovím, je to poměrně jednoduché: Putin se neměl zabývat (jím zorganizovaným a z velké části vymyšleným) "vražděním ukrajinských občanů v Doněcké a Luhanské oblasti", ale životní úrovní ruských občanů. Jenže to by se ti občani moohli ptát, jestli na horší životní úrovni v Rusku (průměrné) nemá Putin nějaký podíl. Tak radši začal válku a straší Rusy NATO.

R. Řezníček 29.2.2024 17:30

Znovu! Odpovídáte na to, co Putin dělat neměl.

Na to se ale nikdo neptal!!!

Otázka zněla, co dělat měl?

Proč je to tak těžké pochopit? Hloupost? Neschopnost porozumět psanému textu? Nadutost?

Pýcha předchází pád!

J. Kulheim 29.2.2024 17:33

Putin se musí zajímat především bezpečnostní státu. NAT se přibližovalo k Rusku. Uzavřené dohody nebyly plněny. Státy, které dohody podepsaly, se stala nedůvěryhodnými partnery.

Zajímavé je, že Rusové jsou spokojenější a podporují vládu. Tady jsou plné obchody a Fialovy nedůvěřuje téměř nikdo.

R. Řezníček 29.2.2024 17:37

V Rusku jsou také plné obchody, to není argument.

J. Kulheim 29.2.2024 19:14

Já jsem nenapsal, že nejsou.

V Lenigradu jsem byl v roce 1968 jako student na výměnném pobytu. S manželkou jsem tam byli přesně za 50 let tj. v roce 2018. Obchody dobře zásobené. Stravovali jsme stejně jako Rusové. Téměř stejné jako u nás.

P. Adámek 29.2.2024 16:56

Ale ještě jsem neslyšel reálné návrhy žádného mudrlanta k tomu, co Hitler MĚL DĚLAT!?

Jak tedy měl zastavit vraždění českých občanů v Sudetech, kteří byli českou vládou terorizováni pouze za to, že chtěli mluvit a na úřadech i ve školách mluvit německy! !

Poradí k tomu zde na NP nějaký mudrlant ? ?

R. Řezníček 29.2.2024 17:36

Jenomže tak to nebylo. V ČSR, ČSSR, ČSFR ani v ČR není stanoven úřední jazyk a není zakázáno používat jazyk jiný.

Pokud tedy úředníci nebyli ochotni používat Němčinu (což se skutečně dělo z důvodu odporu k pangermanismu z doby R-U), měl si dotyčný stěžovat.

I podle Runcimanovy zprávy přeci ČR prokazatelně nepáchala na Němcích jakékoli násilí, pouze jim upírala některá práva, která však měla být řešena standardním demokratickým způsobem. Vše ostatní bylo protiústavní a porušovalo mez. právo.

L. David 29.2.2024 18:03

Nejste dobrý mudrlant, srovnáváte nesrovnatelné !

L. David 29.2.2024 18:07

Nejste dobrý mudrlant, srovnáváte nesrovnatelné !

Doporučuji vám vypnout Českou televizi.

R. Tichý 29.2.2024 17:53

Putin mel poverit sveho zastupce v OSN, aby toto tema bylo reseno. Mohl dokonce zkusit sepsat a prosadit rezoluci OSN. Usvedcene zlocince z Ukrajiny mohl dat na sanlcni seznam.

Bapadu je spousta.

M. Těhanová 29.2.2024 16:07

Myslím, že se pletete. Ti místní nechtěli být hlavně pod Ukrajinou, která jim nechtěla dovolit mluvit svým rodným jazykem. Je to těžké, větší část Ukrajiny nikdy Ukrajinou nebyla, tak velká je jen díky SSSR. A život v té zemi je možná ještě horší, než v tom Rusku. Pokud znáte víc Ukrajinců, kteří jsou tady už dávno před tímhle lokálním konflliktem, tak ti vám to řeknou.

Hlavně, ať mě nikdo neosočuje, že schvaluju, k čemu tam došlo. Nemám je ráda, jsou ale oba ty státy stejné. Pokud by tam chtěli opravdu demokracii, tak by se tam od toho Majdanu muselo něco změnit za těch 8 let. A podle toho, co říkají zdejší Ukrajinci se to tam jen zhoršovalo.

P. Diviš 29.2.2024 16:44

Ty státy nejsou stejné a Ukrajinci s jazyky sice blbli a blbnou, ale to Rusové také. Demokracii nikdo nevybuduje ze dne na den, ani za rok, ale Ukrajinci už alespoň začali (Rusové se spíše vzdalují). Stačí se podívat na presidentské volby a střídání presidentů na Ukrajině a v Rusku.

J. Kulheim 29.2.2024 17:19

Demokracie není nic víc než jeden ze způsobů správy věcí veřejných. Je to vláda většiny nad menšinou. Dá se zneužívat a není to trvalá forma vládnutí a vždycky končí diktaturou /A. Tyller/.

Demokracie v Rusku je těžko představitelná. Carismus nahradil socialismus resp. komunizmus. Rusko je země, kterou komunismus postihl nejvíc. Tato ideologie přišla z Německa.

M. Těhanová 1.3.2024 10:25

To jako myslíte ty pokusy s různými loutkami? A s tím, že Ukrajinci začali pracovat na vybudování demokracie se nenechte vysmát. Zkuste si promluvit s nějakými Ukrajinci, kteří tady jsou už delší dobu. Ti vám řeknou, že od Majdanu se to tam jenom zhoršovalo.

R. Řezníček 29.2.2024 17:47

V tom prvním Vám dávám za pravdu, ale argument, že "větší část Ukrajiny Ukrajinou nebyla" nepovažuji za relevantní.

Mezinárodní právo v |Evropě stanovuje nedělitelnost hranic na základě Jaltské a Postupimské dohody vítězných mocností ve znění pozdějších dohod (např. změny ohledně rozdělení Německa z r. 1989, úpravy z r. 1997 a další). Tedy vycházíme z roku 1945, kdy již byly hranice Ukrajinské SSR definovány (úpravy se později týkaly Podkarpatské rusi, kterou ČSR USSR věnovala a Krymu) a co bylo předtím nemá na dnešní situaci žádný právní vliv. (I) tato argumentace Putina a představitelů RF je irelevantní a není dobré jí přikládat jakoukoli váhu. Ukrajina byla uznána v roce 1991 s určitými hranicemi a ty jsou podle mez. práva vnější silou nedělitené.

A. Teplý 29.2.2024 22:10

Jaltské a Postupimské dohody určitě nestanovovaly hranice Ukrajiny - to byla vnitřní záležitost SSSR.

Navíc Krym byl k Ukrajině administrativně přičleněn až po těchto konferencích.

A Ukrajina ve svých hranicích byla uznána Ruskem jako neutrální stát s přátelskými vztahy s Ruskem.

Ne jako země NATO, plánující vojenské základny USA a země k Rusku otevřeně nepřátelská.

CIA má na Ukrajině už nyní 12 základen, ředitel CIA byl za poslední 2 roky osobně na Ukrajině 10 x.

J. Lukavsky 1.3.2024 7:45

"Krym byl k Ukrajině administrativně přičleněn" protože měli společnou pozemní hranici a Ukrajina zásobovala Krym vodou. Něco jako u nás když se pošoupla hranice Moravy aby to měli z jedné vsi blíže do špitálu a na úřad. Žádné darování, navíc i tuto formalitu musely schválit příslušné "parlamenty". To, že se SSSR rozpadne si asi neuměl představit nikdo - tedy tehdá. J.L. end

M. Těhanová 1.3.2024 10:16

Možná jste to nepostřehl, ale byly tam nějaké podmínky. Že Ukrajina zůstane neutrální, což Západ porušil už tím, že v roce 2008 nabídnul UA členství v NATO. Pak už to za pomoci CIA a poradců šlo samospádem až k dnešnímu stavu.

Říká vám něco "Šalamounovy ostrovy" a reakce USA?

M. Pesat 29.2.2024 15:57

"Je podivuhodné, jak se Putinovi podařilo zpracovat obyvatelstvo - tedy pokud je to pravda."

realita je jednoducha, nikdy v celych dejinach Ruska se Rusum a narodum RF nezilo lepe

A. Teply 29.2.2024 15:13

Podle autora byl i Kennedy naprostý blázen, když byl ochoten kvůli sovětským raketám na Kubě rozpoutat 3. světovou.

Vždyť kdo by chtěl napadnout USA...

J. Kulheim 29.2.2024 14:20

Vládě na Ukrajině nevěří ani Ukrajinci. Nechtějí bojovat za takovou "demokracii" jakou jim nabízí Zelenski nebo USA. Téměř 1 000 000 Ukrajinců nechce jí do války.

D. Mašek 29.2.2024 13:55

„Omlouvat Putina, že nemohl jednat jinak než teď jedná, je buď hloupost nebo úmysl. Nevím, co je horší.“

No horší je, pane Vodvářko, nepřipustit další možnosti, jak jste se to pokusil v závěru udělat Vy.:-/

L. Šimon 29.2.2024 14:05

👍

P. Han 29.2.2024 14:56

Můžete vyjmenovat ty další možnosti? Určitě znáte aspoň ještě jednu, za jejíhož reprezentanta se pokládáte.

R. Řezníček 29.2.2024 17:50

Ač s panem Vodvářkou nesouhlasím asi v ani v jediné větě, určitě to není souhlasem s vojenským napadením Ukrajiny. Ale předpokládám, že tak jste to nemyslel?

J. Kejkrt 29.2.2024 12:56

No, nakonec na to Putin stejně dojede.

Jen to prostě bude nějakou dobu trvat a na nás je mu nežrat ty jeho bláboly a vydržet.

J. Hlásny 29.2.2024 11:50

Nechci hájit napadení sousední země, ale myslím si, že každá supervelmoc si buduje kolem sebe ochranný koridor. USA mají Kanadu, moře a zpacifikovanou Jižní Ameriku. Když se objevila veš v kožichu ( Kuba), byli odhodláni k rázné akci i kdyby měla vypuknout světová válka. SSSR měl socdem blok. Jeho rozpad ( proběhl mírově, bez bojů) musel být podmíněn nějakými bezpečnostními zárukami - jinak by neproběhl. Nevěřím že nebyly. Obzvlášť v oblasti Ukrajiny, považované Západem za slabinu Ruska. A Rusové opravdu vždy deklarovali, že nepřipustí účast Ukrajiny v NATO. No a tak stačilo vyměnit proruské vedení Ukrajiny, začít hovořit o jejím přijetí do NATO a malér byl hotový. Od té doby šlo jen o to, jaké záminky a jaké tahy který hráč udělá, aby zdůvodnil svoje jednání. Ale hlavní směr pohybu byl již nalinkován. Štěstím i prokletím Ruska jsou jeho obrovské zásoby surovin a nikde jinde neexistující tak velký nenasycený trh. S Čínou to západu nevyšlo, po nadějných začátcích se ta potvora vymkla kontrole. Afriku mají Číňané, Austrálie je nedobytná, Asie je naopak hrozbou, Evropa je saturovaná a zeslabená, nezajímavá. Potenciál, který přinesly bývalé socialistické státy je již vyčerpán. No a tak zbylo už jen Rusko, nic dalšího tak nadějného pro rychlý byznys na Zemi není.;-(

L. Písařík 29.2.2024 13:03

Nerozumím tomu, sama existence Ruska by nikoho neohrožovala, pokud by bylo Rusko vedeno lidmi se zájmem o spolupráci a rovné vztahy mezi národy. Takto s imperialistickými snahami Putina a jeho suity svět ztratil naději, že bude kdy klid na skučný mír.