Pondělí 3. 6. 2024Tamara polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 190
  • Poslední: 16.1. 2023 8:45
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Grundmann 12.1.2023 12:51

Nenávist mezi lidmi a skupinami lidí je přirozený stav. Násilí a vraždění jsou také přirozený stav lidské společnosti. Civilizovaná společnost může existovat pouze tehdy, pokud se jí podaří tuto normální nenávist potlačit. Pokud se na ni budeme odvolávat, budeme se stále navzájem vraždit.

J. Kindl 12.1.2023 13:38

To je dobré zdůvodnění. Tím se dají i omluvit zvěrstva nacismu. Nevím, kde Rusko vzalo takovou nenávist k Ukrajině. Já zkusit tolik jako Ukrajinci od Ruska, tak také zrovna Rusko nemiluji. Stačí jenom to, co Rusko na Ukrajině dělá v současné době.

M. Grundmann 12.1.2023 13:41

Není to omluvení, ale vysvětlení. Nacismus se dá také snadno vysvětlit. Podle mě Rusové nic proti Ukrajincům nemají, chtějí pouze zabránit vojenské přítomnosti USA na Ukrajině. Jiný důvod k válce nemají.

J. Kindl 12.1.2023 13:46

Na tu blbost jste přišel kde???? Co by USA pro boha živého dělalo na Ukrajině. V roce 1994 Rusko oficiálně podepsalo s NATO vstup do Partnerství pro mír. .Partnerství pro mír je program spolupráce Severoatlantické aliance s armádami států, které nejsou jejími členy.NATO poskytuje účastníkům projektu pomoc s modernizací armády a sestavováním vojenských rozpočtů, pořádají se společná cvičení. Rusko v roce 1997 podepsalo s Aliancí NATO takzvaný Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti, ve kterém je omezeno stálé rozmístění významných bojových sil na území bývalých států Varšavské smlouvy. Preambule smlouvy uvádí, že Rusko a NATO se navzájem nepovažují za protivníky. Obě strany budou společně budovat trvalý a komplexní mír v euroatlantickém prostoru na principech demokracie a kooperativní bezpečnosti. Sdílejí cíl překonat pozůstatky dřívější konfrontace a konkurence a posílit vzájemnou důvěru a spolupráci. Tento akt znovu potvrzuje odhodlání NATO a Ruska dát konkrétní obsah svému společnému závazku vybudovat stabilní, mírovou a nerozdělenou Evropu, celistvou a svobodnou, ku prospěchu všech jejích národů. Z uvedených spolků Rusko jednoostraně vystoupilo po okupaci Krymu.

P. Brecík 12.1.2023 13:56

Co by USA dělali na [UA] ? Zločiny proti Rusku a světu - jako vždy. Dal jsme Google: Biden junior a [UA]. A vyšlo mi toto, všeobecně známé svinstvo - podle CNN a britských novinářů !! https://cnn.iprima.cz/syn-bidena-figuroval-ve-vyzkumu-smrtelnych-viru-na-ukrajine-tvrdi-britsti-novinari-88453

J. Kindl 12.1.2023 15:08

Jestli tomu věříte, tak dalšídebata je zbytečná

M. Grundmann 12.1.2023 13:57

Rusko vždy zcela jednoznačně protestovalo proti rozšiřování NATO na východ a zejména proti členství Ukrajiny v NATO. Proč Rusko podepsalo tyto smlouvy ? Byla to snaha o appeasement, protože Rusko bylo a je slabé a nic jiného mu nezbylo. NATO veřejně vyhlásilo v roce 1997, že je jedním z jeho hlavních cílů ovlivňovat politickou situaci v Rusku. NATO nastoupilo zcela jednoznačně konfrontační kurs.

Rusko věřilo, že politikou appeasementu USA zastaví. V tom se přepočítalo a určitě této politiky teď lituje.

J. Kindl 12.1.2023 15:15

To která země chce do NATO je věcí té země samé. A na NATO je zde jej přime anebo ne. NATO nikdy neovlivňovalo žádnou politickou situaci v žádné zemi. Kdo jako první bez důvodu začal rozmisťovat rakety schopné doletět až do Sýrie.Kdo společně prováděl manévry s Běloruskem týkající se vylodění na území Polska Kolik válek vyvolalo Rusko od roku 1991.1991 - zásah vojsk v Litvě a Estonsku, 1991 - invaze do Gruzie, 1992 - nová invaze do Gruzie, 1992 - bombardování Ingušska, 1992 - ruská vojenská intervence v Moldavsku, 1992 - nová vojenská intervence ve východní Osetii, 1992 až 1997 - vojenská intervence v Tádžikistánu, 1993 - vojenská účast v gruzínské občanské válce, 1994 - opět Ázerbájdžán, 1994 - opět vojenský zásah v Dagestánu, 1994 až 1996 první válka v Čečensku, 1998 - znovu Gruzie - Abcházie, 1999 - znovu Dagestán, 1999 až 2009 - druhá válka v Čečensku, 2008 - válka v Jižní Osetii, napadení Gruzie, 2009 - další vojenské intervence na severním Kavkaze, 2014 - anexe Krymu, invaze na východní Ukrajinu, 2016 - bombardování Sýrie a obsazení několika klíčových míst (vojenská přítomnost dodnes) 2022 - celoplošné napadení Ukrajiny

M. Grundmann 12.1.2023 15:30

V prohlášení NATO z roku 1997 je uvedeno, že kromě obrany členů NATO je cílem NATO rovněž demokratizace Ruska. Je to oficiální programové prohlášení. V tomto prohlášení je rovněž uvedena Ukrajina jako důležitý článek působení NATO a skutečnost, že Rusko nikoho neohrožuje.

O nepřátelské politice NATO vůči Rusku se kolem roku 1997 v USA hodně diskutovalo. Všichni účastníci si byli vědomi toho, že je navrhovaná politika vůči Rusku nepřátelská. Existovaly dva tábory expertů, které se pouze neshodly v tom, k čemu tato politika povede. Skeptická část expertů byla přesvědčena, že tato politika NATO povede ke stupňování napětí a možná k válce. Jak se dnes ukazuje, tito američtí experti měli tehdy pravdu.

Členství v NATO je nepřátelský akt proti Rusku, a proto se Ruska týká. O nepřátelském charakteru NATO vůči Rusku nepochybuje žádný expert. Žádný stát se nemůže svévolně chovat nepřátelsky k ostatním státům, pokud nechce riskovat válku.

J. Kindl 12.1.2023 16:24

Jedním slovem lžete.Nic takového neexistuje.NATO nikdy nebylo nepřátelské vůči Rusku, ale naopak. Rusko se zúčastňovalo cvičení armád NATO zúčastňovalo se porad velení NATO. NATO vzniklo jako společná obrana proti rozpínavosti SSSR po roce 1945.

M. Grundmann 12.1.2023 16:54

https://www.brookings.edu/research/enlarging-nato-a-questionable-idea-whose-time-has-come/

https://ips-dc.org/the_costs_and_dangers_of_nato_expansion/

Although a member of PFP, Russia has steadfastly opposed NATO expansion. Virtually all political forces within the country view this policy as an encirclement, a containment that will lead to greater isolation. Thus, Russia is particularly sensitive about the inclusion of bordering countries–the Baltics, Ukraine, Moldova. Should the Baltic countries join NATO, Russian officials hinted that they would counter with troop concentrations or tactical nuclear weapons on the border, thus decreasing, not increasing, security in the region. The Yeltsin government also threatened to scuttle key arms control agreements such as START II, CFE, and INF. Since Russia poses a considerably diminished security threat to Europe (see In Focus: U.S.-Russian Relations), expansion is an aggressive act that threatens to undo decades of security cooperation and tilt Russia closer toward considering an anti-Western alliance with China or pariah states such as Iraq.

M. Grundmann 12.1.2023 17:12

https://www.nato.int/cps/en/natohq/official_texts_25457.htm?selectedLocale=en

NATO and Ukraine reaffirm their commitment to the inherent right of all states to choose and to implement freely their own security arrangements, and to be free to choose or change their security arrangements, including treaties of alliance, as they evolve. - To znamená souhlas USA se vstupem Ukrajiny do NATO v roce 1997. O této větě diskutovaly Rusko a USA několik týdnů před invazí na Ukrajinu. USA kategoricky odmítly změnit svůj postoj a snažily se vysvětlit Rusku, že Ukrajina v NATO není pro Rusko nebezpečím. Poté vypukla válka. [UA]

P. Brecík 12.1.2023 17:26

A zajímavé je že v LEDNU 2022 podepsali [UA] papíry s naším MinZdrav o léčení válečných zranění v ČR. Všechno, od transportu po rehabilitace + vrácení. S kým už [UA] bojovali v lednu 2022 ?

Z. Zavadil 12.1.2023 17:14

Vy jste snad spadl z hrušky, když můžete tvrdit takovéto lži !

Proti spolku NATO snad následně vznikla Waršawská smlouva, ne ?

Jakmile se nepodařilo Jelcinovo Rusko úplně rozkrást, tak NATO zapomnělo na svůj slib o nerozšiřování

:-P:-P:-P

J. Kindl 12.1.2023 18:14

To, že se Stalin připravoval na další válku bylo tehdy v Evropě zřejmé. Zatím co se USA z Evropy stahovalo, Rusko svoji armádu rozšiřovalo. Země, které tak zvaně osvobodilo se staly jeho gubenií. Všude ve všech zemí ve kterých bylo ovlivnilo volby. V. Británie a Francie iniciovaly vznik společného obranného spolku a požádali USA, aby se na tom podílelo. V Rusku nebylo co rozkrást. Rusko bylo v té době a pokraji ekonomického kolapsu. Do současné doby není schopné vyrobit kancelářskou sponku a žije jenom z vývozu surovin. Rusko od svého vzniku byla a je imperiální země, která se do 19 století rozšiřovala rychlostí 9O km čtverečních za den, až dosáhla hranic Kanady.Rusko je země, která do 16 století byla ovládána Monogoly- Tatary- Zlatou Hordou.: V 16 století vznikla Moskevská Rus, splynutím s Tatary- Zlaté Hordy. Vlláda Tatarů na území Ruska za 250 let, to je 15 generací a ovlivnila myšlení Rusů. Tatarská feudalita v ruském prostředí splynula, ale zároveň mu zprostředkovala své tradice a způsob myšlení. Sami Rusové se nepovažují za Evropany. Jsou to podle nich Euroazijci. Rusko považuje od doby svého vzniku za západ zkažený a jedině Rusko jej může napravit a přivést k pravoslaví.

P. Brecík 12.1.2023 18:33

Bibon a [UA] !! Kdo neví - jeho problém. Cituji: Podle údajů zveřejněných samotnými Spojenými státy mají Spojené státy na Ukrajině 26 biologických laboratoří a dalších souvisejících zařízení. V těchto biologických laboratořích je uloženo velké množství nebezpečných virů.!! Americké bio-vojenské aktivity na Ukrajině jsou jen špičkou ledovce. Americké ministerstvo obrany kontroluje 336 biologických laboratoří ve 30 zemích světa pod označeními „spolupráce při snižování rizik biologické bezpečnosti“ a „posilování globálního veřejného zdraví“.Americké biologické laboratoře na Ukrajině v poslední době přitahují velkou pozornost všech stran.!! Náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová včera na slyšení Výboru pro zahraniční vztahy Senátu řekla: !!!!„Ukrajina má zařízení pro biologický výzkum, ve skutečnosti jsme právě teď velmi znepokojeni... Ruské síly se mohou pokusit získat kontrolu nad těmito zařízeními.“!!

P. Brecík 12.1.2023 18:34

Zdroj citátu: Opět z CNN https://czech.cri.cn/worldnews/3884/20220309/741376.html

M. Grundmann 12.1.2023 18:19

https://www.dw.com/en/nato-why-russia-has-a-problem-with-its-eastward-expansion/a-60891681

Amid intense political and economic instability in Russia during the 1990s, opposing the Western alliance was one of the few issues that united the country's fractious political spectrum, according to declassified documents maintained by the National Security Archive at George Washington University in Washington, D.C.

"We believe that the eastward expansion of NATO is a mistake and a serious one at that," Boris Yeltsin, Russia's first post-Soviet president, told reporters at a 1997 news conference with US President Bill Clinton in Helsinki, where the two signed a statement on arms control.

Indeed, documents show a pattern of promises US negotiators made to their Russian counterparts as well as internal policy discussions opposing NATO expansion to Eastern Europe.

"In the current environment, it is not in the best interest of NATO or the US that [Eastern European] states be granted full NATO membership and its security guarantees," according to a State Department memorandum in 1990, while those states were still emerging from Soviet control as the Warsaw Pact disintegrated. "[We] do not, in any case, wish to organize an anti-Soviet coalition whose frontier is the Soviet border. Such a coalition would be perceived very negatively by the Soviets."

M. Grundmann 12.1.2023 18:22

Russia's sensitivities over NATO's possible eastward expansion were well known. "No matter how nuanced, if NATO adopts a policy which envisions expansion into Central and Eastern Europe without holding the door open to Russia, it would be universally interpreted in Moscow as directed against Russia," US diplomat James Collins wrote in a State Department cable in 1993.

NATO carried out an aerial bombing campaign against Serbia in 1999 during the Kosovo war. Serbia was a Russian ally. Vladimir Putin was elected president not long thereafter.

He still cites the bombing as proof of NATO aggression — also in the context of the current crisis.

"If Ukraine were to join NATO, it would serve as a direct threat to the security of Russia," Putin said in televised remarks on Monday, during which he described Ukraine as a "springboard" for a NATO strike against Russia.

NATO has dismissed Putin's sense of encirclement, given Russia's massive size that extends to the Pacific Ocean. However, the vast majority of the Russian population lives on the country's European side.

JD Bindenagel, a former deputy US ambassador to Germany, told DW that he believes NATO's mistake was not so much the actual enlargement, but with not taking seriously the Russian view that it had been betrayed.

J. Lukavsky 12.1.2023 18:58

"kromě obrany členů NATO je cílem NATO rovněž demokratizace Ruska" No a to je jádro pudla. Rusko nemůže být demokratické neb pak by tam nemohl doživotně vládnou V.V.P. tak jako v S.Koreji Kim III..... to se vylučuje. Stejně tak není možné aby Rusko strpělo sousední Ukrajinu jako demokratickou, prosperující zemi, protože by se zanedlouho mohl Rus ptát "a proč to není u nás taky?". J.L. end

M. Grundmann 12.1.2023 19:02

Tento požadavek je vměšováním se do vnitřních záležitostí jiného státu a svou samotnou povahou agresí. Vyjadřuje pocit nadřazenosti západních států vůči zbytku světa a jejich touhu po moci nad celým světem.

J. Lukavsky 12.1.2023 19:22

"vměšováním se do vnitřních záležitostí jiného státu" ano máte pravdu, USA a Západ se vměšovaly kupř. do vnitřních záležitostí Třetí říše a Hitlerově plánu na získání moci nad celým světem. Dokonce se proto spojili s bývalým spojencem Hitlera (Ribbentrop-Molotov pakt) Stalinem. Inu jsou to Vaňku paradoxy. J.L. end

M. Grundmann 12.1.2023 20:52

Západ se vměšoval do vnitřních záležitostí Německa do roku 1936 a tím podstatně pomohl Hitlerovi k moci. Poté již nechal Německo na pokoji a vraždění Židů a dalších lidí nikomu nevadilo. Tak tomu bylo až do začátku druhé světové války. Poté se již nejednalo o vměšování do vnitřních záležitostí Německa, ale o normální válku. V době války osud Židů v Německu a okupované Evropě nadále nikoho nezajímal, takže Západ se tehdy nevměšoval do vnitřních záležitostí ani zemí, ve kterých byl ve válce.

J. Lukavsky 13.1.2023 7:53

"tím podstatně pomohl Hitlerovi k moci" Nepomohl podstatněji Hitlerovi k moci spíš Stalin? Pakt Ribbentrop-Molotov, znáte? Cvičení německých vojáků v SSSR, dodávky materiálů, obcházení smluv aj. Máte pravdu, že kupř. pro Churchilla bylo těžké rozhodování se dát do spolku se Stalinem. Ale jak říkal,"když potřebuji vyhnat satana, spojím se s Čertem. Jestli vraždění Židů v Německu vadilo Západu či ne nevím, ale podstatné bylo, že USA, Francie a Anglie zanedbaly tragicky zbrojení a armádu po 1sv. válce. Anglie mělu kupř. jen námořnictvo na úrovni. Takže pár let akorát mohli koukat jak Hitler roste. A je pravda, že si Anglie nechtěla popudit Araby a tak dlouho odmítala otevřít imigraci Židům. J.L. end

P. Brecík 12.1.2023 18:31

Každá mince má dvě strany. Tyto problémy se udály na hranicích Ruska. Je jasné, kým byly vyprovokovány a podporovány. Na rozdíl od USA, které si vahrazuje právo hájit demokracii ( svoje zájmy, jak má v doktríně ) na celém světě. Google - USA a Šalamounovy ostrovy. PS: Celoplošné napadení UA začalo 18.2.2022 masivním délostřeleckým útokem na Doň/Luh republiku. Říkají protokoly OBSE. [UA] byla ochotna za pobízení USA získat Krym a další území silou = VYPROVOKOVAT Rusko za každou cenu.

P. Palíšek 12.1.2023 18:55

Naivní pohled. Před přijetím Ukrajiny do NATO varovali již v roce 2008 Kissinger, Brzezinski nebo tehdejší šéf CIA. Pro všechny Rusy, včetně těch protiputinovských, to byla a je naprostá červená linie. Neobhajuji to, ale je to zkrátka realita.

R. Patrik 12.1.2023 18:36

povrchní, bez znalosti historie, na prvním místě je nutné říct, že obavy Ruska z NATO je ruská propaganda, v letech 2000 - 2008 bylo Rusko ve všech orgánech NATO a zúčasťnovalo se cvičení, samo odešlo a samo začalo mluvit hrozbách. Důvodů je více, ale už tehdy měl Putin plán jak se zapsat do historie a získat všechna území bývalého SSSR zpět. Putin a jeho okolí moc dobře ví, že z NATO nehrozilo nebezpečí. Proč - kvůli ropě, plynu, který bychom chtěli dobít - když ho máme bez války levně?

Ukrajina jen za minulé století zažila několik hladomorů uměle vyvolaných Stalinem a řízených NKVD při kterých umřeli miliony lidí. A i ukrajinci žijící převážně na dnešním Donbase. Na jejich místo do jejich domů se přistěhovali rusové. Konflikt ukrajinců s rusy je stálý od středověku. Měl chvilky, kdy byli na jedné straně proti Polákům, ale toho ukrajinci brzy litovali.

V každém případě by to bylo psaní na dlouho. Rusko je agresor s cílem stát se opět respektovanou mocností. Motivace Putina - zapsat se do historie Ruska, zůstat u moci, zabezpečit pro svou rodinu a všechny v jeho okolí jejich majetky.

Putin nepochopil a v ruském prostředí asi málo kdo pochopí, že cesta k síle a moci je přes úspěšnou ekonomiku.

M. Grundmann 12.1.2023 18:59

Cesta k síle a moci je pouze přes silnou armádu. Úspěšná ekonomika je pouze prostředkem k vybudování silné armády.

Když někomu řeknete, že si své obavy vymýšlí a že je nemyslí vážně, tak se mu vysmíváte. Je neuvěřitelné, že někdo může říci, že jsou něčí obavy pouze jeho propaganda či výmysl. Zvlášť, když o něčem neustále mluví 30 let a je to hlavním tématem všech jednání.

Putin dobře ví, že USA vůči němu nejsou nepřátelské kvůli plynu či ropě. O ruský plyn, ropu či další suroviny zde vůbec nejde. Jde o nadvládu USA nad celým světem a Rusko je tomu hlavní překážkou. Bez porážky Ruska nebude Bidenův nový světový řád v čele s USA.

J. Lukavsky 12.1.2023 19:15

"Jde o nadvládu USA nad celým světem a Rusko je tomu hlavní překážkou." USA určitým způsobem už dávno světu vládnou. Stačí se podívat kolik lidí a odkud se cpe do USA. I z Ruska. Nu a kolik lidí odešlo ze Západu a USA do Ruska aby tam začali nový, lepší život? Znáte někoho, já ne. J.L. end

M. Grundmann 13.1.2023 0:00

V případě konfliktu se lidé běžně přidávají k vítězi. Vlastně říkáte, že Rusko má objektivní důvod ke svému boji proti USA. ;-D Asi čtete dezinformační proruské weby. ;-D

J. Lukavsky 13.1.2023 7:55

"V případě konfliktu se NĚKTEŘÍ lidé běžně přidávají k vítězi." No takže vy se přidáváte k Rusku a já k Ukrajině, OK. No objektivní důvody Ruska jsou opravdu velmi alternativní úvahou.... J.L. end