Středa 22. 5. 2024Emil polojasno10 °C

Diskuse k článku

USA: Jak Obama přemýšlí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 80
  • Poslední: 6.4. 2011 18:06
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
K. Kužel 5.4.2011 17:29

Re: Záhada

Nezklamala! Chytrá!!

S. Netzer 5.4.2011 18:13

Re: Záhada

Něco k tématu by nebylo, "bloggere"? :-)))

K. Kužel 5.4.2011 18:24

Re: Záhada

Vy sama jste téma par excellence!

Ale jinak věřím, že celkem dost lidí pochopilo, co jsem tím příspěvkem myslel: demokratické volby v USA daly nakonec podobný výsledek, jako ty římské pod taktovkou císaře.

 Tak už to bývá, že superskvělé moderní prostředky se občas nechají zahanbit starodávnými nástroji. Zdá se, že to platí jak v technice, tak i v politice.

J. Anděl 5.4.2011 22:56

Re: Záhada

Autor ve vámi citovaném článku vyčítá DSouzovi, že ignoruje blogosféru. Z ní nejspíš čerpá informace, které zmiňuje ve článku a ve své propagované knize.

Máte něco proti blogům a bloggerům?

S. Ševeček 5.4.2011 10:26

Re: Záhada

A implikace jsou děsivé ...

J. Anděl 5.4.2011 13:35

Re: Záhada

Dnes nemůže být zvolen konzumem kůň, protože to nepovažujeme za inteligentní. To ale neznamená, že vše, co považujeme za inteligentní, je zároveň i prozíravé a moudré, a naopak.

Dřív bylo důležité být pro druhé dobrým křesťanem. Nešlo zdaleka o to, jestli žijete podle učení pána Ježíše, šlo o to, jestli váš život odpovídá očekávání druhých.

No, dneska jde o to být inteligentní. Což někdy znamená, že musíte krást, jindy, že musíte lhát, jindy, že musíte věřit tomu, že náhodným sesypáním písku na hromádku vznikl člověk... a ještě jindy, že nezvolíte do zodpovědné funkce koně, byť by to podle mého názoru bylo mnohdy lepší, než když jsou tam někteří lidé.

J. Anděl 5.4.2011 13:40

Re: Záhada

* pochopitelně konzulem, nikoliv konzumem, ten s tím nesouvisí. Těch deset prstíků si občas píše nezávisle na mé potulující se mysli.

K. Kužel 5.4.2011 13:46

Re: Záhada

Asi se shodneme na tom, že Obama je inteligentnější než kůň. Ale v jistých ohledech má kůň nad současným americkým prezidentem navrch.

Jinak ke vztahu křesťanství - morálka - inteligence: Jedna z nejuznávanějších osobností našich dějin, Karel IV., byl jak hluboce věřící a oddaný křesťan, tak moudrý panovník a vysoce inteligentní správce země. Tedy žádné buď to, anebo ono. Není v tom rozporu.

Zřejmě pro vás je velice důležitá morálka křesťanská. Uznáváte také jiné morální základy, třeba konfucionizmus?

J. Anděl 5.4.2011 14:13

Re: Záhada

To bylo jen takové srovnání různých dobových přístupů, netvrdím, že to je v rozporu. Ve svém příspěvku jsem však činil rozdíl mezi tím, co je duchem doby a místa považováno za inteligentní, a mezi tím, co je vskutku moudré. U pana Karla IV se toto zřejmě požehnaně sešlo.

Uznávám i jiné morální základy. Konfucianizmus moc neznám. Neznám ho moc jako praktickou školu, neznám nikoho, kdo by se jím řídil, neumím si to tudíž zařadit do života. V tomto směru jsem četl jen LaoCa a bylo to pro mě povznášející, osvěžující čtení. V praxi mě nejvíce v otázkách vhodného chování, smýšlení a cítění inspirovala mahajana, jogické zásady jama a nijama a Kristovo učení. 

Hovořím o tom však jako o šperku na krku královny, ke které vzhlížím, nikoliv jako o chlebu, který doma denně peču v pekárně.

K. Kužel 5.4.2011 14:28

Re: Záhada

Osobně si myslím, že morálka je spontánní řád, který se mezi lidmi vyvinul bez jakéhokoli záměru, ale umožnil jim nejen vyjít spolu, ale dostat ze svého hloučku (kmene, národa...) to nejlepší. S tím se ovšem řada lidí nespokojila, a začali tuto spontánní morálku modifikovat. Velmi úspěšní v tom byli proroci monoteistických náboženství Abrahamem počínaje a přes Mohameda k snad dalším prorokům (co nás tady ještě čeká?).

Konfucius byl člověk z masa a kostí, na rozdíl od proroků se neopíral o autoritu Boha, ale o moudrost předků. Zkoumal činy a myšlenky úspěšných panovníků minulosti a z nich odvodil principy Dokonalého lidství atd.

Toto povídání by Vás mělo docela nekřesťansky popudit, což?

F. Svoboda 5.4.2011 14:47

Re: Záhada

Drobnné upozornění : řadu proroků uzavřel Ježíš Kristus, který byl Božím synem a také posledním z proroků. Šdělil , že po něm přijdou jen proroci falešní, tím také byl pouštní lupič Mohamed.

K. Kužel 5.4.2011 14:49

Re: Záhada

Asi jsem Kristovo sdělení přeslechl.

J. Anděl 6.4.2011 0:41

Re: Záhada

Dobrý den, tuto tezi jsem také neslyšel, mohl byste prosím uvést nějaký zdroj? Nechci rozporovat, že něco takového je ve věrouce, ale nevím o tom.

Vím, že Ježíš hovořil o tom, že přijdou mnozí falešní proroci, které poznáme podle ovoce. Nerozpoznal jsem v tom však informaci, že přijdou už jenom falešní proroci. Pak by ostatně nebylo nutné je jakkoliv rozpoznávat, stačilo by vědět, zda prorok přišel před Kristem či po něm. To mi k tomu říká úvaha, ale třeba neznám všechno.

Proto také čistě na základě tohoto nemůžu vědět, zda byl Mohamed falešným prorokem.

J. Anděl 5.4.2011 15:17

Re: Záhada

A tak nepopudí, je to vcelku obvyklý pohled na věc. Jen ho nesdílím. Slova spontánní řád jsou pro mě metaforou pro Boha a vymezením se proti umělým lidským zásahům. Největším umělým lidským zásahem do morálky, přímo potratem, je pro mě vědecký ateismus a s ním související socialistické ideje.

Naopak různí Vámi zmínění či nezmínění, ať už Abraham, Mohamed či Konfucius, nebo Gautama Budha a další, se více či méně blížili vnímání přirozeného vnitřního vesmírného řádu - a tento popisovali. A vcelku není podstatné, zda to měli z vizí, duchovního vhledu či zkoumání činů předků a úspěšných panovníků. Takhle to vidím já.

Nesouhlasím tedy s variantou, že by morálku de facto vytvořili lidé tím, že by zkoušeli, jak spolu nejlépe vyjít, až by konečně přišli na tu nejoptimálnější variantu. Předpokládá totiž vývoj od shluků aminokyselin přes autistické debily až po člověka, který je jaksi schopen představit si vnitřní život druhého člověka. Já předpokládám vznik hmotného života spíše jako postupnou degradaci a hrubnutí vyššího, tzn. dříve zřejmý řád je dnes zamlžen a zapomenut, my ho už nevidíme a musíme se ho složitě učit, vymýšlet a vraždit se kvůli jeho jinému pochopení.

J. Anděl 5.4.2011 15:21

Re: Záhada

A druhá věc - sociální pravidla (různé rituály kolem sňatku, majetku, rodiny, společenských tříd atp.) nejsou morálka. Sociální pravidla se vyvinula spontánním řádem, zde souhlasím zcela.

K. Kužel 5.4.2011 17:23

Re: Záhada

Zdá se, že o věcech přemýšlíte do hloubky. Dovolím si Vám nabídnout svoji úvahu na:

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=157170

J. Anděl 5.4.2011 18:10

Re: Záhada

Děkuji za odkaz.

Já jsem se už dřív snažil udělat si názor na ekonomický aspekt spontánního řádu a zjistil jsem, že toho nejsem schopen. Ekonomika, obchod, směna zboží, jsou pro mě výsekem z celé existence. Jsou jen jedním aspektem všeho.

Dále obchod považuji za sociální dovednost, tedy jednu z těch věcí, které podle mě nejsou na stejném levelu jako morálka. Obchod má své rituály, místní zvyklosti a tak. Spontánní řád v globálním systému? Nejsem fakt schopný to posoudit. Jinak obchodují Arabové, jinak Číňani, jinak obchodoval za socíku český vekslák... A všichni mohou obchodovat ve dvou módech morálky - čestně a nebo nečestně. Vzhledem k jejich kulturnímu zázemí však u každého bude čestné a nečestné obchodování mít jiné projevy. Co někomu nevadí či považuje za standardní, může někomu jinému ublížit.

A jenom a pouze tady se podle mě obchod dotýká morálky a potažmo pak náboženství. Může nějaké chování ublížit? Jak obchodovat, abych neublížil, nezpůsoboval utrpení? Může to zajistit volný trh? Podle mě nemůže. Ale na druhou stranu může to zajistit sada pravidel? Taky nemůže. Sada pravidel může zničit volný trh a to může být špatné - a s tím souhlasím. Ale volný trh sám o sobě není žádnou zárukou dobra. Sada pravidel může vytvářet tlak, aby se ubližovalo méně. A je-li decimováno náboženské povědomí, co zbývá, aby drželo hrazdy bezuzdnosti? Hm. Zde jsem zkrátka s rozumem v koncích.

To ale neznamená, že bych tápal ve vlastních činech. Já vždycky vím, jestli jednám čestně, nebo nečestně. A to žádný systém neovlivní. Snad to dává smysl. Za deset minut se musím nutně pustit do něčeho jiného, tak spěchám.

M. Stuchlik 5.4.2011 23:37

Re: Záhada

A toho koně prosadila americká "intelektuální elita" z univerzit ...

L. Šarina 5.4.2011 9:44

Re: Záhada

Jak je to možné?Demograficky se USA změnily a ideály a potřeby dnešních lidí jsou na hony vzdáleny  generaci předešlé. Tavící kotel,kulůry,náboženstní,rasy,jaksi přetekl a multikultůrmí splečnost základ US je v řiti.

 

J. Poláček 5.4.2011 10:02

Re: Záhada

"multikultůrmí splečnost základ US je v řiti" ... jsme svědky vývoje civilizace v přímém přenosu. "Evoluce", jak se zdá se sama postará o to která forma života (třeba i politického uspořádání té které země, kultury, ....) přežije, nebo zanikne. Tohle je plně v jejich řežii. Sami si jej zvolili. Nikdo jim ho zvenčí nevnutil - budou-li chtít, tak jej vymění.

M. Stuchlik 5.4.2011 23:53

Re: Záhada

už aby to bylo